Niedziela Świętej Rodziny była w parafii katedralnej dniem odnowienia przyrzeczeń małżeńskich oraz czasem modlitwy w intencji małżeństw i rodzin.

Podczas Mszy św. o godz. 11.30, a o 18.00 z udziałem biskupa świdnickiego wiele par ponowiło deklarację dokonaną przed Bogiem w podobnej formie jak ją złożyli  wcześniej na zawsze w dniu ślubu. Teksty liturgii odnowienia ślubowania mówią m.in. o tym, że to Pan Bóg umacnia wolę i wspiera małżonków, by jeszcze piękniej i doskonalej mogli wypełniać ślub małżeński.

Podczas wieczornej Eucharystii bp Ignacy Dec mówił do zgromadzonych: – Rodzina jest fundamentem narodu. Kondycja narodu zawsze od kondycji rodzin, bo naród jest wspólnotą rodzin. Gdy zaistniało chrześcijaństwo, rodzina stała się podstawową komórką Kościoła. Chrystus podniósł wspólnotę małżeńską mężczyzny i kobiety do godności sakramentu.

Pasterz diecezji zauważył, że kondycja dzisiejszej rodziny jest osłabiona, ponieważ na rodzinę uderzyła fala cywilizacji śmierci, wielka agresja przeciwko życiu. Ten kryzys jest konsekwencją kryzysu wiary i życia sakramentalnego w małżeństwie.Jego objawami są rozwody i ból dzieci dotkniętych rozejściem się rodziców.

Odpowiadając na zadane przez siebie pytanie co można zrobić na rzecz rodzin, biskup odpowiedział: – Naszym zadaniem jest wierność wizji małżeństwa i rodziny danej nam przez Pana Boga. Nie wolno Pana Boga poprawiać!

Przed wieczorną liturgią w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej miało miejsce spotkanie opłatkowe duszpasterstwa rodzin, w którym uczestniczyli członkowie Ruchu Światło-Życie, Spotkań Małżeńskich, Katolickiego Stowarzyszenia Rodzin, ale i doradcy życia rodzinnego i zaproszeni goście. Byli też księża odpowiedzialni za te grupy, a wśród nich ks. Krzysztof Moszumański, diecezjalny duszpasterz rodzin i ks. Adam Woźniak zajmujący się w diecezji Domowym Kościołem.