Koniec roku kalendarzowego to czas podsumowań, podziękowań i przeprosin. W sylwestrowy wieczór o godz. 18.00 została odprawiona Msza św. dziękczynna za mijający rok 2019r.
Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki podsumował mijający rok 2019 w trzech płaszczyznach: Kościoła na świecie, w Polsce w diecezji świdnickiej.
– Patrzymy na naszą diecezję, której jubileusz 15 lecia obchodziliśmy. W mijającym roku wielkim wydarzeniem było 383. Zebranie Konferencji Episkopatu Polski. Doznaliśmy tego wyróżnia, powinniśmy się cieszyć z tego wydarzenia, a historia oceni jakie to było wydarzenie. Gościliśmy kard. Stanisława Dziwisza w Wałbrzychu, który złożył świadectwo o świętości Jana Pawła II. W odchodzącym roku pożgaliśmy 4 kapłanów (ks. Tadeusz Dudek, ks. Janusz Stokłosa, ks. Józef Michalski i ks. Wenancjusz Róg) – przypominał bp Ignacy Dec
Ks. biskup przybliżył statystykę swoich posług. Udzielił chrztu św. 10 dzieciom. Wybierzmował 2509 osób. Sakrament święceń udzielił 10 kapłanom. Biskup uczestniczył w 24 pogrzebach, na których w większości głosił homilie. Pasterz diecezji świdnickiej wygłosił 362 homilie, 420 przemówień, 2 serie rekolekcji i 1 katechezę w Radiu Maryja. Listów pasterskich było 5. Przez 143 dni biskup przyjął w kurii 891 osób i napisał ponad 200 publikacji. Oprócz tego biskup prowadził wykłady z filozofii w seminarium dla kleryków i i II roku.
Głos zabrał także proboszcz katedry ks. prał. Piotr Śliwka, który w statystycznym ujęciu podsumował działalność duszpasterską parafii katedralnej.
– Parafia katedralna jest skromną cząstką kościoła diecezjalnego. Nasze duszpasterstwo to przede wszystkim dzieci w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich, także osadzeni w zakładzie poprawczym i areszcie śledczym. Także duszpasterstwo sakramentalne tu w świątyni, posługa w konfesjonale, nabożeństwa, Msze św. i inne. Do wspólnoty parafialnej w minionym roku przez sakrament chrztu św. zostało włączonych 83 dzieci. Wiele tych dzieci pochodzi niestety z rodzin rozbitych i niesakramentalnych. Co raz większym problemem jest znalezienie rodziców chrzestnych spełniających wymogi prawa kościelnego (musi to być osoba wierząca, praktykująca, uczęszczająca regularnie na Msze św. i do sakramentów oraz dojrzała, po bierzmowaniu). W minionym roku odprowadziliśmy na cmentarz 190 osób, w tym zaopatrzonych w sakramenty na drogę do nieba święte tylko 33 osoby. Jest to bardzo smutny obraz, z którego wynika, że rodziny nie dbają o życie wieczne swoich odchodzących. 61 dzieci przystąpiło do I Komunii i spowiedzi św. Do bierzmowania przystąpiło 97 osób. Co raz słabsze religijnie rodziny, nie dostrzegają potrzeby życia sakramentalnego. Udzielono 163 namaszczenia chorych. Tylko 19 par zawarło sakramentalny związek małżeński. W pierwsze soboty odwiedzamy systematycznie blisko 100 chorych. Przy ołtarzu w tym roku służy 30 ministrantów – wyliczał ks. proboszcz.
Gospodarz katedry omówił także stopień zaawansowania prac renowacyjnych i wykonanych w tym roku remontów w kościele i na plebanii. Poważnym wyzwaniem dla parafii i proboszcza jest pozyskanie wkładu własnego (3 mln zł), dla otrzymanej dotacji (17 mln zł) z funduszów unijnych na remont nawy głównej, w której już znajdują się rusztowania, a będzie ich co raz więcej, aż do roku 2022.
Po Mszy św. odbyło się Nabożeństwo dziękczynno–przebłagalne przed Najświętszym Sakramentem, podczas którego zostały wyrażone dziękczynienia, przebłagania i prośby naszej wspólnoty parafialnej. Wierni odśpiewali suplikacje i hymn Ciebie Boga wysławiamy. Całość zakończyła się uroczystym błogosławieństwem.