Dwóch naszych ministrantów przygotowuje się do przyjęcia błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym.

Na tydzień przed uroczystością wprowadzenia w pełnienie nowych funkcji blisko 80 młodzieńców, w tym dwóch z naszej parafii: Jakub Stróżewski i Kacper Brzuzy, przeżywało w sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP w Świdnicy modlitewno-formacyjne spotkanie, na które zaprosił ich ks. kan. Krzysztof Ora, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. Wcześniej kandydaci przygotowywali się do funkcji lektora na spotkaniach formacyjnych prowadzonych w dekanalnego duszpasterza ministrantów ks. Mirosław Benedyka, które odbywały się w naszej parafii.

Do wspólnej modlitwy i refleksji nad jeszcze gorliwszą służbą przy ołtarzu, blisko setkę nastolatków do świdnickiego sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP zaprosił w sobotę 15 kwietnia ks. kan. Krzysztof Ora.

Diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej na spotkanie zaprosił również ks. Krystiana Stasiaka z par. NMP Królowej Polski ze Świdnicy, który wygłosił konferencję w oparciu o słowa ministranckiej modlitwy po służeniu. Na początku jednak przypomniał, że służba przy ołtarzu jest pewnego rodzaju powołaniem. – Bóg pragnie, abyście pomagali waszym księżom przy sprawowaniu Eucharystii i nabożeństw. Skoro was powołał, często przez kapłana czy kolegę, to właśnie po to, abyście jeszcze bliżej poznali Pana Boga – wyjaśniał ks. Stasiak, podkreślając wyjątkowość funkcji lektora i ceremoniarza w zgromadzeniu liturgicznym.

Cytując słowa modlitwy: „Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej świętej służby, spraw abym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, przez dzień dzisiejszy i całe moje życie, szedł tylko drogą zbawienia”, zauważył, że mają one uświadomić każdemu służącemu przy ołtarzu, wyjątkowość udziału w największej tajemnicy świata, jaką jest Eucharystia. – To, że jesteśmy blisko Pana Jezusa, ma nas ciągle czynić lepszymi chrześcijanami, synami, kolegami czy uczniami. To w Kościele nazywamy formacją – przypomniał. Na koniec duszpasterz zaapelował do młodych, aby budowali swoją wiarę na Eucharystii. – Nie żałujcie czasu na Mszę świętą. Dawajcie Panu Bogu trochę więcej czasu niż obowiązkowy dyżur niedzielny, czy tygodniowy. Księża bardzo na was liczą – przekonywał, zaznaczając, że często pomoc służby liturgicznej jest nieoceniona.

Uroczyste błogosławieństwo nowych lektorów odbędzie sie w sobotę 22 kwietnia o godz. 15.15 w katedrze świdnickiej. Mszy świętej przewodniczyć będzie bp Adam Bałabuch.