Pasterz Kościoła Świdnickiego w asyście kapłanów parafii katedralnej i przybyłych gości sprawował o północy Mszę św. Pasterską, podczas której zachęcał do przyjęcia postawy chrześcijaństwa heroicznego.

Na początku bp Mendyk przypomniał , że Boże Dziecię rodzi się z dala od wszystkich ludzi, jednak nie dlatego, że wymaga tego Jego majestat, wielkość i świętość, ale wprost przeciwnie, przychodzi na świat całkowicie ogołocony z Bożego majestatu tak, aby być najbliżej człowieka, jego spraw i życia. W kolejnych słowach biskup apelował o silną wiarę, która buduje braterską życzliwość i może przynieść Polsce i światu pokój.

Hierarcha zacytował także jednego z ważniejszych teologów Kościoła XX wieku francuskiego jezuitę, kardynała Henriego-Marię de Lubaca, który w książce „Dramat humanizmu ateistycznego” pisał: „W obecnym stanie świata chrześcijaństwo musi być tak mężne i silne, że będzie chrześcijaństwem heroicznym. Heroizm ten będzie polegał w pierwszym rzędzie na mężnym stawianiu oporu światu i być może samemu sobie, porywom i urokom fałszywego ideału, żeby utrzymywać z dumą, w ich paradoksalnym nieprzejednaniu, wartości chrześcijańskie, zagrożone i wyszydzane. Z pokorną dumą” – cytował.

Kończąc bp Mendyk zwrócił się tymi słowami:  – Ktoś powiedział, że „wielcy ludzie są jak najpiękniejsze kwiaty. A trzeba pamiętać, że najpiękniejsze kwiaty wyrastają pod gnojem i poprzez gnój, jakim ich obrzucają ludzie zawistni i głupcy”. Bądźcie pokornie dumni! Bądźcie jak najpiękniejsze kwiaty! Bądźcie wielcy! Bądźcie jak światło – życzył pasterz diecezji.