Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało świdnickiej parafii 1,42 mln zł na konserwację pochodzącego z 1694 r dzieła Johanna Riedla.

historycznym remoncie kościoła pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy pisaliśmy wielokrotnie. Prace przeniosły się już do drugiej części nawy. Projekt “Konserwacji, rewitalizacji i digitalizacji barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej” nie uwzględniał jednak renowacji ołtarza głównego, której koszt oszacowano na 6 mln zł. W ramach kolejnego projektu udało się od ministerstwa otrzymać 650 tys., a zbiórka na portalu zrzutka.pl przyniosła 16 tys. zł. Proboszcz świdnickiej katedry, ks. Piotr Śliwka, szukał jednak kolejnych sposobów na dofinansowanie tego historycznego remontu. I udało się.

24 lutego Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozstrzygnął I etap Programu „Ochrona zabytków”. Wsparcie finansowe na łączną kwotę prawie 106 mln zł otrzymały 444 projekty. Wśród nich znalazła się renowacja ołtarza głównego autorstwa Johanna Riedla, na którą przeznaczono 1,42 mln zł.

Ołtarz główny w katedrze świdnickiej ma wyjątkową kompozycję, nad którą Johann Riedel pracował ponad 44 lata. Zbudowany jest na planie okręgu, wsparty na siedmiu kolumnach, na wysokim cokole. Antepedium z bogatą dekoracją płaskorzeźbioną przedstawia Baranka na ołtarzu oraz symbole eucharystyczne. Ciemne korpusy kolumn kompozytowych oplecione są złotymi gałązkami różanymi. Ołtarz jest zwieńczony baldachimem na planie koła przykrytym ażurową kopułą. Na jego fryzie przedstawiony jest pelikan karmiący młode oraz orły z gałązkami winorośli, symbole Eucharystii.

Nad tabernakulum centralne miejsce zajmuje Matka Boża Królowa Nieba z Dzieciątkiem Jezus, nad którym unosi się symbol Ducha Świętego, a w zwieńczeniu figura Boga Ojca otoczona gronem aniołków z atrybutami przedstawiającymi przymioty Trójjedynego Boga. Obok Matki Bożej ustawione są figury patronów kościoła: św. Stanisław Biskup oraz św. Wacław. Między kolumnami stoją figury św. Ignacego Loyoli oraz św. Franciszka Ksawerego. Ołtarz flankują rzeźby św. Floriana i św. Jerzego.

Więcej na stronie Gościa Niedzielnego.