Jak postępować w życiowych potrzebach i wszelkich pokusach? Na to pytanie udzielił odpowiedzi bp Marek Mendyk w Środę Popielcową, kreśląc główny program na okres Wielkiego Postu.

Pasterz diecezji świdnickiej przewodniczył uroczystej celebrze 22 lutego w katedrze świdnickiej w asyście biskupa pomocniczego Adama Bałabucha i biskupa seniora Ignacego Deca oraz proboszcza katedry ks. prał. Piotra Śliwki i dyrektora Instytutu Formacji Stałej ks. prał. Marka Korgula.

Czterdzieści dni

– Rozpoczynając Wielki Post, Kościół zachęca nas do odkrywania w sobie świadomości odkupieńczego dzieła Jezusa Chrystusa i głębszego doświadczenia tajemnicy chrztu świętego. W tym bowiem okresie liturgicznym, lud Boży od początków karmi się obficie słowem Bożym, aby umocnić się w wierze, wspominając całe dzieje stworzenia i odkupienia człowieka – mówił w homilii bp Mendyk, przywołując wydarzenia z historii zbawienia. A wśród nich czterdziestodniowy potop, który zakończył się przymierzem zawartym z Noe, a także czterdzieści dni przebywania Mojżesza na Górze Synaj, który na koniec otrzymał w darze tablice z wypisanym prawem. – Okres wielkopostny ma być dla nas wszystkich zachętą, do tego, byśmy na nowo przeżywali z Jezusem, owe czterdzieści dni, które On sam spędził na pustyni, modląc się i poszcząc, zanim podjął publiczną działalność – podkreślił.

Dwie formuły

Hierarcha zauważył, że w Środę Popielcową we wszystkich wspólnotach dokonywany jest surowy i symboliczny obrzęd posypania głów popiołem, któremu towarzyszą dwie niezwykle bogate w treść formuły, stanowiące mocne wezwanie, abyśmy uznali, że jesteśmy grzeszni i powrócili do Boga. – Słowa tej pierwszej: „Pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz”, przypominają o naszej  kondycji, którą charakteryzuje kruchość, ograniczenia, mające nas nakłonić do tego, byśmy  całą nadzieję pokładali tylko w Bogu. Natomiast druga formuła: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” to wezwanie byśmy fundamentem odnowy osobistej i wspólnotowej uczynili mocne i pełne ufności przylgnięcie do Ewangelii – wyjaśniał.

Prawdziwy program

– W życiowych potrzebach i wszelkich pokusach, sekret zwycięstwa polega na kierowaniu się słowem prawdy i zdecydowanym odrzuceniu kłamstwa i zła. To jest prawdziwy i główny program na Wielki Post. Słuchać słowa prawdy, żyć prawdą, mówić i czynić prawdę. Odrzucać kłamstwo zatruwające ludzkość i będące bramą, która prowadzi do wszelkiego zła – wyraźnie podkreślił hierarcha, zaznaczając, jak ważne jest wsłuchiwanie się z nową motywacją w słowo Pana, w czasie najbliższych czterdziestu dni.

Na koniec bp Marek Mendyk zachęcił, aby tegoroczna wielkopostna droga, pozwoliła nam zobaczyć nowymi oczami, także potrzeby ludzi, których Bóg stawia na naszych drogach. – Kto dostrzega Boga, widzi innymi oczami, widzi dalej, głębiej i widzi z miłością, bo patrzy oczami Jezusa – podsumował.