Msza św. katedrze i złożenie kwiatów przed pomnikiem św. Jana Pawła II symbolicznie upamiętniły datę rozpoczęcia działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Do świdnickiej katedry 5 września przybyły delegacje z okolicznych zakładów pracy, przedstawiciele władz i wierni z parafii katedralnej. Uroczystości przewodniczył bp Ignacy Dec, który również wygłosił okolicznością homilię.
– Można powiedzieć, że to był jeden z widocznych cudów naszego czasu. Przypomnijmy sobie, że strajki sierpniowe w roku 1980 były przedsięwzięciem bardzo niebezpiecznym, bowiem zło tkwiące w systemie komunistycznym było uzbrojone w karabiny i czołgi. Rodacy pamiętali o krwawych starciach polskich robotników z siłami bezpieczeństwa. Pamiętali, co było w roku 1956 w Polsce i na Węgrzech, co było w roku 1968 w Czechosłowacji i co było w roku 1970 w Gdańsku. To była wielka odwaga stanąć przeciwko władzy komunistycznej i upomnieć się o prawo do prawdy, do wolności słowa, do wyznawania religii, dostępu do mediów publicznych. I to był cud, że demontaż komunizmu dokonał się bez rozlewu krwi. Solidarność otworzyła nas na Pana Boga i na człowieka. Brama Stoczni Gdańskiej nie była ozdobiona portretem wodza rewolucji, którego imię nosiła, ale obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i portretem papieża Jana Pawła II – przypominał biskup senior.
Na zakończenie Mszy św. przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” Kazimierz Kimso wręczył bp. Ignacemu Decowi Medalem Semper Fidelis. Okolicznościowe odznaczenie z okazji 40-lecia „Solidarności” otrzymał także, ks. prał. Piotr Śliwka.
Więcej na stronie Gościa.