W XV rocznicę ustanowienia diecezji świdnickiej i święceń biskupich bpa Ignacego Deca w katedrze świdnickiej została odprawiona uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

– Dla Kościoła świdnickiego, przeżywającego w duchu wiary kryształowy jubileusz, to „rzecz święta”. W ciągu tych piętnastu lat Bóg umacniał wiarę tutejszego ludu Bożego, uświęcał go, pocieszał i prowadził do niebiańskiej ojczyzny. Przeżywany jubileusz jest „rzeczą świętą”, ponieważ Bóg obdarza was szczególnymi łaskami. Wśród nich są specjalne „łaski jubileuszowe”, to znaczy takie, jakie Bóg udziela tym, którzy będą „święcić” jubileusze Bożego działania w ich życiu. Zapewnia o tym Bóg, oświadczając uroczyście Mojżeszowi: „Ześlę wam błogosławieństwo”. Dla waszej ziemi tym błogosławieństwem jest wiara wasza. Mimo różnorodnych doświadczeń historycznych zagrażających wierze pozostaliście wierni Kościołowi, papieżowi i Stolicy Apostolskiej. I to jest zwycięstwo, które zwyciężyło świat, wiara wasza, jak pisze św. Jan Apostoł – mówił podczas homilii abp Pennacchio.

– Cieszymy się, że tak wiele osób przybyło do naszej katedry, by włączyć się w dziękczynienie Panu Bogu i ludziom. Im więcej nas, tym dajemy Panu Bogu większą radość i uwielbienie Boga jest pełniejsze. Jesteśmy wdzięczni, że na nasze dziękczynienie przybył przedstawiciel Ojca Świętego Franciszka, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio – mówił bp Ignacy Dec.

Z okazji jubileuszu Premier RP Mateusz Morawiecki skierował list do uczestników uroczystości, który odczytał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dziękuję za pracę wychowawczą, jaką pełnią duchowni wśród wiernych. Za nauczanie wartości, wszelkie działania na rzecz rodziny i osób potrzebujących. Dziękuję księdzu biskupowi za pracę duszpasterską i nieprzerwane prowadzenie diecezji od początku jej istnienia – napisał premier.

Mszę św. koncelebrowało 9 biskupów oraz 66 kapłanów. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Diecezję świdnicką powołał do istnienia Ojciec Święty Jan Paweł II, realizując założenia bulli “Totus Tuus Poloniae Populus”, dnia 24 lutego 2004 r. Dekret erygujący diecezję wszedł w życie 25 marca 2004 r. Pierwszym biskupem świdnickim jest bp Ignacy Dec, biskupem pomocniczym jest bp Adam Bałabuch. Patronem diecezji jest św. Stanisław Biskup i Męczennik.

Zachęcamy do obejrzenia transmisji telewizyjnej, którą przeprowadziła TV Trwam.

 

====================================================

Mszy św. przewodniczył:
abp Salvatore PENNACCHIO – Nuncjusz Apostolski w Polsce

Koncelebransi:

 1. bp Ignacy DEC – Biskup Świdnicki
 2. abp Józef KUPNY – Metropolita Wrocławski
 3. abp Marian GOŁĘBIEWSKI – arcybiskup senior Metropolii Wrocławskiej
 4. bp Stefan CICHY – biskup senior diecezji legnickiej
 5. bp Marek MENDYK – biskup pomocniczy diecezji legnickiej
 6. bp Paweł SOCHA – biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
 7. bp Andrzej SIEMIENIEWSKI – biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej
 8. bp Adam BAŁABUCH – biskup pomocniczy diecezji świdnickiej
 9. bp Włodzimierz JUSZCZAK – biskup grekokatolicki Eparchii Wrocławsko – Gdańskiej
 10. o. Benedykt CISOŃ (CSsR) – ojciec redaktor Radia Maryja i Tv Trwam
 11. 65 kapłanów diecezji świdnickiej.

Przygotowanie liturgii alumni WSD Diecezji Świdnickiej wraz katedralną Służbą Liturgiczną.
Oprawa muzyczna: Chór społeczny, Chór WSD Świdnica wraz z Katedralną Scholą Liturgiczną Cantorum Exultet pod dyrekcją Marty Monety przy akompaniamencie Jakuba Monety i Bogusława Janasa – organisty katedralnego.