W poniedziałkową uroczystość Zwiastowania Pańskiego w naszej katedrze świętowaliśmy 15. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przez ks. bpa Ignacego Deca.

Mszy św. w samo południe przewodniczył jubilat wraz z kapłanami współpracującymi na co dzień w Kurii Biskupiej i duszpasterzami katedralnymi. Tego dnia homilię wygłosił o. paulin Dariusz Laskowski OSPPE, z racji trwających rekolekcji wielkopostnych w parafii katedralnej.  Rekolekcjonista mówił o pięciu etapach zwiastowania Maryi, ponieważ są to też nasze etapy rozwoju duchowego. Tymi etapami są: głoszenie słowa Bożego, rozważanie słowa Bożego, wyznanie wiary, nawrócenie i życie sakramentalne.

Ksiądz biskup wspomniał także wiernym okoliczności dowiedzenia się o nominacji biskupiej:

– O decyzji wiedziałem wcześniej. Jako rektor PWT należałem do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. I pod koniec stycznia 2004 r. mieliśmy spotkanie w Katowicach. Będąc tam 30 stycznia po południu, po całym dniu obrad, autokary odwiozły nas do filharmonii. Tam zadzwonił mi telefon komórkowy. Odebrałem i usłyszałem po drugiej stronie ówczesnego nuncjusza apostolskiego – abp. Kowalczyka. Chciał ze mną rozmawiać, ale jak wiadomo w filharmonii nie było za bardzo możliwości. Dopiero później miałem oddzwonić, ale arcybiskup mnie uprzedził i zaprosił do Warszawy na rozmowę. Miałem przyjechać prosto z Katowic, więc następnego dnia wczesnym ranem o 6.30 udałem się do nuncjatury. Na miejscu byłem koło godz. 10. W rozmowie abp Kowalczyk od razu oznajmił, że Ojciec Święty utworzył nową diecezję i chce, żebym został jej pierwszym biskupem. Po chwili zastanowienia podpisałem tzw. zgodę kanoniczną i wspólnie pomodliliśmy się. Później przez trzy tygodnie musiałem utrzymać tę decyzję w tajemnicy aż do 24 lutego, kiedy ją oficjalnie ogłoszono.

Na zakończenie Mszy Świętej przedstawiciele wspólnoty parafii katedralnej a także alumni naszego seminarium wyrazili swą wdzięczność ordynariuszowi świdnickiemu za jego dotychczasową posługę oraz życzyli sił na dalsze lata.