Wspólna modlitwa Liturgią Godzin w katedrze świdnickiej w sobotni wieczór tradycyjnie rozpoczęła Adwent w diecezji świdnickiej.

Przewodniczący im Biskup Świdnicki pobłogosławił wieniec i zapalił na nim pierwszą świecę: – Światło wskazuje drogę, rozprasza ciemności, usuwa lęk i dale poczucie bezpieczeństwa. Przy świetle gromadzą się rodziny i inne ludzkie wspólnoty. Światło jest również symbole Chrystusa – światłości świata. Zielone gałązki wieńca adwentowego są symbolem nadziei zwycięstwa światła nad ciemnością i życia nad śmiercią – mówił biskup ordynariusz w słowie wstępu.

Życie wielkim Adwentem

W homiletycznych rozważaniach biskup wezwał do gotowości i czujności, która ma nam pomóc przeżyć ten świąteczny czas, pamiątkę wcielenia Syna Bożego. – Tak przeżywany Adwent ma nam przypomnieć, ze Bóg przyszedł na ziemię, aby być Emmanuelem z nami. Nasze życie powinno być jednym wielkim Adwentem, czasem wytrwałego oczekiwania na Jezusa, który jest wcieloną mądrością Boga – mówił bp Mendyk.

Bóg rozbija namiot

– Stworzony świat jest miejscem, w którym rozgrywa się cała historia miłości Boga i jego stworzenia. Świat, do którego przychodzi Syn Boży, nie jest „gdzieś”, a ciało, które przyjmuje nie jest „czymś”. Tym światem i tym ciałem jest człowiek i jego otwarte serce. Święty Augustyn powiedział kiedyś o Maryi, szczególnej patronce adwentowego oczekiwania, słowa, które możemy odnieść do samych sobie: „Ten, który stworzył ciebie bez ciebie, nie chciał zbawić cię bez ciebie” – cytował biskup ojca Kościoła, dodając, że wielokrotnie maryjne „tak” przypominane podczas adwentowego oczekiwania (Niech mi się stanie według słowa Twego), otwiera w ten sposób przestrzeń, w której Bóg rozbija swój namiot pośród ludzi. A Maryja staje się dla Boga takim namiotem, w którym On zamieszkuje. – W ten sposób Maryja staje się początkiem Kościoła świętego – dodał.

Program duszpasterski

Tego dnia w wieczornej modlitwie Kościoła uczestniczył również bp senior, kapłani parafii katedralnej, mieszkańcy domu księży emerytów, alumni świdnickiego seminarium w wraz z ojcami duchowymi, bractwo św. Józefa oraz grupka pozostałych wiernych. Nowy rok kościelny, to również nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce. „Zgromadzeni na świętej wieczerzy” – to tytuł programu, którego mottem są słowa: „Ojciec mój da wam prawdziwy chleb z nieba” (J. 6,32). Rok ten będzie drugim etapem trzyletniego programu duszpasterskiego pod hasłem: „Eucharystia daje życie”. Jego zasadniczym celem jest pogłębienie wśród wiernych znaczenia tajemnicy Eucharystii jako centrum życia chrześcijańskiego, rozumienia symboliki celebracji eucharystycznych i częstego uczestnictwa w nich.