W Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wspólnota służby liturgicznej parafii katedralnej powiększyła się o nowego ministranta. Podczas Mszy Świętej o godzinie 11.30, ks. proboszcz Marcin Gęsikowski dokonał uroczystego wprowadzenia w tę posługę oraz udzielił błogosławieństwa Alanowi Brzozowskiemu, który przez ostatnie miesiące gorliwie przygotowywał się do podjęcia tej funkcji.

Gratulujemy i życzymy wytrwałości w służbie ministranckiej. Przy tej okazji serdecznie zachęcamy nowych odważnych chłopców do wstąpienia w szeregi służby liturgicznej. Najbliższe spotkanie z opiekunem ks. Tomaszem Gwizdkiem dla chętnych odbędzie się w sobotę 2 grudnia 2023 r. o godz. 10. Dołącz do nas! Zapraszamy!

Przypominamy, że Sobór Watykański II wskazuje na ważność tej funkcji: „ministranci, lektorzy, komentatorzy i członkowie chóru również spełniają prawdziwą funkcję liturgiczną. Niech wiec wykonują swój urząd z tak szczerą pobożnością i dokładnością, jak to przystoi wzniosłej posłudze i odpowiada słusznym wymaganiom Ludu Bożego.” (29 punkt Konstytucji o Liturgii Świętej).

Wszyscy katedralni ministranci, lektorzy i ceremoniarze poprzez wykonywanie swoich funkcji starają się pomóc zgromadzonym wiernym w głębszym przeżywaniu liturgii.

– Przebywając w prezbiterium, blisko ołtarza, czuli bliskość samego Boga, który ich powołał do tej wyjątkowej służby. Każda Eucharystia powinna ubogacać wiernych, każdą powinniśmy przeżywać inaczej. Ministrancka radość z tej służby powinna wypływać nie tylko z faktu pomocy kapłanom przy sprawowaniu świętych obrzędów, ale nade wszystko tą radością jest służba samemu Panu Bogu. Służba przy ołtarzu to nie obowiązek, ale wielki zaszczyt i przywilej – podkreśla ks. Gwizdek.