W katedrze uroczyście została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem bpa Ignacego Deca, podczas której dziękowano za Niepodległość naszej Ojczyzny.
– Dzisiaj stajemy przed Matką Ojczyzną, by złożyć dla niej dar modlitwy i wypraszać dla niej Bożą łaskawość, by w wymiarze duchowym cieszyła się Bożym błogosławieństwem, a wymiarze doczesnym była bogata w dokonania – mówił we wstępie pasterz diecezji świdnickiej.
W homilii ks. biskup podjął dwa wątki. Pierwszy związany ze słowem Bożym przeznaczonym na ten dzień, mówiącym o zgorszeniu, przebaczaniu i o wierze.- Człowiek jest wolny. Swoją wolność może wykorzystać dobrze lub źle. Zgorszenie jest jednym ze sposobów źle wykorzystanej wolności. […] Najlepszym sposobem na zgorszenie jest głęboka wiara. Najczęściej ulegają zgorszeniu ludzie chwiejni we wierze. Ludzie ugruntowani we wierze nie dają się zgorszyć, co więcej potrafią przebaczać – mówił biskup.
W drugiej części ojczyźnianej, w dniu kiedy nasz naród czci swoją wspólną ziemską Matkę – Ojczyznę, biskup przypomniał, w czym i w jaki sposób można wyrażać naszą miłość do Matki – Ojczyzny. – Najpierw naszą miłość wyrażamy do Ojczyzny przez poznawanie kim ta Ojczyzna jest, jakie są Jej dzieje. W następnej kolejności miłość wyrażamy poprzez uczciwą pracę dla Ojczyzny, dla dobra wspólnego narodu. Warto tu przypomnieć słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego:
– Piękną i zaszczytną rzeczą jest umrzeć za Ojczyznę. Jednakże trudniej jest niekiedy żyć dla Ojczyzny. Można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, ale to trwa krótko. Większym niekiedy bohaterstwem jest żyć, trwać, wytrwać całe lata […], wytrwać, żyć dla Ojczyzny, nabrać zaufania do niej i gotowość oddania jej wszystkiego z siebie. To jest najważniejszy nasz obowiązek wobec Ojczyzny.
– Inną formą miłości do Ojczyzny – mówił dalej bp Ignacy Dec – jest obrona Ojczyzny poprzez dobre słowa i poprzez czyny, czasem nawet bohaterskie. I wreszcie mocną formą, ciągle aktualną formą miłości do Ojczyzny jest zawsze nasza modlitwa.
Po Eucharystii na placu Św. Jana Pawła II przed katedrą miały miejsce dalsze uroczystości miejskie związane z upamiętnieniem 101 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.