Ogłoszenia parafialne

Ogłoszenia parafialne

26. Niedziela Zwykła

1 października 2023

 1. Przeżywamy dziś XXVI niedzielę zwykłą i pierwszą w miesiącu. Zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 8.30.
 2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek (2.10) św. Aniołów Stróżów, w środę (4.10) św. Franciszka z Asyżu, w czwartek (5.10) św. Faustyny Kowalskiej, w sobotę (7.10) NMP Różańcowej.
 3. Rozpoczął się miesiąc modlitwy różańcowej. Różaniec będzie odmawiany codziennie o godz. 17.30. Różaniec dla dzieci w poniedziałki, środy i piątki o godz. 17.00. Gorąco zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach różańcowych: dzieci, młodzież i wszystkich parafian. Przez wspólnotowe odmawianie Różańca (także w domu) można zyskać odpust zupełny. Gorąco zachęcam do wstępowania w szeregi Żywego Różańca kobiety, mężczyzn, dzieci i młodzież. W sobotę (7.10) pielgrzymka Żywego Różańca do Barda. Wyjazd spod Banku Santander o godz. 8.00.
 4. Dziękuję za udział w odpustowej Mszy świętej ku czci św. Wacława.
 5. We wtorek o godz. 19.00 spotkanie Kręgu Biblijnego w salce na plebanii. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną wspólnie rozważać Pismo święte.
 6. W tym tygodniu przypadają I środa, I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.
 • W środę po wieczornej Mszy św. zapraszamy na nabożeństwo ku czci Przeczystego Serca św. Józefa.
 • W czwartek o godz. 17.00 adorację prowadzi Straż Honorowa NSPJ. Msza św. o godz. 18.00 w intencji kapłanów i powołań kapłańskich. Po Mszy św. spotkanie Straży Honorowej NSPJ w salce na plebanii, a o godz. 20.00 zapraszamy na nabożeństwo Godziny Świętej. „Godzina święta” to jedna z najpiękniejszych praktyk wynagradzających Panu Jezusowi za nasze grzechy.
 • W piątek okazja do spowiedzi I-piątkowej przed południem od 10.00 do 12.00, po południu od 16.00 do 18.00.
 • W sobotę różaniec wynagradzający o 8.30 w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej, po Msza św. o 9.00 15-to minutowa medytacja o tajemnicy różańca. Księża Kamil i Przemysław odwiedzą swoich chorych od godz. 9.00. Ks. Paweł odwiedzi chorych w drugą sobotę miesiąca. O godz. 11.30 adoracja z Wojownikami Maryi. Po mszy świętej o 12.00 procesja różańcowa ulicami miasta. O godz. 18.00 Msza św. mszę świętą w intencji osób uzależnionych od nałogów, Apostolstwa trzeźwości oraz Róży św. Maksymiliana Kolbe. Róża ta gromadzi bliskich osób uzależnionych którzy modlą się o ich uzdrowienie. Osoby pragnące dołączyć do róży prosimy o kontakt z ks Pawłem.
 1. Informacja dla rodziców dzieci I-komunijnych: zapraszam na spotkanie w najbliższy czwartek 5.10 o godz. 17.00 w kościele. Dzieci otrzymają poświęcone różańce. Proszę dostarczyć brakujące deklaracje.
 2. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Za przelewy na konto, ofiary na tacę, ofiary do skarbon. Niech dobry Bóg wynagradza każdy dar serca.
 3. Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 24.01-1.02 2024. Bliższe informacje na plakacie w przedsionku kościoła oraz w zakrystii
 4. Nowe numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego oraz Małego Gościa Niedzielnego przy wyjściu z kościoła. Specjalny numer Gościa o tematyce Maryjnej w cenie 14 zł. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.
 5. Dzisiaj o godz. 19.00 w Galerii Świdnickiej odbędzie się pokaz filmu “Raport Pileckiego” przybliżającego życie rotmistrza Witolda Pileckiego. Wejściówki w cenie 15 zł do nabycia w zakrystii.
 6. W niedzielę 8 X na zakończenie XIII Kongresu Małżeństw Mszy św. o godz.13.00 w Katedrze będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. Teodor Sawielewicz, znany w Polsce z internetowych dzieł modlitewnych w ramach „Teobańkologii”. Zapraszamy małżonków do odnowienia w trakcie Mszy św. przysięgi małżeńskiej.
 7. W najbliższą niedzielę odbędzie się charytatywna zbiórka na leczenie i rehabilitację naszej parafianki rocznej Hani Szczepary, chorej na trisomię 9 pary chromosomów. Hania w ciągu swojego krótkiego życia przeszła 4 operacje, ma zaburzenia odporności, niedosłuch, jest karmiona przez sondę. Koszt miesięcznej rehabilitacji przekracza 2000 zł. Za tydzień po każdej Mszy św. można będzie do puszki ofiarować swój dar serca.
 8. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę miłej niedzieli i tygodnia. Niech Bóg nam błogosławi.

25. Niedziela Zwykła

24 września 2023

 1. Przeżywamy dziś XXV niedzielę zwykłą.
 2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w środę (27.09) św. Wincentego a Paulo (prezb.), w czwartek (28.09) św. Wacława (męcz.), w piątek (29.09) święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, w sobotę (30.09) św. Hieronima (prezb. i dK).
 3. Uroczystość odpustowa ku czci św. Wacława, Patrona Katedry, w czwartek o godz. 18.00. Mszy św. będzie przewodniczył bp Adam Bałabuch, który przy tej okazji udzieli także sakramentu bierzmowania młodzieży z naszej parafii. Próby liturgiczne dla młodzieży w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 19.00 w kościele. Spowiedź dla kandydatów i świadków w środę od godz. 16.00. Prosimy o modlitwę w ich intencji.
 4. Dzisiaj na Mszę świętą o godz. 18.00 zapraszamy rodziców oraz młodzież z klas 8., pragnącą rozpocząć roczne przygotowanie do bierzmowania. Po Mszy świętej spotkanie w salkach domu parafialnego.
 5. Serdecznie zapraszamy na koncerty organowe odbywające się w ramach II Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów”. Dzisiaj o godz. 19:00 w Katedrze Świdnickiej – na organach zagra Maciej Lewandowicz. Zapraszamy również na koncert do Kościoła pw. św. Anny w Grodziszczu – 29 września o godz.: 18:30 wystąpi Dominik Kapinos. Koncert finałowy odbędzie się w sobotę 30 września w Katedrze Świdnickiej o godz. 19:00 – wystąpi świdnicki organista – Jakub Moneta.
 6. Informacja dla rodziców dzieci l-komunijnych: spotkanie rozpoczynające ostatni etap przygotowania do I Komunii św. odbędzie się we wtorek 26 września o godz. 16.00 w kościele.
 7. We wtorek o godz. 19.00 spotkanie Kręgu Biblijnego w salce na plebanii o godz. 19.00. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną wspólnie rozważać Pismo święte.
 8. Zmiana tajemnic różańcowych w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 8.30. Natomiast Pielgrzymka Róż Żywego Różańca naszej Diecezji do Barda w sobotę 7 października.
 9. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Za przelewy na konto, ofiary na tacę, ofiary do skarbon. Niech dobry Bóg wynagradza każdy dar serca.
 10. Są wolne miejsca na pielgrzymkę do Medjugorie wraz z księdzem biskupem Adamem w dniach 2-7.10. Bliższe informacje w zakrystii oraz na plakatach.
 11. Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 24.01-1.02 2024. Bliższe informacje na plakacie w przedsionku kościoła oraz w zakrystii.
 12. Nowe numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego oraz Małego Gościa Niedzielnego przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.
 13. W niedzielę 1 X o godz. 19.00 w Galerii Świdnickiej odbędzie się pokaz filmu “Raport Pileckiego” przybliżającego życie rotmistrza Witolda Pileckiego. Wejściówki w cenie 15 zł do nabycia w zakrystii.
 14. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Jana Bitnera, Józefa Matejko i Janusza Chodorowskiego. Wieczny odpoczynek…
 15. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę miłej niedzieli i tygodnia. Niech Bóg nam błogosławi.

24. Niedziela Zwykła

17 września 2023

 1. Przeżywamy dziś XXIV niedzielę zwykłą.
 2. W ramach obchodów 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka dziś o godz. 10.00 będzie sprawowana Msza św., po której nastąpi przemarsz pod Pomnik Katyński, gdzie odbędą się dalsze uroczystości z udziałem asysty wojskowej.
 3. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek święto św. Stanisława Kostki; w środę wspomnienie męczenników Andrzeja Kim Taegon, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy; w czwartek święto św. Mateusza, apostoła i ewangelisty, w sobotę wspomnienie św. Pio z Pietrelciny.
 4. W piątek 22 września spotkanie formacyjne żywego różańca o godzinie 17.00 w salkach domu parafialnego. Tego dnia przed Mszą św. wieczorną będziemy modlić się litanią do św. Jana Pawła II, patrona naszego miasta. Będziemy tak czynili każdego 22 dnia miesiąca.
 5. W sobotę 23 września o godz. 10.00 zbiórka ministrantów po wakacyjnej przerwie.
 6. W niedzielę 24 września na mszę świętą o godzinie 18 zapraszamy rodziców oraz młodzież z klas 8, pragnąca rozpocząć roczne przygotowanie do bierzmowania. Po Mszy św. o godzinie 19 spotkanie w salkach domu parafialnego.
 7. Informacja dla rodziców dzieci l-komunijnych: spotkanie rozpoczynające ostatni etap przygotowania do I Komunii św. odbędzie się we wtorek 26 września o godz. 16.00 w kościele.
 8. Nasza parafia organizuje wyjazd na pielgrzymkę róż Żywego Różańca do Barda Śląskiego w sobotę 7 października. Koszt 25 zł. Zapisy i bliższe informacje w zakrystii.
 9. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Za przelewy na konto, ofiary na tacę, ofiary do skarbon. Niech dobry Bóg wynagradza każdy dar serca.
 10. Są wolne miejsca na pielgrzymkę do Medjugorie wraz z księdzem biskupem Adamem w dniach 2-7.10. Koszt 850 zł i 200 euro. Bliższe informacje w zakrystii oraz na plakatach.
 11. Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 24.01-1.02 2024. Bliższe informacje na plakacie w przedsionku kościoła oraz w zakrystii.
 12. Nowe numery Niedzieli i Gościa Niedzielnego przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.
 13. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Henryka Pietluch, Danutę Wojewodę i Dominikę Karcz. Wieczny odpoczynek.
 14. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę miłej niedzieli i tygodnia. Niech Bóg nam błogosławi.

23. Niedziela Zwykła

10 września 2023

1. Przeżywamy dziś XXIII niedzielę zwykłą. O godz. 11.30 Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego wraz z poświęceniem tornistrów dla pierwszoklasistów.
2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: 12.09 wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, 13.09 wspomnienie św. Jana Chryzostoma. 14.09 święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 15.09 wspomnienie NMP Bolesnej, 16.09 wspomnienie św. Korneliusza i św. Cypriana. W czwartek dzień odpustu w kościele Świętego Krzyża. Uroczysta Msza św. o godz. 18.00.
3. Serdecznie zapraszamy na kolejne koncerty organowe odbywające się w ramach II Festiwalu Organowego Młodych Śladami Mistrzów”. Dzisiaj o godz. 19.00 kolejny koncert w Katedrze. Wystąpi Hubert Trojanek.
4. Osoby pragnące pogłębić swoją znajomość Pisma Świętego zapraszamy na spotkania kręgu biblijnego, które odbędzie się w najbliższy wtorek o godz. 19 w salkach domu parafialnego.
5. W środę 13.09 Dzień Fatimski. Zapraszamy na Mszę św. na godz. 18.00. Po Mszy św.procesja różańcowa ze świecami.
6. W czwartek po Mszy św. o 18.00 spotkanie formacyjne dla członków Radia Maryja.
7. W niedzielę 10.09 po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania, którzy po ukończeniu przygotowań przystąpią do tego sakramentu w Katedrze podczas odpustu ku czci św. Wacława 28 września (w czwartek) na Mszy św. o godz. 18.00.
8. Nasza parafia organizuje wyjazd na diecezjalne spotkanie młodzieży ,,Light for life” w sobotę 16 września. Koszt 20 zł. Zapisy i bliższe informacje u księdza Pawła oraz ukatechetów.
9. W sobotę 23 września o godz. 10.00 zbiórka ministrantów po wakacyjnej przerwie.
10. Informacja dla rodziców dzieci l-komunijnych: spotkanie rozpoczynające ostatni etap przygotowania do I Komunii św. odbędzie się we wtorek 26 września o godz. 16.00 wkościele.
11. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Za przelewy na konto, ofiary na tacę, ofiary do skarbon. Niech dobry Bóg wynagradza każdy dar serca.
12. Nasza Parafia organizuje Pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 24.01 – 1.02 2024 r. Bliższe informacje na plakacie w przedsionku kościoła oraz w zakrystii.
13. Nowe numery Niedzieli i Gościa Niedzielnego przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.
14. Ogłoszenia spoza parafii: W niedzielę 17 IX w ramach obchodów 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz Dnia Sybiraka o godz. 10.00 w katedrze będzie sprawowana Msza św., a po niej nastąpi przemarsz pod Pomnik Katyński na pl. św. Małgorzaty gdzie odbędzie dalsza część uroczystości z udziałem asysty wojskowej.
15. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy sp. Zdzisława Karasińskiego. Wieczny odpoczynek..
16. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę miłej niedzieli i tygodnia. Niech Bóg nambłogosławi.


22. Niedziela Zwykła

3 września 2023

 1. Przeżywamy dziś XXII niedzielę zwykłą. Po Mszy św. o godz. 8.30 zmiana tajemnic różańcowych.
 2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w piątek 8.09 święto Narodzenia NMP.
 3. Jutro (4.09) rozpoczyna się nowy rok szkolny i katechetyczny. Dzieciom i młodzieży zyczymy zapału wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, a nauczycielom, katechetom i wychowawcom – dużo sił i światła Ducha świętego. Msza św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego wraz z poświęceniem tornistrów dla pierwszoklasistów w przyszłą niedzielę o 11.30.
 4. W tym tygodniu przypadają I środa i I czwartek miesiąca. W środę po wieczornej Mszy św. zapraszamy na nabożeństwo ku czci Przeczystego Serca św. Józefa. Natomiast w czwartek Msza św. o godz. 18.00 w intencji kapłanów i powołań kapłańskich. Po Mszy św. spotkanie Straży Honorowej NSPJ w salce na plebanii, a o godz. 20.00 zapraszamy na nabożeństwo Godziny Świętej. „Godzina święta” to jedna z najpiękniejszych praktyk wynagradzających Panu Jezusowi za nasze grzechy.
 5. W piątek 8 września przed wieczorną Mszą św. będziemy modlić się litanią do Św. Stanisława patrona naszej parafii. Chcemy tak czynić każdego 8-go dnia miesiąca.
 6. W niedzielę 10.09 po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania, którzy po ukończeniu przygotowań przystąpią do tego sakramentu w Katedrze podczas odpustu ku czci św. Wacława 28 września (w czwartek) na Mszy św. o godz. 18.00.
 7. Nasza parafia organizuje wyjazd na diecezjalne spotkanie młodzieży „Light for life” w sobotę 16 września. Koszt 20 zł. Zapisy i bliższe informacje u księdza Pawła oraz u katechetów.
  8. Osoby pragnące pogłębić swoją znajomość Pisma Świętego zapraszamy na spotkania kręgu biblijnego. W tym roku będą się one odbywać w każdy wtorek o godzinie 19 w salkach domu parafialnego. Pierwsze spotkanie odbędzie się 12 września.
 8. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Za przelewy na konto, ofiary na tacę, ofiary do skarbon. Niech dobry Bóg wynagradza każdy dar serca.
 9. Serdecznie zapraszamy na kolejne koncerty organowe odbywające się w ramach II Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów”. Dzisiaj o godz. 18:00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Krzyżowej – na organach zagra Krzysztof Bas. Natomiast za tydzień 10.09 o godz. 19.00 kolejny koncert w Katedrze. Wystąpi Hubert Trojanek. Ze szczegółowym harmonogramem festiwalu można zapoznać się na plakatach umieszczonych w gablocie i przy wyjściu z katedryZe szczegółowym harmonogramem festiwalu można zapoznać się na plakatach umieszczonych w gablocie i przy wyjściu z katedry oraz facebookowej stronie festiwalu.
 10. Dzisiaj na Mszach św. o 8.30, 10.00 i 11.30 towarzyszy nam Chór Tactus Sonus, działający przy Katedrze Świdnickiej. Chór śpiewa podczas uroczystości i świąt w Katedrze, a także regularnie koncertuje oraz bierze udział w konkursach zdobywając I-sze nagrody. Chór zaprasza wszystkich, którzy chcieliby dołączyć do wspólnego śpiewania, a szczególnie serdecznie mężczyzn do głosów: tenor i bas. Przesłuchania odbędą się we wtorek 5.09 oraz w czwartek 7.09 (w salce na plebanii na I piętrze, plac Jana Pawła II 2).
 11. Nowe numery Niedzieli i Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.

Ogłoszenia spoza parafii:

 1. Informacja dla narzeczonych pragnących zawrzeć w najbliższym czasie sakramentalny związek małżeński: W sobotę 9.09 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy (na Zarzeczu) o godz. 18.00 rozpocznie się kurs przedmałżeński. Zapraszamy zainteresowanych.
 2. W piątek, 8 IX o godz.18.30 w kościele pw. św. Józefa w Świdnicy będzie sprawowana Msza św. w ramach działającego duszpasterstwa singli. Po Mszy św. w sali odbędzie się spotkanie formacyjno-integracyjne.
 3. Zapowiedzi przedślubne: Leszek Kasprzak, kawaler, zam. w Świdnicy i Natalia Ligas, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź III
 4. 16. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Stefana Bielę, Mirosława Fidorowicza, Genowefę Balcerzak i Marię Charyk. Wieczny odpoczynek…

21. Niedziela Zwykła

28 sierpnia 2023

  1. Przeżywamy dziś XXI niedzielę zwykłą.
  2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek (28.08) św. Augustyna, we wtorek (29.08) męczeństwo św. Jana Chrzciciela.
  3. W tym tygodniu przypadają I piątek i I sobota miesiąca.
  4. W sobotę o godz. 8.30 różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu NMP w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej. Po Mszy św. o godz. 9.00 medytacja przed Najświętszym Sakramentem.
  5. W sobotę od godz. 9.00 księża odwiedzą chorych z Najświętszym Sakramentem po wakacyjnej przerwie.
  6. Zapraszamy na rodzinny różaniec z Wojownikami Maryi. Początek w sobotę o godz. 11.30. Po Mszy św. o godz. 12.00 procesja różańcowa ulicami miasta.
  7. W sobotę o godz. 18.00 Msza św. w intencji osób uzależnionych od nałogów oraz ich rodzin. Intencja Apostolstwa Trzeźwości.
  8. W przyszłą niedzielę (3.09), jako pierwszą w miesiącu, zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 8.30.
  9. W niedzielę 10.09 po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania, którzy po ukończeniu przygotowań przystąpią do tego sakramentu w Katedrze podczas odpustu ku czci św. Wacława 28 września (w czwartek) na Mszy św. o godz. 18.00.
  10. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Za przelewy na konto, ofiary na tacę, ofiary do skarbon. Niech dobry Bóg wynagradza każdy dar serca.
  11. Serdecznie zapraszamy na koncerty organowe odbywające się w ramach II Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów”. Pierwszy z nich odbędzie się w katedrze świdnickiej 2 września w sobotę o godz. 19:00. Na organach zagra Alia Birula, studiująca obecnie w Rotterdamie. Ze szczegółowym harmonogramem festiwalu można zapoznać się na plakatach umieszczonych w gablocie i przy wyjściu z katedry oraz facebookowej stronie festiwalu.
  12. Nowe numery Niedzieli i Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.
  13. Dzisiaj o godz. 19.00 w Multikinie w Galerii Świdnickiej  odbędzie się jednorazowy, specjalny pokaz filmu pt. „Historia jednej zbrodni” poświęcony niebawem beatyfikowanej Rodzinie Ulmów. Wejściówki na film w cenie 14 zł do nabycia w zakrystii.
  14. Informacja dla narzeczonych pragnących zawrzeć w najbliższym czasie sakramentalny związek małżeński: W sobotę 9.09 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy (na Zarzeczu) o godz. 18.00 rozpocznie się kurs przedmałżeński. Zapraszamy zainteresowanych.
  15. Zapowiedzi przedślubne: Michał Bartoszewicz, kawaler, zam. Wrocław i Elżbieta Kowalczyk, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź III; Leszek Kasprzak, kawaler, zam. w Świdnicy i Natalia Ligas, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź II
  16. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Dariusza Maluchę, Krzysztofa Madalińskiego, Annę Majcher, Adama Hauke i Ryszarda Sikorę. Wieczny odpoczynek…

20. Niedziela Zwykła

20 sierpnia 2023

 1. Przeżywamy dziś XX niedzielę zwykłą.
 2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: jutro (21.08) wspomnienie św. Piusa X, we wtorek (22.08) wspomnienie NMP Królowej, w czwartek (24.08) święto św. Bartłomieja Apostoła, w sobotę (26.08) uroczystość NMP Częstochowskiej.
 3. We wtorkową Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na budowę nowych kościołów w naszej diecezji zebraliśmy 8000 zł, a na na rzecz powodzian w Słowenii 7100 zł. Bóg zapłać za hojne serce.
 4. W najbliższą sobotę (26.08), z powodu ślubu, nie będzie popołudniowego wystawienia Najświętszego Sakramentu i Koronki do Bożego Miłosierdzia.
 5. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Za przelewy na konto, ofiary na tacę, ofiary do skarbon. Niech dobry Bóg wynagradza każdy dar serca.
 6. Serdecznie zapraszamy na koncerty organowe odbywające się w ramach II Festiwalu Organowego Młodych „Śladami Mistrzów”. Pierwszy z nich odbędzie się w katedrze świdnickiej 2 września o godz.: 19:00. Na organach zagra Alia Birula, studiująca obecnie w Rotterdamie. Ze szczegółowym harmonogramem festiwalu można zapoznać się na plakatach umieszczonych w gablocie i przy wyjściu z katedry oraz facebookowej stronie festiwalu.
 7. Nowe numery Niedzieli i Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.

Ogłoszenia spoza parafii:

 1. W niedzielę 27 VIII o godz. 19.00 w Multikinie w Galerii Świdnickiej
  odbędzie się jednorazowy, specjalny pokaz filmu pt. „Historia jednej
  zbrodni” poświęcony niebawem beatyfikowanej Rodzinie Ulmów. Wejściówki na film w cenie 14 zł do nabycia w zakrystii.
 2. Informacja dla narzeczonych pragnących zawrzeć w najbliższym czasie sakramentalny związek małżeński: W sobotę 9.09 w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świdnicy (na Zarzeczu) o godz. 18.00 rozpocznie się kurs przedmałżeński. Zapraszamy zainteresowanych.
 3. Zapowiedzi przedślubne: Michał Bartoszewicz, kawaler, zam. Wrocław i Elżbieta Kowalczyk, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź II; Leszek Kasprzak, kawaler, zam. w Świdnicy i Natalia Ligas, panna, zam. w Świdnicy
 4. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Mieczysławę Waszkiewicz, Adama Wielgusa i Zdzisława Wawro. Wieczny odpoczynek…

19. Niedziela Zwykła

13 sierpnia 2023

 1. Przeżywamy dziś XIX niedzielę zwykłą.
 2. Dziś Dzień Fatimski. Zapraszam na nabożeństwo różańcowe z procesją światła po zakończonej wieczornej Mszy św. o godz. 19.00. Przynieśmy ze sobą świece.
 3. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: jutro (14.08) św. Maksymiliana Marii Kolbe, we wtorek (15.08) uroczystość Wniebowzięcia NMP, w czwartek (17.08) św. Jacka.
 4. We wtorkową Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny msze święte będą odprawiane w porządku niedzielnym. W tym dniu poświęcamy zioła, kwiaty i zboża. Taca z tego dnia przeznaczona jest na budowę nowych kościołów w naszej diecezji. Po Mszach św. zbiórka do puszek na rzecz powodzian w Słowenii.
 5. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Za przelewy na konto, ofiary na tacę, ofiary do skarbon. Niech dobry Bóg wynagradza każdy dar serca.
 6. Nowe numery Niedzieli i Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.
 7. Dzisiaj z okazji 103. rocznicy Bitwy w Warszawskiej na terenach przy kościele Matki Bożej Królowej Polski ok. godz. 15.00 rozpocznie się piknik rodzinno-patriotyczny. Całość zakończy się ok. godz.19.00. Zapraszamy do wspólnego świętowania.
 8. W niedzielę 27 VIII o godz. 19.00 w Multikinie w Galerii Świdnickiej odbędzie się jednorazowy, specjalny pokaz filmu pt. “Historia jednej zbrodni” poświęcony niebawem beatyfikowanej Rodzinie Ulmów. Wejściówki na film w cenie 14 zł do nabycia w zakrystii.
 9. Zapowiedzi przedślubne: Michał Bartoszewicz, kawaler, zam. Wrocław i Elżbieta Kowalczyk, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź I.
 10. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Zofię Janas i Krzysztofa Koźbiała. Wieczny odpoczynek…

18. Niedziela Zwykła

06 sierpnia 2023

 1. Przeżywamy dziś XVIII i pierwszą w miesiącu. Po Mszy św. o godz. 8.30 zmiana tajemnic różańcowych.
 2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: we wtorek (8.08) św. Dominika, kapłana, w środę (9.08) św. Teresę Benedyktę od Krzyża, patronkę Europy, w czwartek (10.08) – św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, w piątek (11.08) – św. Klarę, dziewicę.
 3. W najbliższą sobotę (12.08), z powodu 2 ślubów o 15.00 i 16.00, nie będzie popołudniowego wystawienia Najświętszego Sakramentu i Koronki do Bożego Miłosierdzia.
 4. Za tydzień 13 sierpnia, kolejny dzień fatimski. Zapraszam na nabożeństwo fatimskie z procesją światła po zakończonej wieczornej Mszy św. o godz. 19.00. Przynieśmy ze sobą świece.
 5. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Za przelewy na konto, ofiary na tacę, ofiary do skarbon. Niech dobry Bóg wynagradza każdy dar serca.
 6. Nowe numery Niedzieli i Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.
 7. W sobotę 12 VIII o godz. 9.30 spod katedry wyruszy rowerowa pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach w intencji osób uzależnionych i ich rodzin. Zapraszamy do udziału w pielgrzymce.
 8. W niedzielę, 13 VIII z okazji 103. rocznicy Bitwy w Warszawskiej na terenach przy kościele Matki Bożej Królowej Polski ok. godz. 15.00 rozpocznie się piknik rodzinno-patriotyczny. Całość zakończy się ok. godz.19.00. Zapraszamy do wspólnego świętowania.
 9. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Edmunda Studniarza, Stefanię Wilk, Stefanię Lankiewicz i Henryka Troszczyńskiego. Wieczny odpoczynek…
 10. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę miłej niedzieli i tygodnia. Niech Bóg nam błogosławi.

17. Niedziela Zwykła

30 lipca 2023

 1. Przeżywamy dziś XVII Niedzielę zwykłą.
 2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek (31.07) św. Ignacego Loyoli, we wtorek (1.08) św. Alfonsa Marię Liguoriego, w piątek (4.08) św. Jana Marię Vianneya, w przyszłą niedzielę (6.08) będziemy obchodzić święto Przemienienia Pańskiego.
 3. We wtorek (1.08) po Mszy św. o godz. 8.00 wyruszy z Katedry Świdnickiej jubileuszowa XX Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasna Górę. W związku z tym nie będzie Mszy św. w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej o godz. 9.00. Wszystkie kartki z intencjami modlitewnymi wrzucone do skarbony będą odczytane we wtorek 8 sierpnia.
 4. W tym tygodniu przypadają I czwartek, I piątek i I sobota miesiąca.
 5. W I czwartek spotkanie formacyjne Straży Honorowej NSPJ o godz. 16.00 w salce na plebanii, o godz. 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 18.00 Msza św. w intencji powołań kapłańskich.
 6. W sobotę o godz. 8.30 różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu NMP w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej. Po Mszy św. o godz. 9.00 15-to minutowa medytacja przed Najświętszym Sakramentem.
 7. Zapraszamy na rodzinny różaniec z Wojownikami Maryi. Początek w sobotę o godz. 11.30. Po Mszy św. o godz. 12.00 procesja różańcowa ulicami miasta.
 8. W sobotę o godz. 18.00 Msza św. w intencji osób uzależnionych od nałogów oraz ich rodzin. Intencja Apostolstwa Trzeźwości.
 9. W przyszłą niedzielę (6.08), jako pierwszą w miesiącu, zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godz. 8.30.
 10. Z racji wspomnienia św. Krzysztofa, patrona kierowców, na środki transportu dla misjonarzy zebraliśmy 1056 zł. Pieniądze zostały wpłacone na konto fundacji Miva Polska. Bóg zapłać.
 11. Nowe numery Niedzieli i Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.
 12. Zapowiedzi przedślubne: Krzysztof Nowak, kawaler, zam. w Świdnicy i Anna Siekierska, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź III; Krzysztof Kaczmarczyk, kawaler, zam. w Świdnicy i Aleksandra Drabarz, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź III.
 13. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Julittę Imiołę oraz Włodzimierza Wujkowskiego Wieczny odpoczynek…
 14. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę miłej niedzieli i tygodnia. Niech Bóg nam błogosławi.

16. Niedziela Zwykła

23 lipca 2023

 1. Przeżywamy dziś XVI niedzielę zwykłą.
 2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy:
  – w poniedziałek (24.07) św. Kingi, dziewicy,
  – we wtorek (25.07) św. Jakuba, Apostoła i św. Krzysztofa,
  – w środę (26.07) Św. Joachima i Annę, Rodziców NMP,
  – w sobotę (29.07) św. Marty, Marii i Łazarza.
 3. We wtorek, we wspomnienie św. Krzysztofa, patrona kierowców i podróżujących, po Mszy św. o godz. 18. będziemy się modlili w intencji podróżujących i pobłogosławimy pojazdy, którymi podróżujemy. Ofiary do puszki będą przeznaczone na środki transportu dla misjonarzy.
 4. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę wyruszy z Katedry Świdnickiej 1 sierpnia o godz. 8.00. Spotkanie organizacyjne 24 lipca w poniedziałek po Mszy o 18.30 w par. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych. Zapisy na pielgrzymkę u pani Anny Iwancz pod numerem tel.: 727 430 028.
 5. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Niech dobry Bóg wynagradza za każdy dar serca.
 6. Nowe numery Niedzieli, Gościa Niedzielnego i Małego Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury katolickiej prasy.
 7. W najbliższą sobotę (29.07) w naszej katedrze o godz. 21. odbędzie się, w ramach Festiwalu Bachowskiego, koncert brytyjskiego zespołu śpiewaczego The King’s Singers. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
 8. Zapowiedzi przedślubne:
  – Krzysztof Nowak, kawaler, zam. w Świdnicy i Anna Siekierska, panna, zam. w Świdnicy – zapowiedź II;
  – Krzysztof Kaczmarczyk, kawaler, zam. w Świdnicy i Aleksandra Drabarz, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź II.
 9. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy: śp. Barbarę Bochenek oraz śp. Bolesława Kołodzieja.
  W piątek 21 lipca odszedł także do Pana w 41. roku życia i 17. roku kapłaństwa ks. Grzegorz Umiński. Posługiwał jako wikariusz w naszej parafii w roku 2016. Przez ostatnie 5 lat był sekretarzem bp. Ignacego Deca. Prosimy o modlitwę w intencji zmarłego młodego kapłana. Msza pogrzebowa odbędzie się w Ząbkowicach Śl. w środę 26 lipca o godz. 12:00. Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie…

15. Niedziela Zwykła

16 lipca 2023

 1. Przeżywamy dziś XV niedzielę zwykłą.
 2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w sobotę (22.07) św. Marii Magdaleny.
 3. Bardzo dziękuję za udział we Mszy św. w zeszłą niedzielę, podczas której bp Marek Mendyk wprowadził mnie w urząd proboszcza Katedry. Służbie liturgicznej, grupom modlitewnym, chórowi katedralnemu „Tactus sonus” dziękuję za oprawę Mszy św. i za życzenia. Jednocześnie proszę o modlitwę w mojej intencji.
 4. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę wyruszy z Katedry Świdnickiej 1 sierpnia o godz. 8.00. Spotkanie organizacyjne 24 lipca w poniedziałek po Mszy o 18.30 w par. NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych. Zapisy na pielgrzymkę u pani Anny Iwancz pod numerem tel.: 727 430 028.
 5. Bardzo serdecznie dziękuję za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Niech dobry Bóg wynagradza za każdy dar serca.
 6. Nowe numery Niedzieli, Gościa i Małego Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury wielu ciekawych artykułów.
 7. Zapowiedzi przedślubne: Krzysztof Nowak, kawaler, zam. w Świdnicy i Anna Siekierska, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź I; Krzysztof Kaczmarczyk, kawaler, zam. w Świdnicy i Aleksandra Drabarz, panna, zam. w Świdnicy, zapowiedź I.W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Tadeusza Makowskiego, Mieczysława Robaka, Danutę Górnisiewicz. Rodzinom składamy wyrazy szczerego współczucia, a dla zmarłych prosimy o życie wieczne. Wieczny odpoczynek…

14. Niedziela Zwykła

09 lipca 2023

 1. Przeżywamy dziś XIV niedzielę zwykłą.
 2. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: we wtorek (11.07) święto św. Benedykta, opata, patrona Europy, w środę (12.07) św. Bonifacego z Kwerfurtu (bpa i męcz.), w czwartek (13.07) św. pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta, w sobotę (15.07) św. Bonawentury (bpa i dK).
 3. W najbliższy czwartek (13.07) dzień fatimski. Po Mszy św. o godz. 18.00 nabożeństwo różańcowe i procesja z figurą Matki Bożej. Proszę o przyniesienie świec.
 4. Okazja do spowiedzi świętej w tygodniu przed Mszą św.
 5. Kancelaria parafialna czynna w środę od 16.00 do 18.30 oraz w sobotę od 10.00 do 11.30. W sprawach pilnych proszę dzwonić na numer parafialny: 530 853 425.
 6. Ogłoszenie parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy: W dniach 12-14 lipca parafia pw. św. Andrzeja Boboli w Świdnicy zaprasza do udziału w rekolekcjach wszystkich noszących i pragnących przyjąć szkaplerz święty. Pierwsze spotkanie rekolekcyjne w środę 12 VII rozpocznie się o godz. 17.30 godzinkami ku czci Matki Bożej Szkaplerznej, a po nich Msza św. W kolejne dni Msza św. o godz. 20.00 i 18.30 (szczegółowy program na plakatach).
 7. Nowe numery Niedzieli, Gościa i Małego Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury wielu ciekawych artykułów.
 8. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Malwinę Fec. Wieczny odpoczynek…
 9. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę miłej niedzieli i dobrego tygodnia. Niech Bóg nam błogosławi.

13. Niedziela Zwykła

02 lipca 2023

 1. Przeżywamy dziś XIII Niedzielę zwykłą i pierwszą w miesiącu. Po Mszy św. o 8.30 zmiana tajemnic Żywego Różańca.
 2. Dzieci i młodzież rozpoczęły wakacje. Życzę wszystkim bezpiecznego i owocnego wypoczynku.
 3. W kalendarzu liturgicznym obchodzimy: w poniedziałek (3.07) św. Tomasza Apostoła, w czwartek (6.07) wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, w sobotę (8.07) wspomnienie św. Jana z Dukli.
 4. W tym tygodniu przypadają I czwartek i I piątek miesiąca.
 5. W I czwartek spotkanie formacyjne Straży Honorowej NSPJ o godz. 16.00 w salce na plebanii, o godz. 17.00 adoracja, o godz. 18.00 Msza św. w intencji powołań kapłańskich.
 6. Okazja do spowiedzi świętej codziennie 15 minut przed Mszą św. Może się zdarzyć, że wszyscy kapłani będą przy ołtarzu i wtedy nie będzie możliwości spowiedzi w trakcie Mszy. Bardzo proszę Parafian o zrozumienie. Jesteśmy na wakacjach w okrojonym składzie.
 7. W czwartkową uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła na potrzeby Stolicy Apostolskiej zebraliśmy 1467 zł. Bóg zapłać za ofiary na tacę.
 8. W przyszłą niedzielę 9.07 na Mszy św. o godz. 10.00 bp Marek Mendyk wprowadzi mnie w urząd proboszcza Parafii Katedralnej.
 9. Nowe numery Niedzieli i Gościa przy wyjściu z kościoła. Zachęcam do lektury wielu ciekawych artykułów.
 10. W ubiegłym tygodniu do wieczności z naszej wspólnoty parafialnej pożegnaliśmy śp. Helenę Tomczyk, Ludwika Tobiasza, Jolantę Wegner, Jacka Tarnowskiego, Władysławę Dąbrowską, Igora Kwaśnickiego. Wieczny odpoczynek…
 11. Wszystkim Parafianom i Gościom życzę miłej niedzieli i tygodnia. Niech Bóg nam błogosławi.

12. Niedziela Zwykła

25 czerwca 2023

1. Rozpoczęliśmy czas wakacji i urlopów. Niech będzie to dla nas możliwość wypoczynku i nabrania sił.

2. Od jutra urząd proboszcza katedrze świdnickiej obejmie ks. kan. Marcin Gęsikowski. Uroczysta instalacja nowego gospodarza z udziałem biskupa świdnickiego, odbędzie się w niedzielę 9 lipca o godz. 10.

3. W czwartek będziemy obchodzić uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jest to dzień szczególnej modlitwy w intencji papieża. W tym dniu można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za użycie ze czcią przedmiotu pobożności, pobłogosławionego przez papieża lub biskupa, odmawiając przy tym wyznanie wiary. Odpust można również uzyskać za nawiedzenie kościoła katedralnego i pobożne odmówienie tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Taca z tego dnia tzw. „Świętopietrze” przeznaczona jest na działalność charytatywną prowadzoną przez Stolicę Apostolską.

4. Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi w sobotę o godzinie 8 w kaplicy Matki Bożej świdnickiej.

5. Zapraszamy do udziału w rodzinnym różańcu z Wojownikami Maryi. Początek w sobotę o godz. 11.30. po Mszy Świętej o godz. 12 odbędzie się procesja różańcowa ulicami miasta.

6. W sobotę o godz. 18 zapraszamy na Mszę świętą w intencji osób uzależnionych od nałogów oraz apostolstwa trzeźwości.

7. W przyszłą niedzielę zmiana tajemnic żywego różańca po Mszy Świętej o godzinie 8.30.

8. Informujemy, że chorych odwiedzimy we wrześniu.

9. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego i Niedzielę.


11. Niedziela Zwykła

18 czerwca 2023

1. W dniu dzisiejszym po Mszy św. o godz. 11.30 spotkanie dla rodziców i dzieci pierwszokomunijnych z klas 1 i 2.

2. W czwartek o godz. 19 zapraszamy na spotkanie kręgu biblijnego w salkach domu parafialnego.

3. W sobotę będziemy obchodzili uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.

4. W przyszłą niedzielę o godz. 11.30, będzie odprawiona Msza św. na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego dla wszystkich przedszkoli, szkół podstawowych i licealnych i techników. Uczniów wraz z rodzicami i gronem pedagogicznym serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

5. Dziękując za dotychczasową pracę duszpasterską naszym księżom, zapraszamy w przyszłą niedzielę na Msze św. dziękczynne. Za ks. prał. Piotra na godz. 10., za ks. Jerzego na godz. 8.30, a za księdza Mirosława na godz. 11.30.

6. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego i Niedzielę.


10. Niedziela Zwykła

11 czerwca 2023

1. W dniu dzisiejszym na Mszy św. o godz. 8.30 odbędzie się Msza św. Prymicyjna ks. Mariusz Pastuszyńskiego, który odbywał w naszej Parafii praktykę duszpasterską.

2. We wtorek – św. Antoniego z Padwy, prezbitera i doktora Kościoła. W tym dniu odbędzie się nabożeństwo Fatimskie, które rozpocznie się po Mszy św. o godz. 18.00. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

3. W czwartek zakończenie oktawy Bożego Ciała –zapraszamy wszystkie Matki, które spodziewają się potomstwa jak również Matki ze swoimi dziećmi na Mszę św. i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem o godzinie 17.30. Podczas wieczornej Mszy św. dokonamy poświęcenia wianków.

4. W czwartek o godzinie 19 spotkanie kręgu biblijnego w salkach domu parafialnego

5. W piątek– uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym dniu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6. W piątek o godzinie 16.30 spotkanie żywego różańca w salkach domu parafialnego.

7. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30 zapraszamy na spotkanie rodziców i dzieci pierwszokomunijnych z klas 1 i 2.

8. Siostry prezentki zapraszają dzieci i młodzież naszej parafii na ogólnorozwojowe warsztaty w poszukiwaniu inspiracji. Warsztaty odbędą się w sobotę 17 czerwca na terenie przedszkola prowadzonego przez siostry. Bliższe informacje na plakacie oraz u sióstr.

9. Nasza parafia organizuje 17 czerwca wyjazd do Krakowa – Łagiewnik, na Ogólnopolską Pielgrzymkę Członków Straży Honorowej NSPJ. Koszt 120 zł. Zapisy w zakrystii.

10. W niedzielę 18 czerwca o godz. 19. odbędzie się w Multikinie specjalny pokaz filmu “Niebo nie może czekać” opowiadającego o bł. Carlo Acutisie. Bilet w cenie 14 zł do nabycia w zakrystii.

11. Informacje dotyczące zmian personalnych kapłanów w naszej parafii. Bp Marek Mendyk w dniu 9 czerwca br. przyjął rezygnację prał. Piotra Śliwki z urzędu proboszcza parafii katedralnej i mianował go wizytatorem ds. gospodarczych i konserwacji zabytków przy Świdnickiej Kurii Biskupiej. Zgodnie z zaleceniem biskupa świdnickiego, do czasu objęcia urzędu przez nowego proboszcza, ks. prał. Piotr Śliwka będzie administrował parafią. Z dniem 26 czerwca br. nowym proboszczem zostanie ks. kan. Marcin Gęsikowski, dotychczasowy proboszcz w Śmiałowicach.

12. Z dniem 25 czerwca biskup świdnicki odwołał z funkcji wikariusza katedralnego Jerzego Kozłowskiego, ustanawiając go wikariuszem w parafii św. Józefa w Jaworzynie Śląskiej. Z funkcji wikariusza został odwołany także ks. Mirosław Benedyk i skierowany do pracy jako wikariusz w parafii Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. W ich miejsce biskup ustanowił wikariuszami ks. Przemysława Pojaska, dotychczasowego rezydenta w parafii katedralnej oraz ks. Kamila Ożóga, dotychczasowego wikariusza w parafii Wniebowzięcia NMP w Bielawie.

13. Dziękując za dotychczasową pracę duszpasterską naszym księżom, wyrazem naszej wdzięczności będą ofiarowane Msze święte w ich intencji w niedzielę 25 czerwca. Za ks. prał. Piotra będziemy się modlić o godz. 10.00, za ks. Jerzego o godz. 8.30, a za księdza Mirosława o godz. 11.30.

14. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego i Niedzielę


Niedziela Trójcy Świętej

4 czerwca 2023

1. Dziś na Mszy św. o godz. 11.30 odbędzie się rocznica pierwszej Komunii Świętej.

2. Dziś także po Mszy świętej o godzinie 18. zapraszamy na spotkanie dla rodziców i kandydatów do bierzmowania klas VIII, w salkach domu parafialnego.

3. W poniedziałek o godz. 18. bp Ignacy Dec udzieli bierzmowania osobom, które z różnych przyczyn nie przyjęły tego sakramentu w terminie.

4. W środę na godz. 16. zapraszamy przed katedrę, dziewczynki, na próbę sypania kwiatów przez uroczystością Bożego Ciała.

5. W czwartek – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej (Boże Ciało). Porządek Mszy św. w tym dniu jest następujący: 7.00, 8.30, 10.00, 13.00, 18.00. Po Mszy świętej o godz. 10.00 wyruszy procesja z Najświętszym Sakramentem, która będzie przebiegała ul. Długą, Daleką, Pułaskiego, Rynkiem i ul. Kotlarską. Zakończenie procesji przy kościele św. Józefa. Zwracamy się z prośbą do mieszkańców wymienionych ulic o przyozdobienie swoich domów emblematami eucharystycznymi oraz pomoc przy ozdabianiu ołtarzy usytuowanych przy pomniku św. Jana Pawła II i Trójcy Świętej na Rynku. Zachęcamy dzieci komunijne i rocznicowe do wzięcia udziału w procesji oraz dzieci przedszkolne do sypania kwiatów.

6. W najbliższą sobotę kancelaria będzie nieczynna.

7. W piątek 9 czerwca w sanktuarium św. Józefa przy ul. Kotlarskiej od Mszy św. o godz. 18.30 rozpocznie się comiesięczne spotkanie duszpasterstwa singli.

8. Nasza parafia organizuje 17 czerwca wyjazd do Krakowa – Łagiewnik, na Ogólnopolską Pielgrzymkę Członków Straży Honorowej NSPJ. Koszt 120 zł. Zapisy w zakrystii.

9. W sobotę 10 VI odbędzie się pielgrzymko-wycieczka do Pragi. Koszt 150 zł. Zapisy w Wydziale Duszpasterskim Kurii Biskupiej.

10. W niedzielę 18 czerwca o godz. 19. odbędzie się w Multikinie specjalny pokaz filmu “Niebo nie może czekać” opowiadającego o bł. Carlo Acutisie. Bilet w cenie 14 zł do nabycia w zakrystii oraz w Wydziale Duszpasterskim Kurii Biskupiej.

11. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego i Niedzielę.


Niedziela Zesłania Ducha Świętego

28 maja 2023

1. Dziś na Mszy św. o godz. 11.30 dzieci naszej parafii przystąpią do sakramentu Pierwszej Komunii Św. Pielgrzymka dziękczynna dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców do Sanktuarium w Polanicy-Zdroju, połączona z diecezjalnym Dniem Dziecka w sobotę 3 czerwca. Wyjazd spod katedry w sobotę o godz. 9.00. Zapisy u ks. Mirosława. Dzieci do piątku włącznie, będą uczestniczyć w Mszach św. wieczornych w ramach tzw. „Białego Tygodnia”.

2. Dziś także odbędzie się Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, który poprzedzi Msza św. o godz. 13. pod przewodnictwem bp Marka. O godz. 14. sprzed pomnika św. Jana Pawła II wyruszy Marsz, w kierunku sanktuarium św. Józefa. Tam na zakończenie w kościele będzie miała miejsce konferencja, którą wygłosi ks. Roman Tomaszczuk.

3. W czwartek o godzinie 19. zapraszamy na spotkanie kręgu biblijnego w salkach domu parafialnego.

4. Różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi w sobotę o godzinie 8. w kaplicy Matki Bożej świdnickiej.

5. Zapraszamy na rodzinny różaniec z Wojownikami Maryi połączony z procesją różańcową ulicami miasta. Początek w sobotę o godzinie 11.30.

6. W sobotę o godzinie 18. zapraszamy na Mszę świętą w intencji osób uzależnionych od nałogów oraz apostolstwa trzeźwości.

7. Paweł odwiedzi swoich chorych w sobotę 10 czerwca, a ks. Mirosław w sobotę 24 czerwca, a ks. Jerzy w najbliższą sobotę. Chorzy ks. Tomasza zostaną odwiedzeni w innym terminie.

8. W przyszłą niedzielę o godz. 11.30, odbędzie się rocznica Pierwszej Komunii Świętej. Spowiedź święta dla dzieci rocznicowych odbędzie się w piątek o godz. 16.

9. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godzinie 8.30 zmiana tajemnic żywego różańca

10. W przyszłą niedzielę po Mszy świętej o godzinie 18 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania klas 8 oraz ich rodziców. Bierzmowanie młodzieży odbędzie się 28 września.

11. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego i Niedzielę.

12. W sobotę 10 VI odbędzie się pielgrzymko-wycieczka do Pragi. Koszt 150 zł. Zapisy w księgarni diecezjalnej.

13. W sobotę 3 VI odbędzie się  domu rekolekcyjnym w Bardzie dzień skupienia “Twoje słowo jest lampą dla moich i światłem na mojej ścieżce”. Szczegółowe informacje i zapisy w Wydziale Duszpasterskim Kurii Biskupiej.
14. Nasza parafia organizuje 17 czerwca wyjazd do Krakowa – Łagiewnik, na Ogólnopolską Pielgrzymkę Członków Straży Honorowej NSPJ. Koszt 120 zł. Zapisy w zakrystii.

Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

21 maja 2023

1. Spotkanie dla rodziców dzieci rocznicowych dziś po Mszy św. o godz. 11.30.

2. Dziś w na godz. 14. zapraszamy do Parku Centralnego na Bieg Papieski połączony z Piknikiem Rodzinnym. A o godz. 19. w sali teatralnej ŚOK w Rynku koncert Marcina Stycznia ze zespołem. Wstęp wolny.

3. W poniedziałek i czwartek o godz. 16. W kościele odbędą się próby liturgiczne dla dzieci klas trzecich, przed Pierwszą Komunią Świętą.

4. W czwartek o godz. 17. spotkanie dla bierzmowanych klas 7.

5. W piątek o godz.18. bp Marek udzieli sakramentu święceń kapłańskich diakonom świdnickiego seminarium. W związku z tym nabożeństwo majowe będzie wyjątkowo połączone z koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.

6. W sobotę o godz. 19. W katedrze odbędzie się modlitwa o pokój w formie koncertu w wykonaniu chórów: Filharmonii Sudeckiej oraz Katedry Świdnickiej „Tactus sonus”.

7. W sobotę tj. w dn. 27 maja o godzinie 20. zapraszamy na nocne zwiedzanie Katedry wraz z przewodnikiem. Celem organizowanego wydarzenia jest popularyzacja i rozpowszechnienie informacji o projekcie pn. „Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2021. Prowadzone prace konserwatorskie obejmowały konserwację malowideł na ścianach i sklepieniach nawy oraz prezbiterium, konserwację wielkoformatowych obrazów sztalugowych wraz z ramami z nawy głównej oraz konserwację rzeźb ustawionych na filarach nawy głównej. Wszystkie obiekty poddane konserwacji zostały jednocześnie zdigitalizowane, co stanowiło dopełnienie prac konserwatorskich. Zachęcamy do wzięcia udziału w planowym wydarzeniu!

8. W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 11.30 dzieci naszej parafii przystąpią do sakramentu Pierwszej Komunii Św. Spowiedź dla tych dzieci i ich rodziców odbędzie się w sobotę o godz. 10. Pielgrzymka dziękczynna dla dzieci pierwszokomunijnych i ich rodziców do Sanktuarium w Polanicy-Zdroju, połączona z diecezjalnym Dniem Dziecka w sobotę 3 czerwca. Zapisy u ks. Mirosława.

9. W przyszłą niedzielę odbędzie się  Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, który poprzedzi Msza św. o godz. 13. pod przewodnictwem bp Marka. O godz. 14. sprzed pomnika św. Jana Pawła II wyruszy Marsz, w kierunku sanktuarium św. Józefa. Tam na zakończenie w kościele będzie miała miejsce konferencja, którą wygłosi ks. Roman Tomaszczuk.

10. W niedzielę 4 czerwca po Mszy świętej o godzinie 18 odbędzie się spotkanie dla kandydatów do bierzmowania klas 8 oraz ich rodziców. Bierzmowanie młodzieży odbędzie się 28 września.

11. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego i Niedzielę.


6. Niedziela Wielkanocna 

14 maja 2023

1. Dziś na Mszy św. o godz. 13. bp Marek Mendyk udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu trzem alumnom naszego seminarium.

2. W poniedziałek, wtorek i środę przypadają Dni Modlitw o urodzaje.

3. W poniedziałek i czwartek o godz. 16. W kościele odbędą się próby liturgiczne dla dzieci klas trzecich, przed Pierwszą Komunią Świętą.

4. We wtorek przypada święto Św. Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika, patrona Polski.

5. W piątek 19 maja odbędzie się autokarowa pielgrzymka do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie – Łagiewnikach. Zapisy w Wydziale Duszpasterskim.

6. Spotkanie dla rodziców dzieci rocznicowych odbędzie się w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30.

7. W dniach od 18-21 maja odbędą się w Świdnicy Dni Papieskie. Szczegółowy program dostępny na plakacie i na stronach internetowych diecezji i parafii.

8. W czwartek, w dzień urodzin św. Jana Pawła II na godz. 18. zapraszamy do katedry na Mszę św. pod przewodnictwem bp. Marka.

9. W przyszłą niedzielę za odbędzie się IV Świdnicki Marsz Pamięci Rotmistrza Pileckiego. Wydarzenie rozpocznie się w katedrze o godz.10. Mszą św. pod przewodnictwem Marka.

10. W przyszłą niedzielę na godz. 15. zapraszamy do Parku Centralnego na Bieg Papieski połączony z Piknikiem Rodzinnym.

11. Nabożeństwa majowe odprawiane są codziennie o godz. 17.30

12. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego i Niedzielę.


5. Niedziela Wielkanocna 

7 maja 2023

1. Dziś po Mszy świętej o godz. 11.30 spotkanie dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych z klas III.

2. W poniedziałek uroczystość św. Stanisława – głównego patrona Polski, diecezji świdnickiej i współpatrona katedry. Uroczysta Msza odpustowa zostanie odprawiona o godz. 18. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

3. W wtorek o godz. 19. w budynku seminarium przy ul. Wojska Polskiego 2 odbędzie pierwsze spotkanie z cyklu „Wieczory dla Zakochanych”, przeznaczone dla par poważnie myślących o swoim związku.

4. W piątek w kościele pw. św. Józefa, odbędzie się spotkanie duszpasterstwa singli diecezji świdnickiej. Rozpocznie się ono Mszą św. o godz. 18.30 a następnie odbędzie się spotkanie formacyjno-integracyjne.

5. W sobotę z posługą sakramentalną zostaną odwiedzeni chorzy ks. Tomasza.

6. W sobotę po Mszy świętej wieczornej zainaugurujemy nabożeństwa fatimskie. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec.

7. Nabożeństwa majowe odprawiane są codziennie o godz. 17.30

8. W piątek 19 maja organizowana jest autokarowa pielgrzymka do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Koszt: 100 zł. Zapisy i szczegółowe informacje w Wydziale Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej.

9. Spotkanie dla rodziców dzieci rocznicowych odbędzie się w niedzielę 21 maja po Mszy św. o godz. 11.30.

10. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego i Niedzielę.

4. Niedziela Wielkanocna – Niedziela Dobrego Pasterza

30 kwietnia 2023

1. W dniu dzisiejszym przeżywamy Niedzielę Dobrego Pasterza. Niedziela ta rozpoczyna w całym Kościele Powszechnym Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Wszystkich wiernych zachęcamy do modlitwy w intencji powołań. Po każdej Mszy św., będzie można złożyć ofiarę do puszki z przeznaczeniem na utrzymanie Seminarium Duchownego.

2. Serdecznie zapraszamy od 1 maja do udziału w nabożeństwach majowych. Nabożeństwa, będą odprawiane codziennie przed wieczorną Mszą św. o godz. 17.30.

3. W maju zawieszone zostają spotkania kręgu biblijnego.

4. W poniedziałek 1 maja o godz. 8.00 – z katedry wyruszy piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Możliwość powrotu do Świdnicy autobusem w cenie ok. 10 zł. Zapisy na pierwszym postoju.

5. W środę– przypada Uroczystość NMP Królowej Polski. Msze św. będą celebrowane jak w każdą niedzielę. W tym dniu przypada nasze Święto Narodowe – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po wieczornej Mszy św. z racji pierwszej środy odbędzie się nabożeństwo ku czci św. Józefa.

6. W czwartek– św. Floriana męczennika. O godz. 20.00 w kościele Krzyża Św. odbędzie się godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji powołań.

7. W sobotę– św. Apostołów Filipa i Jakuba. O godz. 8.00 zapraszamy na modlitwę różańcową wynagradzającą Niepokalanemu Sercu Maryi. O godz. 11.30 spotkanie modlitewne wspólnoty Wojowników Maryi. Do południa ks. Mirosław i ks. Jerzy udadzą się z posługą sakramentalną do swoich chorych. Ks. Paweł i ks. Tomasz odwiedzą chorych w innym terminie. O godz. 18.00 Msza św. w intencji Apostolatu Trzeźwości i osób uzależnionych.

8. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 8.30 zmiana tajemnic żywego różańca.

9. Informujemy, że z uwagi na zły stan technicznych schodów na cmentarzu przy al. Brzozowej, przejście pomiędzy starą, a nową częścią cmentarza zostało zamknięte do odwołania. W tym czasie parafia będzie czyniła starania, aby pozyskać środki na przeprowadzenie gruntownego remontu zniszczonych schodów.

10. Spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych z klas III odbędzie się w przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30. Przypominamy, że wszystkie terminy związane z I Komunią Świętą, w tym próby, spowiedź, a także ważne informacje znajdują się na stronie internetowej parafii katedralnej w zakładce – Sakramenty – I Komunia Święta.

11. Rocznica I Komunii zaplanowana jest na niedzielę 4 czerwca o godz. 11.30. Spotkanie dla rodziców odbędzie się w niedzielę 21 maja po Mszy św. o godz. 11.30.

12. W piątek 19 maja w ramach Dni Papieskich w Świdnicy organizowana jest z udziałem bp. Adama Bałabucha autokarowa pielgrzymka do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Koszt: 100 zł. Zapisy i szczegółowe informacje w Wydziale Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej.

13. Pary poważnie myślące o swoim związku zapraszamy na „Wieczory dla Zakochanych”. Pierwsze spotkanie 9 maja o godz. 19 w budynku WSD przy pl. Wojska Polskiego 2.

14. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy: Gościa Niedzielnego, Niedzielę, Małego Gościa Niedzielnego.


3. Niedziela Wielkanocna – Niedziela Biblijna

23 kwietnia 2023

1. Dziś w niedzielę o godz. 19 w kinie w Galerii Świdnickiej odbędzie się specjalny jednorazowy pokaz filmu “Święty”. Film kryminalno-duchowy oparty jest o historię kradzieży figury św. Wojciecha z relikwiarza w katedrze w Gnieźnie, która miała miejsce w 1986 r. Bilety w cenie 14 zł do nabycia w zakrystii i przed seansem.

2. W poniedziałek – uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski.

3. We wtorek św. Marka Ewangelisty. Dzień Patronalny biskupa Marka Mendyka. Pamiętajmy w tym dniu w modlitwie o Czcigodnym Solenizancie.

4. W czwartek o godz. 19. spotkanie kręgu biblijnego.

5. W piątek o godzinie 19. w salach domu parafialnego spotkanie kandydatów do bierzmowania klas 8.

6. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać, jako Niedzielę Dobrego Pasterza. Niedziela ta rozpocznie w całym Kościele Powszechnym Tydzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Wszystkich wiernych zachęcamy do modlitwy w intencji powołań. Po każdej Mszy św., będzie można złożyć ofiarę do puszki z przeznaczeniem na utrzymanie Seminarium Duchownego.

7. W poniedziałek 1 maja odbędzie się piesza pielgrzymka z katedry do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Pielgrzymka wyruszy z katedry o godz.8. Możliwość powrotu do Świdnicy autobusem w cenie ok. 10 zł. Zapraszamy już dziś do wspólnego pielgrzymowania.

8. W piątek 19 maja w ramach Dni Papieskich w Świdnicy organizowana jest z udziałem bp. Adama Bałabucha autokarowa pielgrzymka do Sanktuarium św. Jana Pawła II i Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Koszt: 100 zł. Zapisy i szczegółowe informacje w Wydziale Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej.

9. Pary poważnie myślące o swoim związku zapraszamy na „Wieczory dla Zakochanych”. Pierwsze spotkanie 9 maja o godz. 19 w budynku WSD przy pl. Wojska Polskiego 2.

10. Do nabycia jest także prasa katolicka, polecamy: Gościa Niedzielnego, Niedzielę.


2. Niedziela Wielkanocna – Biała Niedziela – Miłosierdzia Bożego

16 kwietnia 2023

1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy, jako Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Nie tylko dzisiaj, ale codziennie zapraszamy na godz. 15.00 na koronkę do Bożego Miłosierdzia przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Dziś można uzyskać dar odpustu zupełnego po zwykłymi warunkami za udział w pobożnych praktykach ku czci Bożego Miłosierdzia w jakimkolwiek kościele lub kapicy lub przynajmniej odmówienie przez Najświętszym Sakramentem „Ojcze nasz” o „Wierzę” z dodaniem pobożnego wezwania do Pana Jezusa Miłosiernego (np. Jezu Miłosierny, ufam Tobie)

2. Przypominajmy, że na terytorium Polski jest codzienna możliwość uzyskania odpustu zupełnego za pobożne odmówienie koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele lub kaplicy przed Najświętszym Sakramentem (wystawionym lub w tabernakulum).

3. W Sobotę o godz. 15.15 w katedrze odbędzie się dodatkowa Msza św. z promocją kandydatów na lektorów i ceremoniarzy diecezji świdnickiej.

4. W przyszłą niedzielę (23 kwietnia) o godz.19.00 w kinie w Galerii Świdnickiej odbędzie się specjalny jednorazowy pokaz filmu “Święty“. Film kryminalno-duchowy oparty jest o historię kradzieży figury św. Wojciecha z relikwiarza w katedrze w Gnieźnie, która miała miejsce w 1986 r. Bilety w cenie 14 zł do nabycia w zakrystii i księgarni diecezjalnej.

5. W poniedziałek 1 maja odbędzie się piesza pielgrzymka z katedry do Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Pielgrzymka wyruszy z katedry o godz.8.00. Możliwość powrotu do Świdnicy autobusem w cenie ok. 10 zł. Zapraszamy już dziś do wspólnego pielgrzymowania.

6. Pary poważnie myślące o swoim związku zapraszamy na „Wieczory dla Zakochanych”. Pierwsze spotkanie 9 maja o godz. 19 w budynku WSD przy pl. Wojska Polskiego 2.

7. Do nabycia jest także prasa katolicka, polecamy: Gościa Niedzielnego, Niedzielę.


Niedziela Zmartwychwstania

9 kwietnia 2023

1. Wszystkim Parafianom składamy najlepsze życzenia świąteczne. Niech Zmartwychwstały Pan obdarza wszystkich wszelkimi potrzebnymi łaskami oraz błogosławi Wam i Waszym bliskim na każdy dzień życia. Dziękujemy również za otrzymane życzenia świąteczne, wszelkie wyrazy życzliwości oraz okazywaną nam pomoc w dbaniu o nasz parafialny kościół.

2. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie Triduum Paschalnego i kościoła do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy do chóru katedralnego, pana organisty, pani kościelnej, kleryków na czele z ks. Tomaszem ceremoniarzem katedralnym, lektorów i ministrantów za ich posługę liturgiczną, paniom opiekującym się kwiatami i obrusami za wszelką pomoc przy przygotowaniu świątyni na czas Wielkiego Tygodnia, a także panom zbierającym tace. Dziękujemy wszystkim parafianom za wspólną modlitwę w czasie Triduum Paschalnego.

3. W poniedziałek wielkanocny porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. Taca przeznaczona jest na utrzymanie Seminarium Duchownego.

4. Przypominamy, że w najbliższy Piątek w Oktawie Wielkanocny nie obowiązuje wstrzemięźliwość od spożywania potraw mięsnych. Tego dnia przypada rocznica Chrztu Polski.

5. Zachęcamy do nabywania i czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy Gościa Niedzielnego i Niedzielę, Małego Gościa Niedzielnego.


Niedziela Męki Pańskiej

2 kwietnia 2023

1. Liturgią dzisiejszej Niedzieli Męki Pańskiej rozpoczynamy obrzędy Wielkiego Tygodnia. O godz. 17. zapraszamy na ostatnie w tym roku Gorzkie Żale.

2. W ramach inicjatywy „Dolny Śląsk z Janem Pawłem II” dziś o godz. 18. w katedrze będzie sprawowana Msza św. w intencji osób zaangażowanych w promowanie osoby i dzieła papieża Polaka. Po Mszy św. o godz. 19. odbędzie się koncert pieśni wielkopostnych i utworów organowych, a po nim przejdziemy pod pomnik Patrona Świdnicy na okolicznościowy modlitewny Apel Pamięci. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Prosimy o zabranie ze sobą świec lub zniczy.

3. W Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek zapraszamy na katedralną spowiedź wielkopostną. Spowiadać będziemy rano od 10 do 12 oraz po południu od 16 do 18, a także na każdej Mszy świętej.

4. W Wielką Środę po Mszy św. wieczornej zapraszamy na nabożeństwo do przeczystego serca św. Józefa.

5. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii. Msza święta Krzyżma z udziałem duchowieństwa z całej diecezji świdnickiej sprawowana będzie o godz. 10.

6. Msza św. Wieczerzy Pańskiej celebrowana będzie o godz. 18. Po jej zakończeniu adoracja Najświętszego Sakramentu będzie trwała do godz. 22.

7. W Wielki Piątek adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się o godz. 7. Na godz. 8. zapraszamy na modlitwę liturgią godzin – tzw. ciemnia jutrznia. O godz. 15. odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. O godz. 18. rozpocznie się Liturgia Wielkopiątkowa. Następnie po jej zakończeniu przeniesiemy Najświętszy Sakrament do Bożego Grobu. Adoracja, będzie trwała do godz. 22.

8. W Wielką Sobotę adoracja Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie rozpocznie się o godz. 7. Na godz. 8. zapraszamy na modlitwę liturgią godzin – tzw. ciemnia jutrznia. O godz. 20. odbędzie się Liturgia Wigilii Paschalnej. Podczas tej liturgii dokonamy odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Prosimy o przyniesienie ze sobą świec. Liturgia zakończy się procesją rezurekcyjną.

9. Informujemy, że święcenie pokarmów w Wielką Sobotę obędzie się kościele w godz. od 9. do 15. co pół godziny. W tym też czasie, będzie zbierana taca na bieżące potrzeby naszej Parafii. Już dzisiaj za złożone ofiary serdecznie dziękujemy.

10. W Niedzielę Zmartwychwstania Msze święte będziemy celebrować według porządku niedzielnego. Nie będzie Mszy o godz. 6 rano oraz porannej procesji.

11. Do nabycia sią paschaliki wielkanocne w cenie 10 zł.

12. Zachęcamy do nabywania i czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy Gościa Niedzielnego i Niedzielę, Małego Gościa Niedzielnego oraz Gościa Extra o Męce Pańskiej.


V Niedziela Wielkiego Postu

26 marca 2023

1. Dziś jeszcze zapraszamy na Gorzkie Żale na godz. 17. W czasie nabożeństwa można będzie złożyć ofiarę na kwiaty do Bożego Grobu.

2. Ks. Paweł zaprasza na spotkanie organizacyjne przed pielgrzymką do Włoch – w poniedziałek (27 marca) o godzinie 19.

3. Spotkanie kręgu biblijnego w czwartek o godzinie 19.

4. Droga Krzyżowa w piątek po Mszy św. o godz. 9. oraz o godz. 17.30. Dla dzieci o godz. 16.30.

5. Spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas VIII w piątek o godzinie 19.

6. W piątek (31 marca) o godz. 19.30 z kościoła św. Andrzeja Boboli przy ul. Wałbrzyskiej wyruszy miejska Droga Krzyżowa. Nabożeństwu, które zakończy się przy pomniku św. Jana Pawła II obok katedry, będzie przewodniczył bp Marek. Podczas drogi krzyżowej przedstawiciele naszej parafii będą proszeni o niesienie krzyża.

7. W pierwszą sobotę miesiąca zapraszamy:

– na różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi o godz. 8 w kaplicy MB Świdnickiej

– na różaniec rodzinny z Wojownikami Maryi, początek w kościele o godz. 11.30

– na Mszę św. o godz. 18. w intencji osób uzależnionych oraz ich rodzin, a także w intencji Apostolstwa Trzeźwości

8. W sobotę do południa ks. Mirosław i ks. Jerzy odwiedzą swoich chorych. Ks. Paweł i ks. Tomasz odwiedzą chorych w innym terminie.

9. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy Niedzielę Palmową, podczas każdej Mszy dokonamy obrzędu błogosławieństwa gałązek palmowych. Msza św. z procesją z palmami, pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka o godz. 10.

10. Spotkanie rodziców dzieci pierwszokomunijnych z klas 1,2,3 w przyszłą niedzielę po Mszy św. o 11.30.

11. W przyszłą niedzielę przeżywać będziemy 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. W ramach inicjatywy “Dolny Śląsk z Janem Pawłem II”  o godz. 18. w katedrze będzie sprawowana Msza św. w intencji osób zaangażowanych w promowanie osoby i dzieła papieża Polaka. Po Mszy św. o godz. 19. odbędzie się koncert pieśni wielkopostnych i utworów organowych, a po nim przejdziemy pod pomnik Patrona Świdnicy na okolicznościowy modlitewny Apel Pamięci. Zapraszamy do wspólnej modlitwy. Prosimy o zabranie ze sobą zniczy, które zostaną zapalone podczas Apelu.

12. Zachęcamy do czytelnictwa i nabywania prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Tygodnik Niedziela, Gość Niedzielny i Mały Gość dla dzieci. Przy wyjściu z kościoła i w zakrystii można nabyć paschaliki wielkanocne w cenie 10 zł.

 


IV Niedziela Wielkiego Postu

19 marca 2023

 1. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek.
 2. Trwa Wielki Post. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych: Droga Krzyżowa w piątek po Mszy o godzinie 9.00 oraz o godzinie 17.30. (dla dzieci o godzinie 16.30). Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godzinie 17.00 (podczas tego nabożeństwa można złożyć ofiary na kwiaty do Bożego Grobu).
 3. Spotkanie kandydatów do bierzmowania z klas VI – w czwartek o godzinie 17.00 (prosimy przynieść ze sobą indeksy z podpisami).
 4. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00.
 5. Spotkanie wspólnoty Żywego Różańca – w piątek o godzinie 16.30.
 6. Z racji przypadającej 25 marca 19. rocznicy inauguracji diecezji świdnickiej zachęcamy do modlitwy w intencji Biskupa Świdnickiego, bp. Marka Mendyka, który w najbliższą sobotę o godz. 12.00 w katedrze będzie przewodniczył Mszy Świętej.
 7. Spotkanie organizacyjne przed pielgrzymką do Włoch – w poniedziałek 27 marca o godzinie 19.00.
 8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 Ogłoszenia diecezjalne:

 • W czwartek 23 III o godz.16.30 odbędzie się w teatrze miejskim w Rynku projekcja filmu “Grupa Pileckiego”  Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu oraz red. Tadeuszem Płużańskim synem jednego z bohaterów. Wstęp wolny.


III Niedziela Wielkiego Postu

12 marca 2023

 1. Dzisiaj w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne, które prowadzi dr Arkadiusz Chwastyk – Kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej.
 • Msze Święte z naukami ogólnymi – w poniedziałek, wtorek i środę o godzinie 9.00, 12.00 i 18.00
 • Spotkanie dla dzieci z klas 0-5 szkół podstawowych – w poniedziałek, wtorek i środę o godzinie 16.00
 • Spotkanie dla dzieci z klas 6-8 szkół podstawowych – w poniedziałek, wtorek i środę o godzinie 17.00
 1. Trwa Wielki Post. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych:
 • Droga Krzyżowa w piątek po Mszy o godzinie 9.00 oraz o godzinie 17.30. (dla dzieci o godzinie 16.30).
 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godzinie 17.00 (podczas tego nabożeństwa można złożyć ofiary na kwiaty do Bożego Grobu)
 1. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00
 2. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas 7, w czwartek o godz. 19.00 w sali domu parafialnego na 1 piętrze. Zaprasza ks. Jerzy.
 3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 Ogłoszenia diecezjalne:

 • Dzisiaj o godz. 17.00 w Cerkwii przy ul. Łukasińskiego odbędzie się ekumeniczna modlitwa o pokój
 • W niedzielę 19 marca w Multikinie w Galerii Świdnickiej o godz.19.00 odbędzie się specjalny pokaz fabularnego filmu „Opiekun” poświęconego św. Józefowi. Bilety w cenie 17 zł do nabycia w księgarni diecezjalnej oraz w zakrystii.

 


II Niedziela Wielkiego Postu

5 marca 2023

 1. Dziś po każdej Mszy Świętej przeprowadzana jest zbiórka ofiar do puszek, na dzieła misyjne „ad gentes”
 2. Tydzień temu podczas zbiórki ofiar na pomoc ofiarom wojny zebrano 6393 zł. Bóg zapłać!
 3. Zmiana tajemnic Żywego Różańca – dzisiaj po Mszy Świętej o godz. 8.30
 4. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 11.30 zapraszamy na spotkanie rodziców i dzieci z klas 1, 2 i 3 szkół podstawowych przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej
 5. Trwa Wielki Post. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych:
 • Droga Krzyżowa w piątek po Mszy o godzinie 9.00 oraz o godzinie 17.30. (dla dzieci o godzinie 16.30).
 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godzinie 17.00 (podczas tego nabożeństwa można złożyć ofiary na kwiaty do Bożego Grobu)
 1. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00
 2. Odwiedziny chorych: Paweł chorych odwiedzi w najbliższą sobotę (11 marca)
 3. Za tydzień w niedzielę (12 marca) w naszej parafii rozpoczną się rekolekcje wielkopostne które poprowadzi ks. dr Arkadiusz Chwastyk – Kanclerz Świdnickiej Kurii Biskupiej. Nauki rekolekcyjne zostaną wygłoszone podczas każdej Mszy Świętej
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 Ogłoszenia diecezjalne:

 • Dzisiaj o godzinie 12.00 nad zalewem “Witoszówka” odbędzie się pod patronatem honorowym Biskupa Świdnickiego bieg „Tropem Wilczym” poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.
 • W sobotę (11 marca) w Sanktuarium św. Józefa w Świdnicy (ul. Kotlarska 19) odbędzie się prowadzony przez o. Marcina Dyjaka, dominikanina, duszpasterza akademickiego z Wrocławia, Wielkopostny Dzień Skupienia dla nauczycieli. Początek spotkania o godz.16.30.
 • W każdy drugi piątek miesiąca w Sanktuarium św. Józefa w Świdnicy, o godz. 18.30 sprawowana jest Msza św. dla uczestników duszpasterstwa singli. Po Mszy św. odbywa się spotkanie formacyjno-integracyjne. Zapraszamy osoby w wieku 20-50 lat do udziału w duszpasterstwie. Kolejne spotkanie 10 marca.
 • W niedzielę 12 marca o godz. 17.00 w Cerkwii przy ul. Łukasińskiego odbędzie się ekumeniczna modlitwa o pokój
 • W niedzielę 19 marca w Multikinie w Galerii Świdnickiej o godz.19.00 odbędzie się specjalny pokaz fabularnego filmu „Opiekun” poświęconego św. Józefowi. Bilety w cenie 17 zł do nabycia w księgarni diecezjalnej.

I Niedziela Wielkiego Postu

26 lutego 2023

 1. Dziś po każdej Mszy Świętej przeprowadzana jest zbiórka ofiar do puszek, które za pośrednictwem Caritas zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny na Ukrainie.
 2. Trwa Wielki Post. Zachęcamy do udziału w nabożeństwach pasyjnych:
 • Droga Krzyżowa w piątek po Mszy o godzinie 9.00 oraz o godzinie 17.30. (dla dzieci o godzinie 16.30).
 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym w niedziele o godzinie 17.00 (podczas tego nabożeństwa można złożyć ofiary na kwiaty do Bożego Grobu)
 1. Przypominamy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.
 2. W środę po wieczornej Mszy Świętej – nabożeństwo ku czci przeczystego serca świętego Józefa
 3. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00
 4. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwszy czwartek, piątek oraz pierwszą sobotę miesiąca:
 • Pierwszy czwartek miesiąca: Spotkanie Straży Honorowej NSPJ – w czwartek o godzinie 16.00 (następnie o 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, o 18.00 Msza Święta w intencji nowych świętych powołań)
 • Pierwszy piątek miesiąca: W piątek z racji pierwszego piątku miesiąca skorzystajmy z sakramentu spowiedzi świętej. (okazja do spowiedzi w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 16.00 – 18.00)
 • Pierwsza sobota miesiąca:
  Różaniec w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi – w sobotę w kaplicy MB Świdnickiej o godzinie 8.00
  Rodzinny Różaniec z Wojownikami Maryi – rozpoczęcie o godzinie 11.30
  Msza Święta w intencji osób uzależnionych oraz ich rodzin a także w intencji Apostolstwa Trzeźwości – w sobotę o godzinie 18.00
 1. Odwiedziny chorych:
 • Ks. Tomasz oraz ks. Jerzy – odwiedzą swoich chorych w najbliższą sobotę
 • Ks. Paweł chorych odwiedzi w sobotę 11 marca (o tym jeszcze przypomnimy)
 1. Zmiana tajemnic Żywego Różańca – za tydzień w niedzielę (5 marca) po Mszy Świętej o godz. 8.30
 2. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 11.30 zapraszamy na spotkanie rodziców i dzieci z klas 1, 2 i 3 szkół podstawowych przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej
 3. Nauki przedmałżeńskie w naszej parafii rozpoczną się w sobotę 4 marca o godzinie 19.00 (w sali na pierwszym piętrze). Zapisy podczas pierwszego spotkania
 4. Za tydzień po każdej Mszy zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na dzieła misyjne „ad gentes”
 5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 Ogłoszenia diecezjalne:

 • Dzisiaj o godzinie 19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury pokaz filmu “Medjugorie”. Wejściówki cenie 10 zł są dostępne w zakrystii.
 • W niedzielę 5 III o godzinie 12.00 nad zalewem “Witoszówka” odbędzie się pod patronatem honorowym Biskupa Świdnickiego bieg „Tropem Wilczym” poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych.


VII Niedziela Zwykła

19 lutego 2023

1. W zeszłą niedzielę podczas zbiórki do puszek dla poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii, zebrano kwotę 7 530 zł. Za przejawy życzliwości składamy serdeczne Bóg zapłać. Jak podają media, liczba ofiar śmiertelnych tego potężnego trzęsienia ziemi, aktualnie wynosi ponad 45 tys. osób.

2. W środę, która nosi nazwę „Środy Popielcowej” rozpoczynamy okres przygotowania Paschalnego, czyli Wielki Post. Msze święte celebrować będziemy o godz. 30; 9.00; 12.00; 16.30 (z udziałem dzieci); i 18.00. W tym dniu nie będzie nabożeństwa do MB Nieustającej Pomocy. Na znak rozpoczynającego się okresu pokuty podczas każdej Mszy świętej dokonamy obrzędu posypania głów popiołem. Ponadto przypominamy, że w tym dniu obowiązuje post ścisły. Ofiarujmy w tym dniu post i nasze modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie oraz na całym świecie.

3. Przypominamy, że post ścisły polega na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominamy też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

4. W najbliższą środę (z racji środy popielcowej) kancelaria parafialna będzie nieczynna.

5. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas 8, w piątek (24 lutego) o godz. 19.00 w salkach domu parafialnego.

6. Podczas Wielkiego Postu zapraszamy na nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Nabożeństwa te będziemy celebrować w każdy piątek dla dorosłych rano po Mszy świętej o godz. 9.00; i o godz. 17.30, jak również dla dzieci i młodzieży o godz. 16.30. Natomiast Gorzkie Żale będą miały miejsce w każdą niedzielę o godz. 17.00.

7. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu można składać podczas Gorzkich Żali.

8. W sobotę 4 marca godz. 19.00 w Sali Domu Parafialnego na I piętrze rozpoczną się nauki przedmałżeńskie. Wszystkich, którzy w najbliższym czasie pragną zawrzeć sakramentalny związek małżeński serdecznie zapraszamy na ten kurs.

9. Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Włoch w dniach 13-23 kwietnia br. (w planie Asyż, Rzym, Padwa, Monte Cassino, Wenecja oraz w drodze powrotnej Wiedeń). Szczegółowe informacje na plakacie w gablocie i u ks. Pawła. Koszt 300 €uro + 600 zł.

10. Wydział duszpasterski organizacje pielgrzymkę do Hiszpanii, w dniach 24 czerwca – 3 lipca. Szczegółowe informacje w księgarni diecezjalnej.

11. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Dziś do nabycia: Gość Niedzielny, Niedziela.

12. Dziś (19 lutego) o godz.19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbędzie się pokaz trzeciej części filmu “The Chosen” a za tydzień w niedzielę (26 lutego) także o 19.00 w tym samym miejscu, pokaz filmu “Medjugorie“. Wejściówki na oba filmy cenie 10 zł są dostępne w zakrystii i księgarni diecezjalnej.


VI Niedziela Zwykła

12 lutego 2023

 1. Zgodnie z sugestią abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki, podjął decyzję, że dzisiejsza niedziela będzie w diecezji świdnickiej dniem modlitwy oraz pomocy materialnej dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. W związku z powyższym Dzisiaj po każdej Mszy Świętej zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek dla ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.
 2. We wtorek, 14 lutego, będziemy obchodzili święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, między innymi do Bułgarii i na Morawy, gdzie wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany przystosowanym alfabetem greckim, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl przetłumaczył na ten język Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy, podnosząc tym samym ich wspomnienie do rangi święta.
 3. Tego samego dnia (wtorek, 14 lutego) tradycja wspomina Świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż podczas tortur nie chciał się wyrzec Chrystusa. Na Zachodzie, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych, a od jakiegoś czasu także u nas przyjęło się go czcić jako patrona zakochanych. Niech to będzie okazja do radości, ale także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o wszystkich narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość się umacniała i aby z Bogiem weszli na wspólną drogę życia.
 4. Pielgrzymki:
 • Pielgrzymka do Włoch, termin 16-23 kwietnia 2023, szczegółowe informacje u ks. Pawła
 • Pielgrzymka do Hiszpanii, termin 24 czerwca – 3 lipca, szczegółowe informacje w księgarni diecezjalnej.
 1. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Dziś do nabycia: Gość Niedzielny, Niedziela.

 Ogłoszenia diecezjalne:

 • W niedzielę 19 II o godz.19.00 odbędzie się w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury pokaz trzeciej części filmu “The Chosen” a w niedzielę 26 II o 19.00 w tym samym miejscu pokaz filmu “Medjugorie”. Wejściówki na oba filmy cenie 10 zł są dostępne w zakrystii i księgarni diecezjalnej.
 • W Bardzie, w sobotę, (18 lutego) w diecezjalnym domu rekolekcyjnym odbędzie się otwarty dla wszystkich Dzień Skupienia przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Koszt z wyżywieniem 60 zł. Szczegóły w Wydziale Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej.

IV Niedziela Zwykła

29 stycznia 2023

 1. Trwa Wizyta Duszpasterska w domach naszych Parafian – zwaną kolędą. Szczegółowy program umieszczony w gablotach oraz na stronie internetowej parafii.
 2. Jutro w liturgii przypada wspomnienie Rocznicy poświęcenia naszego kościoła katedralnego.
 3. W środę po wieczornej Mszy Świętej – nabożeństwo ku czci przeczystego serca św. Józefa.
 4. W czwartek, 2 lutego, przypada Święto Ofiarowania Pańskiego, tradycyjnie zwane Świętem Matki Bożej Gromnicznej. Podczas każdej Mszy Świętej dokonamy obrzędu błogosławienia świec gromnicznych. W tym dniu będą zbierane ofiary do puszek na potrzeby utrzymania zakonów klauzurowych.
 5. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwszy czwartek, piątek oraz pierwszą sobotę miesiąca.
  • Pierwszy czwartek miesiąca: Modlitwy Straży Honorowej NSPJ – w czwartek o godzinie 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, o 18.00 Msza Święta w intencji nowych świętych powołań.
  • Pierwszy piątek miesiąca: Z racji pierwszego piątku miesiąca okazja do spowiedzi od 10.00 do 12.00 oraz od 16.00 do 18.00.
  • Pierwsza sobota miesiąca: Różaniec w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi – w sobotę w kaplicy MB Świdnickiej o godzinie 8.00. Rodzinny Różaniec z Wojownikami Maryi – rozpoczęcie o godzinie 11.30. Msza Święta w intencji osób uzależnionych oraz ich rodzin, a także w intencji Apostolstwa Trzeźwości – w sobotę o godzinie 18.00.
 1. Odwiedziny chorych: ks. Mirosław i ks. Tomasz swoich chorych odwiedzą w najbliższą sobotę, Ks. Jerzy – 11 lutego, ks. Paweł – w marcu.
 2. W sobotę (4 lutego) o godz. 17.00 w kościele Krzyża Świętego w Świdnicy będzie celebrowana Msza święta Requiem za śp. papieża emeryta Benedykta XVI w 30. dzień po pogrzebie z homilią ks. prof. Bogdana Ferdka.
 3. Spotkanie rodziców i dzieci z klas 1, 2, 3 szkół podstawowych przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej – w przyszłą niedzielę po Mszy o godzinie 11.30.
 4. Pielgrzymki:
 • Pielgrzymka do Medjugorie, termin 15-20 luty 2023, szczegółowe informacje u ks. Pawła
 • Pielgrzymka do Włoch, termin 16-23 kwietnia 2023, szczegółowe informacje u ks. Pawła
 • Pielgrzymka do Hiszpanii, termin 24 czerwca – 3 lipca, szczegółowe informacje w księgarni diecezjalnej.
 1. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 Ogłoszenia diecezjalne:

 • W piątek (3 lutego) w Sanktuarium św. Józefa przy ul. Kotlarskiej 19, o godz. 18.30 będzie sprawowana Msza św. w intencji singli, a po niej w sali przy kościele odbędzie się pierwsze spotkanie integracyjne.
 • W Bardzie, w sobotę, (18 lutego) w diecezjalnym domu rekolekcyjnym odbędzie się otwarty dla wszystkich Dzień Skupienia przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. Koszt z wyżywieniem 60 zł. Szczegóły w Wydziale Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej.

III Niedziela Zwykła

22 stycznia 2023

 1. Trwa Wizyta Duszpasterska w domach naszych Parafian – zwaną kolędą. Szczegółowy program możemy otrzymać przy wyjściu z kościoła. Jest on umieszczony w gablotach oraz na stronie internetowej parafii.
 2. Trwa Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Świdnicy okolicznościowe nabożeństwa odbędą się w następującym porządku:
 • Dzisiaj o godzinie 17.00 w katedrze Nieszpory pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha
 • W środę 25 stycznia o godzinie18.00 nabożeństwo w Kościele Pokoju.
 1. Zapowiadany wcześniej na dzisiaj koncert kolęd i pastorałek w języku polskim i kaszubskim – z przyczyn niezależnych od organizatorów i wykonawców niestety się nie odbędzie.
 2. Spotkanie formacyjne dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII – w piątek o godzinie 19.00 (w salce domu parafialnego)
 3. Msza Święta w intencji osób uzależnionych i ich rodzin – w sobotę o godzinie 18.00. Po Mszy Świętej spotkanie świąteczne w salce na plebani
 4. Pielgrzymki:
 • Pielgrzymka do Medjugorie, termin 15-20 luty 2023, szczegółowe informacje u ks. Pawła
 • Pielgrzymka do Włoch (w programie, Asyż, Rzym, Monte Casino, Loreto, Wiedeń), termin 16-23 kwietnia 2023, koszt 600 zł i 300 euro, szczegółowe informacje u ks. Pawła
 • Wydział Duszpasterski organizuje w dniach 24 VI-3VII pielgrzymkę do Hiszpanii z wypoczynkiem nad morzem. W programie zwiedzanie m.in. Barcelony, Monserrat, Ars i Avignon. Koszt: 540 euro i 500 zł. Szczegóły i zapisy w księgarni diecezjalnej.
 1. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.


II Niedziela Zwykła

16 stycznia 2023

 1. Trwa Wizyta Duszpasterska w domach naszych Parafian – zwaną kolędą. Szczegółowy program możemy otrzymać przy wyjściu z kościoła. Jest on umieszczony w gablotach oraz na stronie internetowej parafii..
 2. Dzisiaj o godzinie 19.00 w katedrze odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod kierownictwem świdnickiej dyrygentki – Joanny Janas. W repertuarze najpiękniejsze kolędy w opracowaniu na chór mieszany. Zapraszamy!
 3. W najbliższą środę wyjątkowa kancelaria parafialna będzie nieczynna
 4. Rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W Świdnicy okolicznościowe nabożeństwa odbędą się w następującym porządku:
 • dzisiaj o godzinie 17.00 nabożeństwo w cerkwi przy ul. Łukasińskiego,
 • w przyszłą niedzielę (22 stycznia) o godzinie 17.00 w katedrze Nieszpory pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha
 • oraz w środę 25 stycznia o godzinie18.00 nabożeństwo w Kościele Pokoju.
 1. Za tydzień w niedzielę (22 stycznia) podczas Mszy Świętej o godzinie 18.00 posługę muzyczną podejmą niewidomi muzycy. Po Mszy Świętej odbędzie się koncert kolęd i pastorałek w języku polskim i kaszubskim. Dobrowolne ofiary, które będzie można złożyć podczas koncertu przeznaczone zostaną na działalność pochodzącej z Pomorza Fundacji Prowadnica, która zajmuje się pomocą młodym niewidomym w dążeniu ku samodzielności i niezależności
 2. Pielgrzymki:
 • Pielgrzymka do Medjugorie, termin 15-20 luty 2023, szczegółowe informacje u ks. Pawła.
 • Pielgrzymka Włoch (w programie, Asyż, Rzym, Monte Casino, Loreto, Wiedeń), termin 16-23 kwietnia 2023, koszt 600 zł i 300 euro, szczegółowe informacje u ks. Pawła.
 1. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

Niedziela Chrztu Pańskiego

8 stycznia 2023

1.Trwa Wizyta Duszpasterska w domach naszych Parafian – zwaną kolędą. Szczegółowy program możemy otrzymać przy wyjściu z kościoła. Jest on umieszczony w gablotach oraz na stronie internetowej parafii.

2. Dzisiaj o godz.19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Rynku odbędzie pokaz drugiej części serialowego “The Chosen. Wybrani” filmu ekranizującego życie Pana Jezusa i apostołów. Wejściówki w cenie 10 zł do nabycia w zakrystii, w księgarni diecezjalnej i przed seansem.

3.  W dniach od 10 do 13 stycznia w o godzinach 10.00-12.00 oraz 16.30-18.00 odbędą się w sali teatralnej ŚOK prezentacje konkursowe w ramach  30. Jubileuszowego Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych. W środę 18 stycznia w tym samym miejscu o godz. 17.00 odbędzie się finał Przeglądu połączony z rozdaniem nagród. Zapraszamy do obejrzenia przedstawień kolędniczych.

4. W niedzielę, 15 I o godzinie 19.00 w katedrze odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu Chóru Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze pod kierownictwem świdnickiej dyrygentki – Joanny Janas. W repertuarze najpiękniejsze kolędy w opracowaniu na chór mieszany. Zapraszamy!

5. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

1 stycznia 2023

 1. W związku z poruszającą informacją o śmierci Benedykta XVI – Papieża Seniora w najbliższą środę o godzinie 18.00 zostanie odprawiona Msza Święta za zmarłego papieża. Natomiast za tydzień w niedzielę (8 stycznia) o godzinie 10.00 biskup Marek Mendyk będzie przewodniczył Mszy Świętej dziękczynnej za życie i posługę zmarłego papieża
 2. Trwa Wizyta Duszpasterska w domach naszych Parafian – zwaną kolędą. Szczegółowy program możemy otrzymać przy wyjściu z kościoła. Jest on umieszczony w gablotach oraz na stronie internetowej parafii.
 3. W środę po wieczornej Mszy Świętej – nabożeństwo ku czci przeczystego serca świętego Józefa
 4. Pierwszy czwartek miesiąca: Modlitwa Straży Honorowej NSPJ – w czwartek o godzinie17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, o 18.00 Msza Święta w intencji nowych świętych powołań
 5. Pierwszy piątek miesiąca: Z racji pierwszego piątku miesiąca okazja do spowiedzi podczas Mszy Świętych
 6. Pierwsza sobota miesiąca: Różaniec w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi –  w sobotę w kaplicy MB Świdnickiej o godzinie 8.00. Rodzinny Różaniec z Wojownikami Maryi – rozpoczęcie o godzinie 11.30. Msza Święta w intencji osób uzależnionych oraz ich rodzin a także
  w intencji Apostolstwa Trzeźwości – w sobotę o godzinie 18.00.
 7. Odwiedziny chorych: Księża z posługą sakramentalną chorych odwiedzą w lutym. Ks. Mirosław swoich chorych odwiedzi tradycyjnie w sobotę do południa.
 8. W piątek przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego – Trzech Króli. Msze Święte odprawimy według porządku niedzielnego. Podczas każdej Mszy dokonamy obrzędu błogosławieństwa wody, kadzidła i kredy.
 9. Tradycyjnie, 6 stycznia br., w uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami Świdnicy przejdzie Orszak Trzech Króli. Wyruszy on ok.g.14.00 przed katedry po Mszy św., której o godz.13.00 przewodniczyć będzie bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki. Następnie Orszak przejdzie ulicami miasta do Rynku gdzie odbędzie wspólne kolędowanie z udziałem zespołu. Dla uczestników Orszaku będzie przygotowany przez Caritas Diecezji Świdnickiej ciepły barszcz. Zapraszamy wszystkich Świdniczan do udziału w dorocznych ulicznych jasełkach.
 10. Zmiana tajemnic Żywego Różańca – za tydzień w niedzielę (8 stycznia) po Mszy Świętej o godzinie 8.30.
 11. W przyszłą niedzielę o godzinie 18.00 Msza Święta dla kandydatów do bierzmowania z klas 8 oraz ich rodziców. Po Mszy Świętej spotkanie opłatkowe w salce na plebani.
 12. W niedzielę 8 stycznia o godz.19.00 w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury w Rynku odbędzie pokaz drugiej części serialowego “The Chosen. Wybrani” filmu ekranizującego życie Pana Jezusa i apostołów. Wejściówki w cenie 10 zł do nabycia w zakrystii, w księgarni diecezjalnej i przed seansem.
 13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

Boże Narodzenie

25 grudnia 2022 roku

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy najserdeczniejsze życzenia całej Wspólnocie Parafialnej – wszystkim Grupom i Wspólnotom naszej Parafii, wszystkim Parafianom i Gościom – życzymy, aby Święta Bożego Narodzenia umocniły Was w miłości i pokoju, a ta świąteczna atmosfera w rodzinach, niech trwa jak najdłużej.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy swoją posługą i konkretnym działaniem włączyli się w przygotowanie tych świąt. Bóg zapłać wszystkim, którzy na wielu odcinkach i w różny sposób uczestniczyli w przygotowaniach, czy to poprzez czuwanie adwentowe na roratach, czy pomagając przy dekoracjach.

 1. W Uroczystość Bożego Narodzenia i w poniedziałek we wspomnienie św. Szczepana (drugi dzień świat) Msze św. według porządku niedzielnego.
 2. W poniedziałek, w drugi dzień świąt (w święto św. Szczepana) zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz Wyższego Seminarium Duchownego.
 3. Wizytę Duszpasterską w domach naszych Parafian – zwaną kolędą rozpoczniemy już we wtorek 27 grudnia. Szczegółowy program możemy otrzymać przy wyjściu z kościoła. Jest on umieszczony w gablotach oraz na stronie internetowej parafii.
 4. Na czas kolędy zawieszone zostają spotkania kręgu biblijnego – najbliższe spotkanie w połowie lutego
 5. W sobotę kończymy Rok 2022. Chcemy dziękować Bogu za wszelkie dobro, jakie było naszym udziałem w kończącym się roku. O godzinie 18.00 zostanie odprawiona Eucharystia dziękczynna za Rok Bożej Opieki nad naszą wspólnotą parafialną z prośbą o Boże błogosławieństwo w roku 2023. Po Mszy Świętej nabożeństwo dziękczynno – błagalne
 6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Bieżące wydania Gościa Niedzielnego i Niedzieli są numerami świątecznymi. Gość Niedzielny w cenie 15 zł, Niedziela z kalendarzem 10 zł

IV Niedziela Adwentu

18 grudnia 2022 roku

 1. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dziś przy wyjściu z kościoła możemy złożyć produkty żywnościowe, które zostaną przekazane osobom potrzebującym za pośrednictwem wspólnoty Apostolstwa Trzeźwości naszej diecezji.
 2. Dzisiaj w naszej parafii rozpoczynamy rekolekcje adwentowe, które wygłosi dr Julian Nastałek.
 • Msze święte z naukami rekolekcyjnymi: w poniedziałek i we wtorek o godzinie 9.00, 12.00, 18.00;
 • Nauki rekolekcyjne dla dzieci z klas 0-5: w poniedziałek i we wtorek o g. 16.00 w salce na 1 piętrze domu parafialnego;
 • Nauki rekolekcyjne dla dzieci z klas 6-8: w poniedziałek i we wtorek o g. 17.00 w salce na 1 piętrze domu parafialnego.
 1. Spowiedź przed świętami Bożego Narodzenia w środę i w czwartek w godzinach 10.00-12.00 oraz 16.00-18.00
 2. W ostatnim tygodniu Adwentu zachęcamy do udziału w Roratach – Mszach wotywnych ku czci NMP.
 • Roraty dla dzieci: w środę, czwartek i piątek o godzinie 18.00;
 • Roraty dla dorosłych: od poniedziałku do soboty o godzinie 6.30.
 1. Spotkanie kręgu biblijnego w czwartek o godzinie 19.00.
 2. W sobotę 24 grudnia przypada Dzień Wigilii Bożego Narodzenia:
 • Msze św. o godzinie 6.30 i 9.00
 • Nie będzie Mszy św. o godz. 12.00 i 18.00
 • Uroczystą celebrację narodzin naszego Pana Jezusa Chrystusa tzw. Pasterkę rozpoczniemy o godz. 24.00. Natomiast w kościele Krzyża Świętego, obsługiwanym prze Caritas Diecezji Świdnickiej Msza św. Wigilii Bożego Narodzenia o godz. 21.00
 1. W dzień Wigilii Bożego Narodzenia zachęcamy wszystkich do zachowania zwyczajowego postu. Wieczorem zaś zasiądźmy wspólnie do Wigilijnej Wieczerzy, pamiętajmy o zwyczajach, które należy zachować: odczytanie fragmentu Ewangelii o Bożym Narodzeniu, połamanie się opłatkiem, modlitwa przy stole i wspólne śpiewanie kolęd. Pamiętajmy też o potrzebie wzajemnego wybaczenia krzywd i pojednania się w naszych domach i w sąsiedztwie. Teksty obrzędów wigilijnych znajdziemy w naszych tygodnikach Gościu Niedzielnym i Niedzieli.
 2. Przy wyjściu z kościoła możemy zabrać ze sobą plan wizyty duszpasterskiej (kolędy), która w tym roku przebiegać będzie według tradycyjnej formy (nie jest konieczne składanie zaproszeń na kolędę). Plan wizyty będzie także wywieszony w gablocie z ogłoszeniami oraz umieszczony na stronie internetowej parafii.
 3. W zakrystii można się zaopatrzyć w opłatki wigilijne i małe świece Caritas.
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

III Niedziela Adwentu

11 grudnia 2022 roku

 1. Dzisiaj w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury o godzinie19.00 obędzie się specjalny pokaz I z III części serialu, światowego hitu, „The Chosens – Wybrani”. Jest to pierwsza wielosezonowa produkcja o życiu Jezusa przedstawiająca Go w sposób odróżniający się od dotychczasowych portretów.  Wejściówki w cenie 10 zł do nabycia w zakrystii i bezpośrednio przed seansem.
 2. W czasie Adwentu zachęcamy do udziału w Roratach – Mszach wotywnych ku czci NMP.
 3. Roraty dla dzieci: od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00,
 4. Roraty dla dorosłych: od poniedziałku do soboty o godzinie 6.30
 5. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00
 6. Spotkanie formacyjne Żywego Różańca – w piątek o godzinie 16.00
 7. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas 8 – w piątek o godzinie 19.00
 8. W piątek (16 grudnia) o godz. 19.00 w kościele Krzyża Świętego w Świdnicy będzie celebrowana uroczysta tradycyjna łacińska Msza święta roratnia z udziałem chóru katedralnego „Tactus sonus” pod dyr. Marty Monety.
 9. Od kilku lat członkowie wspólnoty Apostolstwa Trzeźwości organizują pomoc świąteczną dla osób samotnych i potrzebujących. W przyszłą niedzielę będziemy mogli wesprzeć tę inicjatywę poprzez ofiarowanie gotowych produktów żywnościowych.
 10. W przyszłą niedzielę w naszej parafii rozpoczną się rekolekcje adwentowe, które wygłosi ks. dr Julian Nastałek
 11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu można także nabyć przygotowany przez młodzież naszej diecezji „Kalendarz Adwentowy”. Koszt 5 zł.


II Niedziela Adwentu

4 grudnia 2022 roku

 

1. Dziś po każdej Mszy Świętej przeprowadzana jest zbiórka ofiar do puszek na rzecz pomocy Kościołowi na Wschodzie.

2. Tydzień temu podczas zbiórki ofiar na rzecz bieżącej działalności hospicjum domowego w Świdnicy, zebrano 6 347,30 zł.

3. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią gościmy dzisiaj przedstawicieli zakonu paulistów, którzy zaproponują nam kalendarz „Ewangelie na każdy dzień 2023” Będzie można je nabyć w cenie 13 zł lub 25 zł (większy format i druk)

4. Zmiana tajemnic Żywego Różańca – dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 8.30

5. Dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie 11.30 zapraszamy na spotkanie rodziców i dzieci z klas 1, 2 i 3 szkół podstawowych przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej.

6. W czasie Adwentu zachęcamy do udziału w Roratach – Mszach wotywnych ku czci NMP.

7. W poniedziałek o godz. 18.00 bp Ignacy Dec udzieli sakramentu bierzmowania, dlatego w tym dniu nie będzie wieczornej Mszy św. roratniej.

8. Roraty dla dzieci: od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00, Roraty dla dorosłych: od poniedziałku do soboty o godzinie 6.30

9. Nabożeństwo ku czci przeczystego serca świętego Józefa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii – w środę po wieczornej Mszy Świętej

10. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00 (Spotkanie rozpocznie cykl konferencji poświęconych odpowiedzi na pytanie Dlaczego Kościół?)

11. Odwiedziny chorych: ks. Paweł swoich chorych odwiedzi w sobotę 10 grudnia.

12. Za tydzień w niedzielę podczas Mszy Świętej o godzinie 13.00 obecna będzie wspólnota Ruchu Światło Życie, przeżywająca rejonowy dzień wspólnoty

13. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu można także nabyć przygotowany przez młodzież naszej diecezji „Kalendarz Adwentowy”. Koszt 5 zł.


I Niedziela Adwentu

27 listopada 2022 roku

 1. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dziś po każdej Mszy Świętej wolontariusze przeprowadzają zbiórkę ofiar na rzecz bieżącej działalności hospicjum domowego w Świdnicy, które mieści się przy ulicy Jodłowej
 2. Dzisiejszą niedzielą, wraz z Adwentem rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.
 3. Dziś podczas Mszy Świętych dokonamy pobłogosławienia opłatków na stół wigilijny. Dobrowolne ofiary można składać do skarbony przy zakrystii
 4. W czasie Adwentu zachęcamy do udziału w Roratach – Mszach wotywnych ku czci NMP.
 • Roraty dla dzieci: od poniedziałku do piątku o godzinie 18.00,
 • Roraty dla dorosłych: od poniedziałku do soboty o godzinie 6.30
 1. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwszy czwartek, piątek oraz pierwszą sobotę miesiąca
 • Pierwszy czwartek miesiąca:
  • Spotkanie Straży Honorowej NSPJ – w czwartek o godzinie 16.00 (następnie o 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, o 18.00 Msza Święta w intencji nowych świętych powołań)
 • Pierwszy piątek miesiąca:
  • W piątek z racji pierwszego piątku miesiąca skorzystajmy z sakramentu spowiedzi świętej. (okazja do spowiedzi w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 16.00 – 18.00)
 • Pierwsza sobota miesiąca:
  • Różaniec w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi – w sobotę w kaplicy MB Świdnickiej o godzinie 8.00
  • Rodzinny Różaniec z Wojownikami Maryi – rozpoczęcie o godzinie 11.30
  • Msza Święta w intencji osób uzależnionych oraz ich rodzin a także w intencji Apostolstwa Trzeźwości – w sobotę o godzinie 18.00
 1. Odwiedziny chorych:
 • ks. Mirosław, ks. Tomasz, ks. Jerzy – odwiedzą swoich chorych w najbliższą sobotę
 • ks. Paweł swoich chorych odwiedzi w sobotę 10 grudnia (o tym jeszcze przypomnimy)
 1. Zmiana tajemnic Żywego Różańca – za tydzień w niedzielę (11 grudnia) po Mszy Świętej o godzinie 8.30
 2. W przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 11.30 zapraszamy na spotkanie rodziców i dzieci z klas 1, 2 i 3 szkół podstawowych przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej
 3. W następną niedzielę gościć będziemy przedstawicieli zakonu paulistów, którzy zaproponują nam kalendarz „Ewangelie na każdy dzień 2023” Będzie można je nabyć w cenie 13 zł lub 25 zł (większy format i druk)
 4. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Przy wyjściu można także nabyć przygotowany przez młodzież naszej diecezji „Kalendarz Adwentowy”. Koszt 5 zł.

Niedziela Chrystusa Króla

20 listopada 2022 roku

1. Tydzień temu podczas zbiórki z okazji Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym zebrano 3023 zł. Bóg zapłać za złożone ofiary.

2. Ostatnie nabożeństwo za zmarłych odprawimy w poniedziałek o godz. 17.00. Będziemy się modlić w intencji zmarłych wypisanych na wypominkowych kartkach nieoznaczonych oraz złożonych po terminie. Jest możliwość złożenia jeszcze wypominek tuż przed nabożeństwem w zakrystii. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

3. Spotkanie kręgu biblijnego w czwartek o godzinie 19.00.

4. Spotkanie formacyjne dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII w piątek o godzinie 19.00 (w salkach domu parafialnego).

5. W sobotę o godzinie 17.00 w katedrze będą celebrowane uroczyste Nieszpory Pierwszej Niedzieli Adwentu, rozpoczynające nowy rok liturgiczny. Wraz z Adwentem rozpoczynamy nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

6. Za tydzień podczas Mszy Świętych dokonamy pobłogosławienia opłatków na stół wigilijny.

7. Za tydzień w niedzielę po każdej Mszy Świętej wolontariusze przeprowadzą zbiórkę ofiar na rzecz bieżącej działalności hospicjum domowego w Świdnicy, które mieści się w Świdnicy przy ul. Jodłowej. Także w przyszłą niedzielę o godz. 13.
bp Adam Bałabuch przewodniczyć będzie Mszy św. w intencji żywych i zmarłych podopiecznych świdnickiego hospicjum.

8. Przy wyjściu z kościoła oraz w zakrystii można nabyć Kalendarz Adwentowy– w formie krótkich wiadomości sms. Każda kartka z kalendarza to wiadomość od Pana Boga, która ma zachęcić do codziennego rozważania słowa Bożego. Kalendarz przygotowała młodzież naszej diecezji. Koszt kalendarza to 5 zł.

9. W naszej parafii rozpoczął się kurs przedmałżeński dla par pragnących zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Kolejne spotkanie w najbliższą sobotę po Mszy św. wieczornej.

10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 


XXXIII Niedziela Zwykła

13 listopada 2022 roku

 1. Dziś trzydziesta trzecia niedziela zwykła w ciągu roku liturgicznego. W drugą niedzielę listopada od 2009 roku obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Naszą modlitwą wspieramy dziś chrześcijan na całym świecie, którzy nie mogą swobodnie wyznawać swojej wiary. Z powodu wiary cierpią prześladowanie, a niejednokrotnie także oddają życie
 2. Dziś z inicjatywy papieża Franciszka obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich.
 3. Zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłych podczas nabożeństw wypominkowych, które są sprawowane w katedrze o godzinie 17.30.
  • W kościele wyłożone są karty wypominkowe. (Na każdej karcie jest oznaczony dzień, w którym dana karta będzie odczytywana). Prosimy o czytelne (najlepiej WIELKIMI literami) wypełnianie kart i składanie ich do skarbony przy zakrystii.
 4. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00
 5. Spotkanie formacyjne Żywego Różańca – w piątek o godzinie 16.00 (w salkach domu parafialnego)
 6. Kurs przedmałżeński – rozpocznie się w sobotę 19 listopada (po mszy wieczornej) zapisy i szczegółowe informacje podczas pierwszego spotkania
 7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej

XXXII Niedziela Zwykła

6 listopada 2022 roku

 1. Dzisiaj podczas Mszy Świętej o godzinie 11.30 dokonamy poświęcenia książeczek dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej (z klas 1, 2, 3). (Będzie to pierwszy modlitewnik z którym będą miały kontakt dzieci przygotowujące się do Komunii Świętej. Modlitewnik ten zawiera wszystkie najważniejsze modlitwy, tzw. „mały katechizm”, wszystkie elementu sakramentu pokuty i pojednania, szczegółowe opisy nabożeństw oraz litanie.) Zwracamy się z prośbą, aby rodzice we własnym zakresie zakupili swoim dzieciom książeczki pod nazwą „Ojcze nasz”. Po Mszy Świętej w kościele odbędzie się spotkanie dla rodziców i dzieci z klas 1, 2, 3 szkół podstawowych.
 2. Do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać odpust zupełny dla zmarłych pod zwykłymi warunkami.
 3. Zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłych podczas nabożeństw wypominkowych, które są sprawowane w katedrze o godzinie 17.30. W kościele wyłożone są karty wypominkowe. (Na każdej karcie jest oznaczony dzień, w którym dana karta będzie odczytywana). Prosimy o czytelne (najlepiej WIELKIMI literami) wypełnianie kart i składanie ich do skarbony przy zakrystii.
 4. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00.
 5. W czwartek (10 listopada) o godzinie 19.00 w katedrze odbędzie się koncert pieśni patriotycznych „Do kraju tego…” w wykonaniu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Świdnicy, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Dzierżoniowie, uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej w Świdnicy oraz chóru katedry świdnickiej „Tactus sonus”. Koncert dyrygować będą Marta Moneta i Paulina Michalska. Serdecznie zapraszamy.
 6. Zapraszamy w piątek, 11 listopada, na uroczyste obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 9.00 Ksiądz Biskup Marek Mendyk odprawi uroczystą Mszę Świętą w intencji Ojczyzny.
 7. W związku z tym, że dzień 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości, przypada w tym roku w piątek – dzień pokuty, Ksiądz Biskup dla dobra duchowego wiernych, udzielił dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania mięsa i pokutnego charakteru tego piątku. Jednocześnie wiernych korzystających z dyspensy, Diecezjan i osoby przebywające w diecezji świdnickiej, Ksiądz Biskup prosi o modlitwę w intencji pokoju i świętych powołań do służby Bożej.
 8. W sobotę podczas Mszy Świętej o godzinie 12.00 klerycy V roku zostaną przedstawieni Księdzu Biskupowi oraz wspólnocie Kościoła jako kandydaci do przyjęcia święceń.
 9. Odwiedziny chorych: Paweł swoich chorych odwiedzi w sobotę (12 listopada).
 10. Kurs przedmałżeński – rozpocznie się w sobotę 19 listopada (po mszy wieczornej) zapisy i szczegółowe informacje podczas pierwszego spotkania.
 11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

XXXI Niedziela Zwykła

30 października 2022 roku

 1. Tydzień temu podczas zbiórki do puszek na rzecz Misji Świętych zebrano 3520 zł. Dziękujemy za złożone ofiary.
 2. Kończy się październik – modlitwy różańcowej. Nabożeństwo różańcowe dzisiaj i jutro (w poniedziałek) o godzinie 17.30
  • Dzieci, które przez cały październik uczestniczyły w modlitwie różańcowej prosimy, aby podpisane tablice z naklejkami dostarczyły we wtorek 1 listopada po Mszy Świętej o godzinie 11.30
 3. W poniedziałek (31 października) o godzinie 19.30 w katedrze świdnickiej będzie celebrowana Wigilia uroczystości Wszystkich Świętych, podczas której homilię wygłosi ks. prof. Bogdan Ferdek.
 4. Nabożeństwo ku czci przeczystego serca świętego Józefa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii – w środę po wieczornej Mszy Świętej
 5. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00
 6. We wtorek (1 listopada) obchodzić będziemy w Kościele Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze Święte w katedrze: o godzinie: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 18.00. Msza Święta na cmentarzu przy ul. Brzozowej o godzinie 14.00. Po zakończonej Mszy Świętej odbędzie się procesja na cmentarzu z modlitwą za zmarłych.
 7. We wtorek (1 listopada) na świdnickich cmentarzach, Towarzystwo Pomocy Świętego Brata Alberta przeprowadzać będzie zbiórkę ofiar na pokrycie wyższych kosztów ogrzewania schronisk w okresie zimowym.
 8. W środę (2 listopada) przypada wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
 9. Zachęcamy do modlitwy w intencji zmarłych podczas nabożeństw wypominkowych, które będą sprawowane w katedrze o godzinie 17.30.
  • W kościele wyłożone są karty wypominkowe. (Na każdej karcie jest oznaczony dzień, w którym dana karta będzie odczytywana). Prosimy o czytelne (najlepiej WIELKIMI literami) wypełnianie kart i składanie ich do skarbony przy zakrystii.
 10. W dniach od 1 do 8 listopada za nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych, możemy uzyskać odpust zupełny dla zmarłych pod zwykłymi warunkami.
 11. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwszy czwartek, piątek oraz pierwszą sobotę miesiąca
 • Pierwszy czwartek miesiąca:
  • Spotkanie Straży Honorowej NSPJ – w czwartek o godzinie 16.00 (następnie o 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu, o 18.00 Msza Święta w intencji nowych świętych powołań)
  • Godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu – w czwartek o godzinie 20.00 w kościele Krzyża Świętego
 • Pierwszy piątek miesiąca:
  • W piątek z racji pierwszego piątku miesiąca skorzystajmy z sakramentu spowiedzi świętej. (okazja do spowiedzi w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 16.00 – 18.00)
  • Droga Krzyżowa – w piątek o godzinie 20.00 w kościele Krzyża Świętego
 • Pierwsza sobota miesiąca:
  • Różaniec w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi – w sobotę w kaplicy MB Świdnickiej o godzinie 8.00
  • Rodzinny Różaniec z Wojownikami Maryi – o godzinie 11.30 adoracja Najświętszego Sakramentu, o 12.00 Msza Święta, następnie procesja różańcowa ulicami Świdnicy. Modlitwa zakończy się przy pomniku św. Jana Pawła II około godziny 14.00
  • Msza Święta w intencji osób uzależnionych oraz ich rodzin, a także w intencji Apostolstwa Trzeźwości – w sobotę o godzinie 18.00
 1. Odwiedziny chorych:
  • Mirosław, ks. Tomasz, ks. Jerzy – odwiedzą swoich chorych w najbliższą sobotę
  • Ks. Paweł swoich chorych odwiedzi w sobotę 12 listopada (o tym jeszcze przypomnimy)
 2. Zmiana tajemnic Żywego Różańca – za tydzień w niedzielę (6 listopada) po Mszy Świętej o godzinie 8.30
 3. Za tydzień w niedzielę podczas Mszy Świętej o godzinie 11.30 dokonamy poświęcenia książeczek dla dzieci przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej (z klas 1, 2, 3). Będzie to pierwszy modlitewnik z którym będą miały kontakt dzieci przygotowujące się do Komunii Świętej. Modlitewnik ten zawiera wszystkie najważniejsze modlitwy, tzw. „mały katechizm”, wszystkie elementu sakramentu pokuty i pojednania, szczegółowe opisy nabożeństw oraz litanie. Zwracamy się z prośbą, aby rodzice we własnym zakresie zakupili swoim dzieciom książeczki pod nazwą „Ojcze nasz”. Tego samego dnia po Mszy Świętej w kościele odbędzie się spotkanie dla rodziców i dzieci z klas 1, 2, 3 szkół podstawowych.
 1. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej

 

Ogłoszenia diecezjalne

 1. W czwartek 10 listopada o godzinie 19.00 w katedrze odbędzie się koncert pieśni patriotycznych „Do kraju tego…” w wykonaniu chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Świdnicy, chóru Państwowej Szkoły Muzycznej w Dzierżoniowie, uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej w Świdnicy oraz chóru katedry świdnickiej „Tactus sonus”. Koncert dyrygować będą Marta Moneta i Paulina Michalska. Serdecznie zapraszamy


XXX Niedziela Zwykła

22 października 2022 roku

 1. Dziś przeżywamy niedzielę misyjną. Jest to dzień kiedy mamy sobie uświadomić pilną potrzebę uczestniczenia w dziele ewangelizacji świata. Misje wzywają nas nie tylko do tego, abyśmy żyli w pełni wiarą, lecz także do dzielenia się nią z innymi. Jesteśmy wezwani aby przemieniać świat miłością Chrystusa, żyjąc wiarą w rodzinie, sąsiedztwie, miejscu pracy, w szkole, w społeczeństwie. Swoją wiarę przejawiamy przez odpowiednie życiowe wybory, a także przez sposób naszego odnoszenia się do innych ludzi.
 2. Dziś rozpoczyna się w Kościele Tydzień Misyjny. Po każdej Mszy Świętej przeprowadzana jest zbiórka ofiar do puszek na dzieła misyjne.
 3. Tydzień temu podczas zbiórki do puszek na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga w edukacji dzieci i młodzieży zebrano 5247,93 zł. Dziękujemy za złożone ofiary.
 4. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe codziennie o godzinie 17.30.
 5. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00.
 6. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII – w piątek o godzinie 19.00 (w salkach domu parafialnego)
 7. Przed nami miesiąc listopad, zachęcamy do wzmożonej i gorliwej modlitwy za naszych bliskich zmarłych. W naszym kościele wyłożone są już karty wypominkowe. (Na każdej karcie jest oznaczony dzień, w którym dana karta będzie odczytywana). Prosimy o czytelne (najlepiej WIELKIMI literami) wypełnianie kart i składanie ich do skarbony przy zakrystii.
 8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

Ogłoszenia diecezjalne

 1. Wydział Duszpasterski organizuje w sobotę 12 listopada jednodniową pielgrzymko-wycieczkę do Wiednia. Koszt 210 zł. Zapisy w księgarni diecezjalnej

XXIX Niedziela Zwykła

16 października 2022 roku

 1. Dziś przypada kolejna rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, przeżywamy Dzień Papieski. Po każdej Mszy Świętej przeprowadzana jest zbiórka ofiar do puszek na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga w edukacji dzieci i młodzieży.
 2. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe codziennie o godzinie 17.30
 3. W poniedziałek w liturgii wspominamy św. Ignacego Antiocheńskiego, męczennika za wiarę. Jest to również dzień imienin Pierwszego Biskupa Świdnickiego – Ignacego Deca. Pamiętajmy o Księdzu Biskupie w naszych modlitwach
 4. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek o godzinie 19.00
 5. W sobotę w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II – patrona naszego miasta, o godzinie 19.30 sprzed kościoła św. Józefa wyruszy procesja różańcowa, która przejdzie pod pomnik św. Jana Pawła II. Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji wszystkich mieszkańców Świdnicy
 6. Przed nami miesiąc listopad, zachęcamy do wzmożonej i gorliwej modlitwy za naszych bliskich zmarłych. W naszym kościele wyłożone są już karty wypominkowe. (Na każdej karcie jest oznaczony dzień, w którym dana karta będzie odczytywana). Prosimy o czytelne (najlepiej WIELKIMI literami) wypełnianie kart i składanie ich do skarbony przy zakrystii.
 7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

Ogłoszenia diecezjalne

 1. W sobotę 22 października w kościele pw. Św. Józefa o godzinie 17.00 odbędzie się dzień skupienia dla nauczycieli. W programie m.in. konferencja pt. „Czułość”, którą wygłosi ks. Mirosław Maliński – duszpasterz akademicki z Wrocławia. Zapraszamy wszystkich nauczycieli, wychowawców i katechetów
 2. Wydział Duszpasterski organizuje w sobotę 12 listopada jednodniową pielgrzymko-wycieczkę do Wiednia. Koszt 210 zł. Zapisy w księgarni diecezjalnej


XXVIII Niedziela Zwykła

9 października 2022 roku

 1. Trwa październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Zapraszamy na nabożeństwa różańcowe codziennie o godzinie 17.30
 2. W czwartek, po wieczornej Mszy Świętej zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. Prosimy o przeniesie ze sobą świec.
 3. Spotkanie kręgu biblijnego – w najbliższy czwartek odwołane. Kolejne spotkanie w czwartek 20 października o godzinie 19.00
 4. Spotkanie organizacyjne dla rodziców dzieci klas III, przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej – w piątek o godzinie 18.00 (w domu parafialnym)
 5. W najbliższą sobotę ksiądz Paweł odwiedzi swoich chorych
 6. W sobotę (15 października) o godzinie 19.00 odbędzie się finałowy koncert organowy w ramach Festiwalu „Śladami Mistrzów – Edycja Młodych”. Wystąpi Dominik Kapinos z Mielca. W zakrystii można nabyć płytę – cegiełkę na remont instrumentu.
 7. W przyszłą niedzielę (16 października) przypada kolejna rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego dnia będziemy obchodzili także Dzień Papieski. Po każdej Mszy Świętej zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, która pomaga w edukacji dzieci i młodzieży.
 8. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

Ogłoszenia diecezjalne

 1. W sobotę 15 października w Dniu Dziecka Utraconego na cmentarzu przy ulicy Słowiańskiej, o godzinie 10.00 odbędzie się pochówek dzieci utraconych przekazanych ze świdnickiego szpitala. O godzinie 18.00 w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli odprawiona zostanie Msza Święta o Miłosierdzie Boże dla zmarłych dzieci i ich osieroconych rodzin
 2. W sobotę 22 października w kościele pw. Św. Józefa o godzinie 17.00 odbędzie się dzień skupienia dla nauczycieli. W programie m.in. konferencja pt. „Czułość”, którą wygłosi ks. Mirosław Maliński – duszpasterz akademicki z Wrocławia. Zapraszamy wszystkich nauczycieli, wychowawców i katechetów
 3. Wydział Duszpasterski organizuje w sobotę 12 listopada jednodniową pielgrzymko-wycieczkę do Wiednia. Koszt 210 zł. Zapisy w księgarni diecezjalnej


XXVII Niedziela Zwykła

2 października 2022 roku

1. Rozpoczął się październik. Czas szczególnej modlitwy różańcowej. Przez cały miesiąc zapraszamy na nabożeństwa różańcowe codziennie o godzinie 17.30

2. Dziś o godz. 19.00 w kinie Cinema 3D (Galeria Świdnicka) odbędzie się specjalny pokaz filmu “Notre-Dame płonie”. Bilety w cenie 20 zł do nabycia w zakrystii oraz przed seansem.

3. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania z klas VI oraz VII szkół podstawowych odbędzie się w najbliższy wtorek o godzinie 17.00 w salkach domu parafialnego.

4. W najbliższym tygodniu zapraszamy na następujące wydarzenia i nabożeństwa:

 • Nabożeństwo ku czci przeczystego serca świętego Józefa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii – w środę po wieczornej Mszy Świętej
 • Spotkanie Straży Honorowej NSPJ – w czwartek o godzinie 16.00 (następnie o 17.00 adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z modlitwą różańcową, o 18.00 Msza Święta w intencji nowych świętych powołań)
 • Spotkanie kręgu biblijnego – w czwartek o godzinie 19.00
 • W piątek z racji pierwszego piątku miesiąca skorzystajmy z sakramentu spowiedzi świętej. (okazja do spowiedzi w godzinach 10.00 – 12.00 oraz 16.00 – 18.00)
 • W sobotę (8 października) o godzinie 19.00 odbędzie się kolejny koncert organowy w ramach Festiwalu „Śladami Mistrzów – Edycja Młodych”. W zakrystii można nabyć płytę – cegiełkę na remont instrumentu.

5. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci, a także nowy tytuł „Bliżej życia z wiarą”, dostępny wraz z Tygodnikiem Niedziela.

Ogłoszenia diecezjalne

 1. W dniach 7-9 października w Świdnicy odbędzie się XII Kongres Małżeństw.
 2. Grupa Niezłomny 24 zaprasza mężczyzn w dniach 20-23 października do udziału w ewangelizacyjnej wyprawie W Góry Sowie. Szczegóły i zapisy na stronie internetowej tego wydarzenia
 3. Wydział Duszpasterski organizuje w sobotę 12 listopada jednodniową pielgrzymko-wycieczkę do Wiednia. Koszt 210 zł. Zapisy w księgarni diecezjalnej

XXVI Niedziela Zwykła

25 września 2022 roku

1. Dzisiaj o godzinie 18. zapraszamy na Mszę Świętą rodziców i uczniów klas VIII szkół podstawowych przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Po Mszy św. odbędzie się spotkanie w salce na plebanii. Kolejne spotkanie formacyjne dla kandydatów do bierzmowania z klas VIII odbędzie się w piątek (30 września) o godzinie 19. (w sali domu parafialnego).

2. W najbliższy wtorek nie będzie spotkania kręgu biblijnego. Od października spotkania kręgu odbywać się będą w czwartki o godzinie 19. (Najbliższe spotkanie zaplanowane jest na czwartek 6 października).

3. W środę będziemy obchodzić uroczystość św. Wacława – męczennika, współpatrona naszej parafii i katedry. Mszy świętej odpustowej o godz. 18. przewodniczyć będzie bp Marek Mendyk, Biskup Świdnicki. Zachęcamy do wspólnej modlitwy.

4. W tym tygodniu przeżywać będziemy pierwszą sobotę miesiąca:

 • Różaniec w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi w kaplicy MB Świdnickiej o godzinie 8.
 • Rodzinny Różaniec z Wojownikami Maryi – o godzinie 11.30, adoracja Najświętszego Sakramentu, o 12. Msza Święta, następnie procesja różańcowa ulicami Świdnicy. Modlitwa zakończy się przy pomniku św. Jana Pawła II około godziny 14.
 • Msza św. w intencji osób uzależnionych oraz ich rodzin a także w intencji Apostolstwa Trzeźwości – o godz. 18.

5. Odwiedziny chorych:

 • Mirosław, ks. Tomasz, ks. Jerzy – odwiedzą swoich chorych w najbliższą sobotę
 • Paweł swoich chorych odwiedzi w sobotę 15 października (o tym jeszcze przypomnimy)

6. W sobotę rozpoczynamy październik. Czas szczególnej modlitwy różańcowej. Przez cały miesiąc zapraszamy na nabożeństwa różańcowe codziennie o godzinie 17.30.

7. W sobotę o godz. 19. zapraszamy na drugi koncert organowy z cyklu „Śladami Mistrzów – edycja młodych”, tym razem wystąpi Krzysztof Basa z Bielska-Białej. W zakrystii, w cenie 40 zł, dostępne są płyty-cegiełki z muzyką organową nagraną przez Jakuba Monetę na naszych organach katedralnych. Dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz remontu instrumentu.

8. Zmiana tajemnic Żywego Różańca – w przyszłą niedzielę po Mszy Świętej o godzinie 8.30.

9. W przyszłą niedzielę po Mszy św. o godz. 11.30, w kościele odbędzie się spotkanie dla rodziców i dzieci z klas 1, 2, i 3 przygotowujących się od pierwszej spowiedzi i Komunii świętej.

10. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego i Małego Gościa dla dzieci, a także nowy tytuł „Bliżej życia z wiarą”, dostępny wraz z Tygodnikiem Niedziela.

11. W niedzielę 2 października o godz. 19.00 w kinie Cinema 3D (Galeria Świdnicka) odbędzie się specjalny pokaz filmu “Notre-Dame płonie”. Zrealizowana z rozmachem, wstrząsająca prawdziwa historia walki o ocalenie parsykiej katedry, jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. Film o sile odwagi i wiary zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu! Bilety w cenie 20 zł do nabycia w zakrystii i księgarni diecezjalnej.

12. W dniach 7-9 października w Świdnicy odbędzie się XII Kongres Małżeństw. Organizatorzy wzorem lat ubiegłych zwracają się z gorącą prośbą o przyjęcie gości kongresowych do swoich domów na dwa noclegi. Osoby, które chciałyby gościć uczestników Kongresu proszone są o zgłoszenie swoich danych w zakrystii.


XXV Niedziela Zwykła

18 września 2022 roku

1. Dzisiaj po każdej Mszy Świętej jest przeprowadzana zbiórka ofiar do puszek na rzecz Radia Rodzina, które swoim zasięgiem obejmuje tereny naszej diecezji.

2. Spotkanie kręgu biblijnego we wtorek o godzinie 19.00 (w sali domu parafialnego).

3. Spotkanie formacyjne wspólnoty Żywego Różańca w piątek o godzinie 17.00 w sali domu parafialnego

4. W niedzielę 25 września o godzinie 18.00 zapraszamy na Mszę Świętą rodziców i dzieci klas 8 szkół podstawowych przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Po mszy Świętej odbędzie się spotkanie w salce na plebanii

5. Osoby dorosłe, które nie przystąpiły do sakramentu bierzmowania, a które mają takie pragnienie, proszone są o zgłoszenie się do ks. Mirosława po każdej Mszy św.

6. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego, i Małego Gościa dla dzieci, a także nowy tytuł „Bliżej życia z wiarą”, dostępny wraz z Tygodnikiem Niedziela.

Ogłoszenia diecezjalne

1. Dzisiaj z racji kolejnej rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz obchodów Dnia Sybiraka Mszy Świętej o godz. 10.00 w katedrze będzie przewodniczył bp Marek Mendyk. Po Mszy Świętej. na pl. św. Małgorzaty przy Pomniku Katyńskim przewidziany okolicznościowy program patriotyczny z udziałem asysty wojskowej, kompanii honorowej i orkiestry wojskowej Garnizonu Wrocław.

2. Począwszy od 24 września, przez cztery kolejne soboty, zawsze o godz. 19:00, zapraszamy do katedry świdnickiej na koncerty organowe w ramach Festiwalu „Śladami Mistrzów – Edycja Młodych”, których wykonawcami będą najbardziej utalentowani polscy organiści młodego pokolenia. Jako pierwszy wystąpi świdniczanin – Jakub Moneta, inicjator festiwalu, który łączy koncert inauguracyjny z promocją wydanej przez siebie płyty-cegiełki zatytułowanej „Organy katedry świdnickiej – historia dźwiękiem pisana”, dochód ze sprzedaży której będzie przeznaczony na remont organów katedralnych.

3. W niedzielę 2 października o godz. 19.00 w kinie Cinema 3D (Galeria Świdnicka) odbędzie się specjalny pokaz filmu “Notre-Dame płonie”. Zrealizowana z rozmachem, wstrząsająca prawdziwa historia walki o ocalenie parsykiej katedry, jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. Film o sile odwagi i wiary zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu! Bilety w cenie 20 zł do nabycia w zakrystii i księgarni diecezjalnej.

4. W dniach 7-9 października w Świdnicy odbędzie się XII Kongres Małżeństw. Organizatorzy wzorem lat ubiegłych zwracają się z gorącą prośbą o przyjęcie gości kongresowych do swoich domów na dwa noclegi. Osoby, które chciałyby gościć uczestników Kongresu proszone są o zgłoszenie swoich danych w zakrystii.


XXIV Niedziela Zwykła

11 września 2022 roku

1. W poniedziałek będziemy obchodzić rocznicę ingresu do katedry świdnickiej biskupa Marka Mendyka. Pasterza naszej diecezji polecamy modlitwom parafian.

2. We wtorek o godz. 16.30 przed katedrę zapraszamy wszystkich chłopców, którzy chcieliby służyć przy ołtarzu i zostać ministrantami.

3. We wtorek, po wieczornej Mszy Świętej zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. Prosimy o przeniesie ze sobą świec.

4. Ze względu na nabożeństwo fatimskie, w najbliższy wtorek nie będzie spotkania kręgu biblijnego. (Najbliższe spotkanie zaplanowane jest na wtorek 20 września o godzinie 19.00)

5. W środę 14 września przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msza Święta odpustowa w kościele Świętego Krzyża (ul. Westerplatte 4) o godzinie 18.00

6. Młodzież naszej parafii oraz kandydatów do bierzmowania z klas VI, VII i VIII, zapraszamy na wyjazd ewangelizacyjny „Light for life” do Wambierzyc w sobotę 17 września. Koszt 10 zł, zapisy u katechetów oraz w zakrystii po każdej Mszy Świętej. Wyjazd spod katedry w sobotę o godz. 8.50.

7. W przyszłą niedzielę po każdej Mszy Świętej zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na rzecz Radia Rodzina, które swoim zasięgiem obejmuje tereny naszej diecezji.

8. W niedzielę 25 września o godzinie 18.00 zapraszamy na Mszę Świętą rodziców i dzieci klas 8 szkół podstawowych przygotowujących się do sakramentu bierzmowania. Po Mszy świętej odbędzie się spotkanie w salce na plebanii

9. Osoby dorosłe, które nie przystąpiły do sakramentu bierzmowania, a które mają takie pragnienie, proszone są o zgłoszenie się do ks. Mirosława po każdej Mszy św.

10. Począwszy od 24 września, przez cztery kolejne soboty, zawsze o godz. 19:00, zapraszamy do katedry świdnickiej na koncerty organowe w ramach Festiwalu „Śladami Mistrzów – Edycja Młodych”, których wykonawcami będą najbardziej utalentowani polscy organiści młodego pokolenia. Jako pierwszy wystąpi świdniczanin – Jakub Moneta, inicjator festiwalu, który łączy koncert inauguracyjny z promocją wydanej przez siebie płyty-cegiełki zatytułowanej „Organy katedry świdnickiej – historia dźwiękiem pisana”, dochód ze sprzedaży której będzie przeznaczony na remont organów katedralnych.

11. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego, i Małego Gościa dla dzieci, a także nowy tytuł „Bliżej życia z wiarą”, dostępny wraz z Tygodnikiem Niedziela.

Ogłoszenia diecezjalne

 1. W poniedziałek, 12 września o godz.18.00 w katedrze w rocznicę beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego będzie sprawowana Msza św. z udziałem nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej ziemi świdnickiej. Po Mszy św. odbędzie się nabożeństwo dziękczynno-błagalne. Zapraszamy do wspólnej modlitwy za przyczyną bł. Prymasa Tysiąclecia.
 2. W niedzielę 18 września z racji kolejnej rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz obchodów Dnia Sybiraka Mszy Świętej o godz. 10.00 w katedrze będzie przewodniczył bp Marek Mendyk. Po Mszy św. na pl. św. Małgorzaty przy Pomniku Katyńskim przewidziany okolicznościowy program patriotyczny z udziałem asysty wojskowej, kompanii honorowej i orkiestry wojskowej Garnizonu Wrocław.
 3. W niedzielę 2 października o godz. 19.00 w kinie Cinema 3D (Galeria Świdnicka) odbędzie się specjalny pokaz filmu “Notre-Dame płonie”. Zrealizowana z rozmachem, wstrząsająca prawdziwa historia walki o ocalenie parsykiej katedry, jednego z najświętszych miejsc Europy oraz bezcennych relikwii chrześcijaństwa. Film o sile odwagi i wiary zwykłych ludzi w starciu z potęgą niszczycielskiego żywiołu! Bilety w cenie 20 zł do nabycia w zakrystii i księgarni diecezjalnej.
 4. W dniach 7-9 października w Świdnicy odbędzie się XII Kongres Małżeństw. Organizatorzy wzorem lat ubiegłych zwracają się z gorącą prośbą o przyjęcie gości kongresowych do swoich domów na dwa noclegi. Osoby, które chciałyby gościć uczestników Kongresu proszone są o zgłoszenie swoich danych w zakrystii.

XXIII Niedziela Zwykła

4 września 2022 roku

1. Witamy wszystkich po wakacyjnej przerwie i serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w życiu parafialnym naszej wspólnoty.

2. We wtorek o godz. 16.30 przed katedrę zapraszamy wszystkich chłopców, którzy chcieliby służyć przy ołtarzu i zostać ministrantami.

3. We wtorek o godz. 19.00 zapraszamy do kościoła, rodziców dzieci klas I, II i III, szkoły podstawowej, które chcą przygotowywać się do sakramentu spowiedzi i Pierwszej Komunii Świętej.

4. We wtorek o godz. 19 w salkach domu parafialnego pierwsze powakacyjne spotkanie Kręgu Biblijnego.

5. W środę po wieczornej Mszy Świętej zapraszamy na nabożeństwo ku czci przeczystego serca świętego Józefa. Po nabożeństwie odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji małżeństw i rodzin naszej parafii. Modlitwa zakończy się o godz. 20.30.

6. W czwartek, 8 września, przypada święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. W Polsce ten liturgiczny obchód nazywany jest popularnie świętem Matki Bożej Siewnej. Przez wstawiennictwo Maryi będziemy modlić się za wszystkich pracujących na roli, aby ich praca i trud wydawały błogosławione owoce. Podczas Mszy św. o godz. 18 pobłogosławimy ziarno na zasiew.

7. Dzieci, które chciałby śpiewać w scholii parafialnej zapraszamy na pierwsze spotkanie w sobotę na godz. 10.00, do salki parafialnej na 1 piętrze.

8. Nasi ministranci spotykają się w każdą sobotę w domu parafialnym o godz. 11.

9. W sobotę do południa z posługą sakramentalną do swoich chorych uda się Paweł.

10. Młodzież naszej parafii oraz kandydatów do bierzmowania z klas VI, VII i VIII, zapraszamy na wyjazd ewangelizacyjny „Light for life” do Wambierzyc w sobotę 17 września. Koszt 10 zł, zapisy u katechetów oraz w zakrystii po każdej Mszy św.

11. Osoby dorosłe, które nie przystąpiły do sakramentu bierzmowania, a które mają takie pragnienie, proszone są o zgłoszenie się do ks. Mirosława po każdej Mszy św.

12. Zachęcamy do wzięcia udziału w 3-dniowej parafialnej pielgrzymce do Krościenka. Wyjazd 30 września. Koszt 450 zł. Szczegóły i zapisy w zakrystii.

13. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego, i Małego Gościa dla dzieci, a także zachęcamy do czytelnictwa nowego magazynu, który prezentuje ludzi wiary, polskie tradycje i sprawy rodziny pt. „Bliżej życia z wiarą”. Dostępny jest on wraz z tygodnikiem Niedziela.

Ogłoszenia diecezjalne

1. Dzisiaj w niedzielę 4 IX o godz. 16.00 w Centrum Edukacji Katolickiej na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, pl. Wojska Polskiego 2, odbędzie się spotkanie dla zainteresowanych pielgrzymowaniem szlakiem św. Jakuba diecezji, w Polsce i Europie.

2. W sobotę 10 IX o g. 8.00 sprzed katedry wyruszy rowerowa pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

3. W środę 7 IX o godz.19.30 w pomieszczeniach diecezjalnej Poradni rodzinnej, przy ul. Budowlanej 6 w Świdnicy obędzie się spotkanie duszpasterstwa osób stanu wolnego.

4. W dniach 7-9 X w Świdnicy odbędzie się XII Kongres Małżeństw, który skierowany jest do małżeństw, które chcę odnowić i pogłębić swoją małżeńską relację. Na tegoroczny Kongres można się jeszcze zapisać przez stronę internetową wydarzenia: kongresmalzenstw.pl. Organizatorzy wzorem lat ubiegłych zwracają się także z gorącą prośbą o przyjęcie gości kongresowych do swoich domów na dwa noclegi. Osoby, które chciałby by gościć uczestników Kongresu proszone są o zgłoszenie swoich danych w zakrystii.

5. Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej organizuje w sobotę 24 IX br. jednodniową pielgrzymko-wycieczkę do Pragi. W programie m.in.: zwiedzanie centrum miasta z przewodnikiem, Msza św. Koszt: 110 zł. Zapisy i szczegółowe informacje w Księgarni Diecezjalnej przy katedrze w g.9-16.


XXII Niedziela Zwykła, 28 sierpnia 2022 r.

1. Serdecznie dziękujemy, za dzisiejsze ofiary na tacę, które są przeznaczone na umeblowanie naszych zakrystii.

2. W naszej wspólnocie parafialnej witamy na praktyce duszpasterskiej diakona Wojciecha Wiewiórę i kleryka Marcina Dudka. Alumnom naszego seminarium życzymy wielu łask Bożych i owocnego pobytu pośród nas.

3. W czwartek 1 września, rozpoczniemy nowy rok szkolny i katechetyczny. Wszystkim dyrektorom, nauczycielom i uczniom życzymy wielu łask, Bożego błogosławieństwa oraz darów Ducha Świętego na czas nauki. Jest to także I czwartek miesiąca. O godz. 16. spotkanie formacyjne Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. O godz. 17. adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. O godz. 18.00 Msza święta.

4. W pierwszy piątek miesiąca, z racji rozpoczętego nowego roku szkolnego, zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli i rodziców do spowiedzi św. od godz. 16.

5. W sobotę w kaplicy MB Świdnickiej o godz. 8. zapraszamy na różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi.

6. Także w sobotę do południa księża udadzą się z posługą sakramentalną do chorych. Ks. Paweł odwiedzi swoich chorych w sobotę 10 września.

7. Pierwsza sobota miesiąca jest szczególnym dniem, w którym pragniemy wynagradzać za grzechy i bluźnierstwa przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi. Wszystkich wiernych, a w szczególny sposób małżeństwa i rodziny zapraszamy do katedry na Rodzinny Różaniec z Wojownikami Maryi. Modlitwę rozpoczniemy o godz. godz. 11.30 od adoracji Najświętszego Sakramentu. Po Mszy świętej o godz. 12. wyruszymy w procesji różańcowej. Modlitwa zakończy się przy pomniku świętego Jana Pawła II. Zapraszamy do licznego udziału.

8. Również w sobotę zapraszamy na Mszę świętą o godzinie 18. w intencji osób uzależnionych i ich rodzin oraz apostolstwa trzeźwości.

9. Zmiana tajemnic żywego różańca w przyszłą niedzielę po Mszy świętej o 8.30.

10. W przyszłą niedzielę o godz. 11.30 odbędzie się Msza św. na rozpoczęcie roku szkolnego. Na tej Mszy św. dokonamy poświęcenia tornistrów i przyborów szkolnych dla wszystkich uczniów. Szczególnie zapraszamy pierwszoklasistów ich rodziców i nauczycieli.

11. Święty Hieronim przypominał, iż nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Osoby zainteresowane pogłębieniem wiary zapraszamy na spotkania kręgu biblijnego w naszej parafii. Spotkania odbywają się w każdy wtorek o godzinie 19. w salkach domu parafialnego. Pierwsze spotkanie po wakacjach odbędzie się we wtorek 6 września. Zapraszamy do udziału

12. Przypominamy rodzicom o dopilnowaniu, aby ich dzieci uczęszczały na katechezę szkolną, zarówno w szkole podstawowej jak i ponadpodstawowej. Wychowanie dzieci w wierze, stanowi zobowiązanie rodziców i chrzestnych, którego się podjęli przy chrzcie świętym dziecka.

13. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego, Niedzielę i Małego Gościa dla dzieci.

14. W tym tygodniu patronują nam:

W tym tygodniu wspominamy:
– poniedziałek, 29 sierpniaMęczeństwo Świętego Jana Chrzciciela
– sobota, 3 września – Świętego Grzegorza Wielkiego (ok. 540-604), papieża i doktora Kościoła.

Ogłoszenia diecezjalne. 

1. W niedzielę 4 IX o godz. 16.00 w Centrum Edukacji Katolickiej na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, pl. Wojska Polskiego 2, odbędzie się spotkanie dla zainteresowanych pielgrzymowaniem szlakiem św. Jakuba diecezji, w Polsce i Europie.
2. W dniach 7-9 X w Świdnicy odbędzie się XII Kongres Małżeństw, który jako swoista randka małżeńska skierowana jest do małżeństw, które chcę odnowić i pogłębić swoją małżeńską relację. Na tegoroczny Kongres z udziałem znanych prelegentów, z ciekawą ofertą koncertów, można zapisać
się przez stronę internetową wydarzenia: kongresmalzenstw.pl lub Wydziale Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej.
3. Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej organizuje w sobotę 24 IX br. jednodniową pielgrzymko-wycieczkę do Pragi. W programie m.in.: zwiedzanie centrum miasta z przewodnikiem, Msza św. Koszt: 110 zł. Zapisy i szczegółowe informacje w Księgarni Diecezjalnej przy katedrze.


XXI Niedziela Zwykła, 21 sierpnia 2022 r.

1. Drodzy, z całego serca serdecznie Wam dziękujemy, za dzisiejsze ofiary na tacę, które w każdą niedzielę sierpnia przeznaczamy na umeblowanie naszych dwóch zakrystii.

2. Dodatkowo serdecznie dziękujemy za ofiary na rzecz budowy kościoła Miłosierdzia Bożego w Bielawie. W miniony poniedziałek zebraliśmy kwotę 3 tys. zł. Przypomnijmy jeszcze, że w lipcu na rzecz misjonarzy z racji wspomnienia św. Krzysztofa, ofiarowaliście drodzy kwotę w wysokości 2 tys. zł. Natomiast taką samą kwotę na rzecz Stolicy Apostolskiej zebraliśmy w uroczystość św. Piotra i Pawła (tzw. świętopietrze). Za wszystkie ofiary, jeszcze raz serdeczne Bóg zapłać.

3. W piątek, 26 sierpnia, przypada w liturgii uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Tego dnia będziemy łączyć się z Jasną Górą, gdzie znajduje się wizerunek Czarnej Madonny.

4. W sobotę, 27 sierpnia o godz. 8. spod katedry wyruszy rowerowa pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach, w intencji osób uzależnionych. Trasa ok. 20 km (w jedną stronę). Dla chętnych trasa powrotna także przez Sobótkę. Zapraszamy do pielgrzymowania i wspólnej modlitwy.

5. W dniach od 7 do 9 października w Świdnicy odbędzie się XII Kongres Małżeństw, który skierowany jest do par, pragnących odnowić i pogłębić swoją małżeńską relację. Na to wydarzenie z udziałem znanych prelegentów, z ciekawą ofertą koncertów, można zapisać się przez stronę internetową wydarzenia: kongresmalzenstw.pl lub wydziale duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej.

6. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego, Niedzielę. W zakrystii dostępne są kalendarze ścienne w cenie 10 zł.

7. W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 22 sierpnia – NMP Królowa – Maryję możemy nazywać Królową, ponieważ jest Matką Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata;
– środa, 24 sierpnia – Święty Bartłomiej Apostoł, nazywany Natanaelem, ewangelizator Indii i Armenii;
– sobota, 28 sierpnia – Święta Monika (354-430), matka Świętego Augustyna.


XX Niedziela Zwykła, 14 sierpnia 2022 r.

1. Dziś kolejna wakacyjna niedziela, w kalendarzu liturgicznym 20. niedziela zwykła w ciągu roku. Niech moc Pana umacnia nas na drogach codziennych zadań, obowiązków, ale i urlopów i wypoczynku.

2. Serdecznie dziękujemy, za dzisiejsze ofiary na tacę, które w każdą niedzielę sierpnia przeznaczamy na umeblowanie naszych dwóch zakrystii.

3. Jutro, w poniedziałek 15 sierpnia, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze Święte w naszej świątyni tego dnia w porządku niedzielnym.

4. W polskiej tradycji jutrzejsza uroczystość nosi nazwę święta Matki Bożej Zielnej. Tego dnia pobłogosławimy bukiety kwiatów, ziół i warzyw. W ten sposób będziemy dziękowali Bogu za pierwsze tegoroczne zbiory i owoce ziemi.

5. Także jutro po każdej Mszy świętej odbędzie się zbiórka do puszek, z przeznaczeniem na budowę nowych kościołów w diecezji świdnickiej. Bp Marek serdecznie zachęca diecezjan, abyśmy solidarnie wsparli budującą się świątynię Bożego Miłosierdzia w Bielawie. – Jest moim wielkim pragnieniem, aby ta świątynia w przyszłości stała się w naszej diecezji Centrum Bożego Miłosierdzia i modlitwy o pokój. Prace związane z budową tego miejsca są już zaawansowane. Jednak potrzeba jeszcze wsparcia dla parafialnej wspólnoty, która z takim trudem i poświęceniem od kilkunastu lat zmaga się z tym dziełem. Proszę Was zatem, Siostry i Bracia, abyście składając w tym roku swoją ofiarę pomyśleli o pomocy dla tego właśnie dzieła – piesze w liście biskup świdnicki. Za wszelką życzliwość i zrozumienie już dziś składamy serdeczne Bóg zapłać.

6. W zakrystii po każdej Mszy św. oraz przez cały tydzień, będzie można złożyć głos poparcia, związany z zaostrzeniem przepisów Kodeksu karnego dotyczących obrazy uczuć religijnych i zakłócania ceremonii związanych z wiarą. Zmiany są odpowiedzią na ataki w miejscach kultu religijnego i na agresję wobec chrześcijan. Treść nowelizowanej ustawy jak i więcej informacji w folderze załączonym do Tygodnika Niedziela.

7. Dostępny jest także Gość Niedzielny z kolejną częścią Biblii na CD.

W tym tygodniu patronują nam:

– środa, 17 sierpnia – Święty Jacek, (1200-1257), prezbiter, dominikanin, gorliwy misjonarz, wielki czciciel Matki Bożej;
– sobota, 20 sierpnia – Święty Bernard, (1090-1153), opat cysterski z Clairvaux we Francji,  doktor Kościoła.


XIX Niedziela Zwykła, 7 sierpnia 2022 r.

 

1. Zapraszamy do duchowego pielgrzymowania i wspierania osobistą modlitwą i cierpieniem pielgrzymujących do różnych sanktuariów maryjnych, szczególnie naszych pielgrzymów na Jasną Górę. Modlitewne spotkania w kościele jeszcze dziś i jutro o 17.30. W poniedziałek 8 sierpnia na Jasnej Górze o godz. 13.00 Msza św. kończąca pieszą pielgrzymkę świdnicką. Bóg zapłać wszystkim, którzy podjęli pielgrzymi trud oraz tym, którzy wpierali pielgrzymów duchowo.

2. W sobotę 13 sierpnia o godz. 7.30 wyruszy sprzed katedry rowerowa pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Trasa wraz z drogą powrotną wynosi ok. 85 km. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

3. W sobotę, 13 sierpnia nabożeństwo fatimskie po wieczornej Mszy św. Serdecznie zapraszamy, aby w modlitwie przez ręce Maryi wypraszać Boże dary dla nas i całego świata.

4. Powoli kończy się kolejny etap remontu ołtarza głównego. Wkrótce z prezbiterium znikną rusztowania. Ostateczne zakończenie prac przy ołtarzu głównym związane jest z pozyskaniem kolejnych środków zewnętrznych, co parafia katedralna będzie w dalszym ciągu czyniła, składając nowe wnioski o dotacje. Aktualnie zostały zlecone prace projektowe nad wyposażeniem w odpowiednie meble, naszych dwóch zakrystii, czyli miejsc, gdzie kapłani i służba liturgiczna przygotowują się do Mszy świętej. Dlatego też sierpniowe tace będą przeznaczone na umeblowanie tych pomieszczeń. Za wszelką życzliwość i zrozumienie już dziś składamy serdeczne Bóg zapłać.

5. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego, Niedzielę.

Ogłoszenia diecezjalne

1. W przyszłą niedzielę 14 sierpnia, w ramach obchodów rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, w kościele NMP Królowej Polski o godz. 12.30. Mszy św. z udziałem kompanii i orkiestry reprezentacyjnej Wojska Polskiego będzie przewodniczył bp Ignacy Dec. Po Mszy św. odbędzie się okolicznościowy program. Natomiast o godz. 15. przy starej plebanii rozpocznie się piknik patriotyczno-wojskowy. Zapraszamy do wspólnego świętowania.

2. Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej organizuje w sobotę 20 sierpnia autokarową pielgrzymkę do Lichenia i Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Koszt 90 zł. Zapisy w Kurii od poniedziałku do piątku w g. 9.-13.

W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 8 sierpnia – Święty Dominik (ok. 1170-1221), prezbiter, założyciel zakonu dominikańskiego;
– wtorek, 9 sierpnia – Święta Teresa Benedykta od Krzyża (1891- 1942 ), dziewica i męczennica, patronka Europy zamordowana w Auschwitz;
– środa, 10 sierpnia – Święty Wawrzyniec (III w.), diakon i męczennik;
– czwartek, 11 sierpnia – Święta Klara (1194-1253), dziewica, założycielka zgromadzenia klarysek.


XVIII Niedziela Zwykła, 31 lipca 2022 r.

1. W poniedziałek, 1 sierpnia, po Mszy św. o godz. 8 z naszej katedry wyruszy 19. Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Zachęcamy do odprowadzenia naszych pielgrzymów na pątniczy szlak. W tym dniu w naszej parafii rozpoczną się nabożeństwa pielgrzymkowe, które będą odprawiane o godz. 17.30 w kościele i potrwają do 8 sierpnia włącznie. Zachęcamy wszystkich do wspólnej modlitwy.

2. W środę, 3 sierpnia, po Mszy świętej wieczornej zapraszamy na nabożeństwo ku czci przeczystego serca świętego Józefa.

3. W czwartek, 4 sierpnia, przypada liturgiczne wspomnienie Świętego Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów. Będzie to jednocześnie pierwszy czwartek miesiąca. Modlitwa o uświęcenie kapłanów oraz o nowe powołania o godz. 18.

4. Najbliższy piątek, 5 sierpnia, będzie pierwszym piątkiem miesiąca. Msza Święta wynagradzająca Najświętszemu Sercu Pana Jezusa o godz. 9 i 18. Spowiedź święta o stałych porach, czyli od 10 do 12 i od 16 do 18.

5. W sobotę, 6 sierpnia, będziemy obchodzili święto Przemienienia Pańskiego. To także I sobota miesiąca. Różaniec w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej o godzinie 8.

6. Pierwsza sobota, to także okazja do odpowiedzi na wezwanie Matki Bożej Fatimskiej, wzywającej do modlitwy i pokuty w intencji nawrócenia grzeszników. Tego dnia zapraszamy serdecznie do udziału w rodzinnym różańcu z Wojownikami Maryi. Modlitwa rozpocznie się w katedrze o 11.30 adoracją Najświętszego Sakramentu, o godz. 12 Msza święta, a po niej procesja różańcowa, która przejdzie przez świdnicki Rynek. Modlitwa zakończy się przy pomniku Jana Pawła II. Zapraszamy do licznego udziału.

7. W sobotę o godz. 18 Msza święta w intencji osób uzależnionych od nałogów, ich rodzin oraz apostolstwa trzeźwości.

8. Zmiana tajemnic żywego różańca w przyszłą niedzielę po Mszy świętej o 8.30.

9. Bardzo prosimy w czasie wakacji nie zapominać, iż świątynia jest miejscem świętym i zadbać o odpowiedni dla tego miejsca strój. Jednocześnie przypominamy pielgrzymom i turystom, iż zwiedzanie katedry jest zakazane podczas sprawowania Mszy Świętej.

10. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego, Niedzielę.

Ogłoszenia diecezjalne

1. W poniedziałek 1 sierpnia przypada 78. rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Z tej okazji w Rynku o godz. 16.00 rozpocznie się okolicznościowy program przygotowany przez Świdnickie Stowarzyszenie Patriotyczne połączony z modlitwą w intencji poległych Powstańców.

2. Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej organizuje w sobotę 20 sierpnia autokarową pielgrzymkę do Lichenia i Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Koszt 90 zł. Zapisy w Wydziale Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej od poniedziałku do piątku w g. 9.-13.

***

W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 1 sierpnia – Święty Alfons Maria Liguori (1696-1787), biskup i doktor Kościoła, założyciel wspólnoty redemptorystów;
– czwartek, 4 sierpnia – Święty Jan Maria Vianney (1786-1859), prezbiter, patron proboszczów.

 


XVII Niedziela Zwykła, 24 lipca 2022 r.

 

1. Dziś w Kościele obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i osób starszych. Papież Franciszek kieruje do nas zachętę, aby zwłaszcza tego dnia pójść odwiedzić osoby starsze, które są najbardziej samotne, w domu lub tam, gdzie przebywają. Zróbmy tak, by nikt nie przeżywał tego dnia w samotności. Posiadanie kogoś, na kogo się czeka, może odmienić przeżywanie dni osobom, które nie spodziewają się już niczego dobrego od przyszłości. Odwiedzanie samotnych osób starszych to uczynek miłosierdzia naszych czasów!

2. Dziś po każdej Mszy św. z racji wspomnienia św. Krzysztofa patrona kierowców, po każdej Mszy świętej odbędzie się poświęcenie pojazdów. Zebrane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na rzecz polskich misjonarzy.

3. W poniedziałek 1 sierpnia z naszej katedry wyruszy Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Spotkanie organizacyjne odbędzie się w środę 27 lipca, po Mszy św. wieczornej o 18.30 w kościele tygodniowym w par. NMP Królowej Polski na os. Młodych w Świdnicy.

4. Bardzo prosimy w czasie wakacji nie zapominać, iż świątynia jest miejscem świętym i zadbać o odpowiedni dla tego miejsca strój. Jednocześnie przypominamy pielgrzymom i turystom, iż zwiedzanie katedry jest zakazane podczas sprawowania Mszy Świętej.

5. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. W dniu dzisiejszym polecamy: Gościa Niedzielnego, Niedzielę oraz dla dzieci Małego Gościa Niedzielnego.

***

W tym tygodniu patronują nam:

– poniedziałek, 25 lipca – Święty Jakub Apostoł, nazywany Większym lub Starszym, brat Świętego Jana, pierwszy męczennik z grona Dwunastu;
– poniedziałek, 25 lipca – Święty Krzysztof  (III w.), męczennik, patron kierowców i podróżujących;
– wtorek, 26 lipca – Świeci Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny;
– piątek, 29 lipca – Święta Marta, Maria i Łazarz, święte rodzeństwo z Betanii, o których Święty Jan w Ewangelii mówi, że Pan Jezus ich kochał, był z nimi zaprzyjaźniony.

 


XVI Niedziela Zwykła, 17 lipca 2022 r.

 

1. Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie ofiary składane na rzecz parafii. Niech dobry Bóg wynagradza za każdy dar serca.

2. Serdecznie witamy wszystkich gości, którzy w czasie wakacyjnym przybyli do naszej parafii i życzymy spokojnego pobytu. Wszystkim udającym się na letni wypoczynek życzymy by ten czas był okazją do pogłębienia więzi rodzinnych i umocnienia relacji z Bogiem.

3. W piątek, 22 lipca, przypada święto Świętej Marii Magdaleny, która wraz z innymi niewiastami towarzyszyła Zbawicielowi. Pierwsza spotkała Zmartwychwstałego Pana i przekazała tę radosną nowinę Apostołom. Otrzymała miano Apostołki Apostołów. Będziemy modlić się przez jej wstawiennictwo, aby Dobra Nowina o Zmartwychwstałym dotarła do wszystkich ludzi.

4. W sobotę, 23 lipca, w liturgii przypada święto Świętej Brygidy, patronki Europy. Przez jej wstawiennictwo będziemy modlić się, aby Europa była wierna chrześcijańskim wartościom i trwała wiernie przy Chrystusie i Jego Ewangelii.

5. W przyszła niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i osób starszych. Zachęcamy do szczególnej modlitwy w ich intencji.

6. W przyszłą niedzielę z racji zbliżającego się dnia św. Krzysztofa patrona kierowców po każdej Mszy świętej odbędzie się poświęcenie pojazdów. Zebrane przy tej okazji ofiary zostaną przeznaczone na rzecz polskich misjonarzy.

7. W dniach od 1 do 8 sierpnia odbywać się będzie Piesza Pielgrzymka Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę. Osoby chętne wziąć udział w pielgrzymce zapraszamy do zgłaszania się u ks. Andrzeja Frankowa, wikariusza parafii NMP Królowej Polski na Osiedlu Młodych. Informacje na temat pielgrzymki znajdują się także na plakacie oraz na stronie internetowej diecezji. Wiernych, którzy z różnych względów nie będą mogli iść w pielgrzymce zapraszamy do włączenia się do grupy duchowego uczestnictwa. W czasie trwania pielgrzymki odbywać się będą w Kościele apele Jasnogórskie.

8. Przypominamy, że w spowiedź w katedrze odbywa się od poniedziałku do piątku od 10 do 12 i od 16 do 18 oraz w sobotę od 10 do 12, a także podczas każdej Mszy św.

9. Kancelaria parafialna czynna jest w środy o 16 do 17.30 oraz w soboty od 10 do 11.30.

10. Bardzo prosimy w czasie wakacji nie zapominać iż świątynia jest miejscem świętym i zadbać o odpowiedni dla tego miejsca strój. Jednocześnie przypominamy pielgrzymom i turystom, iż zwiedzanie katedry jest zakazane podczas sprawowania mszy Świętej.

11. Zachęcamy do czytelnictwa prasy katolickiej. Polecamy nowy numer Tygodnika Niedziela z obszerną relacją z peregrynacji obrazu Matki Bożej Łaskawej w naszej katedrze. W najnowszym numerze Gościa Niedzielnego znajduje się ciekawy artykuł na temat przebiegu prac konserwatorskich w naszej katedrze.

12. Na nowy tydzień niech dobry Bóg nam błogosławi.

***

W tym tygodniu patronują nam:

– piątek, 22 lipca – Święta Maria Magdalena (I w.), uczennica Jezusa, Apostołka Apostołów;
– sobota, 23 lipca – Święta Brygida (1303-1373), zakonnica, współpatronka Europy.