By stawać się wolnymi od lęku, zniewoleń, nienawiści i grzechu, modlili się w drodze pątnicy diecezji świdnickiej, którzy 8 sierpnia dotarli przed tron Jasnogórskiej Pani.
Za trud pielgrzymowania, za to, że część swojego wakacyjnego odpoczynku i urlopu poświęcili na rekolekcje w drodze podziękował pątnikom, podczas Mszy św. na jasnogórskich błoniach bp Marek Mendyk. – Dziękuję, że szukacie sposobu na pogłębienie swojego życia duchowego. Wszystko po to, żeby zbliżyć się możliwie jak najlepiej do Pana Boga, by odkryć, jak On działa w codziennym życiu. Czynicie to właśnie przez Maryję, prosząc Ją o wsparcie, o wyjednanie łaski głębokiej wiary, która się nie lęka i która czyni cuda – mówił biskup świdnicki.
W imieniu paulińskiej wspólnoty – strażników Jasnej Góry, słowa powitania do pielgrzymów skierował o. Piotr Gałdyn, przyrównując etapy pielgrzymki do etapów w życiu każdego człowieka. – Wychodzimy, to znaczy rodzimy się. Na początku naszego życia stawiamy pierwsze kroki, tak jak na pielgrzymce jest ten pierwszy dzień. Następnie przychodzi etap stałej drogi, która wiedzie przez pielgrzymi szlak, w różnych momentach życia. I na końcu jest cel. W pieszej pielgrzymce jest nim Jasna Góra, a w naszej codzienności jest to życie wieczne – mówił paulin – były wikariusz parafii katedralnej.
Ks. Krzysztof Iwaniszyn wskazał na głęboki duchowy wymiar pielgrzymki, który widać było w skupieniu i rozmodleniu pątników. Zwrócił również uwagę na obecność młodzieży na pielgrzymce i spory udział tych, którzy debiutowali. – Niektórzy myśleli, że po pandemii będzie ciężko, a jednak jest więcej pielgrzymów, dużo młodzieży i to jest pocieszające. Jedna trzecia, a może i więcej po raz pierwszy szła w pielgrzymce i to jest nadzieja – powiedział główny przewodnik świdnickiej pielgrzymki.
Na zakończenie modlitewnego spotkania bp Mendyk zwrócił się z prośbą do pielgrzymów. – Módlcie się za nas kapłanów, żeby jak przyjdą wilki w owczej skórze, a przyjdą, żebyśmy się nie wystraszyli, nie pouciekali, bo jak my uciekniemy, to gdzie wy pójdziecie?
W pielgrzymce świdnickiej przyszło łącznie 513 pątników w tym 26 księży, 6 kleryków i 7 sióstr zakonnych oraz w grupie 1 (świdnickiej) – 95 pielgrzymów, w grupie 2 – 87 pielgrzymów, w grupie 3 – 81 pielgrzymów. W grupie 4 – 30 pielgrzymów, w grupie 5 – 100 pielgrzymów i w grupie 6 – 81 pielgrzymów. Najstarszy pielgrzym miał 90 lat – brat Zbigniew z Kłodzka, a najmłodsza Marysia – 6 miesięcy z grupy 2.