Po rocznej przerwie spowodowanej surowymi obostrzeniami sanitarnymi w związku z pandemią, Orszak Trzech Króli powraca do stolicy diecezji.

6 stycznia 2022 roku Orszak Trzech Króli przejdzie przez wiele miejscowości diecezji świdnickiej. Jest duże prawdopodobieństwo, że w związku z trwającą nadal epidemią koronawirusa, Orszaki odbędą się jeszcze bez licznego udziału widzów. Po mimo tego, organizatorom zależy, żeby wierni po uroczystej Eucharystii mogli pokazać swoją wiarę światu i zaangażowali się w uświetnienie dnia Objawienia Pańskiego.

Co się dzieje na Orszaku

– Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu. Nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne, głośne, radosne kolędowanie tysięcy ludzi, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. W ten sposób każdy może się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Tego dnia każdy chce mieć na głowie papierową koronę, która przez lata stała się atrybutem święta – taki plan każdego roku kreślą organizatorzy.

Zaproszenie

Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców, a zwłaszcza dla dzieci i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski. Przypomnijmy, że przed pandemią w świdnickim Orszaku udział wcięło blisko 6,5 tys. osób. Ten diecezjalny rekord z pewnością będzie trudno pobić w tym roku.

W czwartek, 6 stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego w Świdnicy odbędzie się Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się on o godz. 14.00 na placu św. Jana Pawła II przy katedrze i przejdzie prowadzony przez Świętą Rodzinę i Trzech Króli  ulicami miasta przy śpiewie kolęd i przy akompaniamencie orkiestry do Rynku. Uczestnicy Orszaku otrzymają korony, okolicznościowe śpiewniki a na zakończenie po wspólnym kolędowaniu wszyscy będą poczęstowani ciepłym bigosem fundowanym przez parafie świdnickich dekanatów. Uczestników Orszaku organizatorzy proszą o zabranie maseczek. Zapraszamy do wspólnego radosnego świętowania Narodzin Zbawiciela Świata.

W organizację Orszaku zaangażowanych jest wiele podmiotów i instytucji: parafie Ziemi Świdnickiej, Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej, Świdnicki Ośrodek Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Marcinowicach. Orszak wspierają także Gmina Świdnica, Gmina wiejska Świdnica, Gmina Marcinowice, Gmina Jaworzyna Śląska, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”.

Tagi: orszak