Od kilku lat angażują się w dzieło pierwszych sobót miesiąca. Za dawane świadectwo wiary i otwartość na pomoc 4 lutego podziękował im sam biskup.

– Chylę przed wami czoło i wierzę głęboko, że każda chwila poświęcona bliźnim, ze względu na Jezusa i Maryję, tu, na ziemi, zaprocentuje stokrotnie w niebie. Dla Boga liczy się każdy, nawet najdrobniejszy gest – mówił w homilii bp Marek Mendyk do zgromadzonych w katedrze tradycyjnie w pierwszą sobotę miesiąca Wojowników Maryi i ich rodzin.

Pasterz diecezji zauważył, że człowiek w obecnych czasach jest istotą, która stale się spieszy, a jedna aktywność rodzi kolejną. Dlatego zachęcił do skorzystania ze sprawdzonej rady: „Ofiaruj Bogu aktem woli wszystko, co danego dnia przeżyjesz. Możesz to ofiarować w konkretnej intencji. Wystarczy akt woli, aby cały twój dzień spoczął w Bożych dłoniach i w nich mógł owocować”. Wynikiem takiego postępowania powinna być gotowość do poświęcenia swojego życia Jezusowi i Maryi, a także drugiemu człowiekowi.

– Dzisiaj w pierwszą sobotę miesiąca gromadzimy się, aby przezwyciężając własny grzech, wzrastać w świętości; wznosimy oczy ku Maryi, rozmyślamy o Niej i razem z Nią wsłuchujemy się w słowo, jakie dzisiaj Pan Bóg nam daje – zachęcał biskup.

Po Mszy świętej tradycyjnie uformowała się procesja, na czele której niesiono figurę Matki Bożej Fatimskiej. Uczestnicy przemierzając ulice biskupiego miasta w modlitwie różańcowej, której przewodniczył katedralny duszpasterz ks. Paweł Traczykowski, czynili zadość za zniewagi wobec Niepokalanego Serca Maryi.