Wielki Piątek to dzień Krzyża. O godz. 18.00 w kościele katedralnym została odprawiona niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej.

Liturgii przewodniczył ks. biskup Ignacy Dec, który wraz z asystą wchodząc w ciszy rozpoczął obrzęd wielkopiątkowy. Przed ołtarzem przez chwilę biskup leżał krzyżem, a po modlitwie wstępnej odczytano czytane o Cierpiącym Słudze Jahwe i fragment Listu do Hebrajczyków. Następnie grupa klerków wraz chórem pod dyrekcją Marty Monety odśpiewała opis Męki Pańskiej według św. Jana.

Po homilii, w której ks. biskup, mówił, że śmierć Chrystusa jest śmiercią zbawczą, dla nas i za nas. Jest to śmierć zastępcza za nas. Śmierć z miłości do nas. Jezus dla siebie nie musiał umierać. Patrząc na krzyż musimy zawsze pamiętać, że Jezus nie zakończył swojej misji życiowej na krzyżu. Krzyż bez zmartwychwstanie byłby tragedią.

Całujemy dziś krzyż Chrystusa z ogromną wdzięcznością, za to, że dla zniszczenia naszych grzechów umarł na krzyżu za nas. Całując krzyż Chrystusa, trzeba w nim pocałować własny krzyż, to znaczy zjednoczyć się z Jezusem w cierpieniu. Tak, aby to co Jego, stało się moje, a wszystko co moje, będzie Jego.

Następnie w bardzo uroczystej modlitwie wstawienniczej Kościół poleca Bogu siebie i cały świat, wyrażając w ten sposób pragnienie samego Chrystusa: aby wszyscy byli zbawieni. Szczególnie przejmujące są modlitwy o jedność chrześcijan, prośba za niewierzących i za Żydów.

Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej była adoracja Krzyża. Zasłonięty szkarłatnym suknem Krzyż został wniesiony przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata„, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem„. Po liturgii Krzyż został w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. Jest on aż do Wigilii Paschalnej najważniejszym punktem w kościele. Przyklęka się przed nim, tak, jak normalnie przyklęka się przed Najświętszym Sakramentem. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przyniesiono Najświętszy Sakrament i została udzielona Komunia.

Ostatnią częścią liturgii Wielkiego Piątku była procesja do Grobu Pańskiego. Na specjalnym podwyższeniu wystawiono Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. Cały wystrój grobu ma kierować uwagę na Ciało Pańskie. Adoracja potrwała do godz. 22.00.

W Wielki Piątek o godz. 15.00 zostało odprawione nabożeństwo Drogi Krzyżowej, gdyż właśnie około tej godziny wedle przekazu Ewangelii Jezus zmarł na Krzyżu.

Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św.