Dobre wiadomości napłynęły z Warszawy. Parafia katedralna otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na kontynuację prac konserwatorskich przy Ołtarzu Głównym.

To wyczekiwany zastrzyk finansowy na remont ołtarza katedralnego, który stanowi serce gotyckiej świątyni.

Parafia katedralna nie tylko stara się o pozyskanie tzw. wkładu własnego w wysokości 3 mln zł, aby zapewnić finansowanie realizowanego aktualnie remontu pn: Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej. Katedra także przygotowuje wnioski o dotacje i poszukuje sponsorów na odnowienie ołtarza głównego z 1694 roku, autorstwa Johanna Riedela.

Trwający, długo wyczekiwany remont katedry nie uwzględnia w dalszym ciągu renowacji ołtarza głównego. Niezbędna do odnowienia pięknego ołtarza kwota wynosi ok. 6 mln zł. 2 marca Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało w kwocie 650 tys. zł realizację zadania konserwacji Ołtarza Głównego. To pokaźna kwota dzięki której, prace posuną się naprzód.

– Bez wsparcia ludzi dobrej woli remont katedry, choć trwa i przywróci jej bardzo wiele utraconego blasku, nie będzie zgodny z oczekiwaniami wielu parafian, mieszkańców Świdnicy i odwiedzających nasze miasto. Dlatego ośmielamy się prosić o wsparcie gruntownego remontu ołtarza katedralnego, który stanowi serce gotyckiej świątyni – informuje proboszcz świdnickiej katedry.

Wszystkim Ofiarodawcom składamy staropolskie „Bóg zapłać” i zapewniamy o naszej modlitwie w intencji Dobrodziejów. Osoby, instytucje chcące wesprzeć historyczny remont katedry ratujący ją dla przyszłych pokoleń mogą dokonać wpłaty na konto parafii. Istnieje również możliwość wsparcia remontu poprzez portal zrzutka.pl, adres strony to: www.zrzutka.pl/p7fkwy Zbiórka przewidziana jest na 363 dni. Aktualnie dokonano wpłat na kwotę ponad 4 tys. zł.

A oto wynik prac dotychczasowych przy Ołtarzu Głównym.