Już po raz piąty wierni parafii katedralnej wraz licznie zgromadzonymi pozostałymi mieszkańcami Świdnicy przeszli w procesji pokutnej rozpoczynając OKRES Wielkiego Postu.

Procesja pokuta, rozpoczęła się w kościele św. Józefa, podczas której śpiewano Litanię do Wszystkich Świętych, zmierzając do katedry. To nawiązanie do rzymskiej tradycji kościołów stacyjnych. Na zakończenie procesji odbyła się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca.

Tego dnia wiernym na znak pokuty i nawrócenia kapłani posypali głowy popiołem wypowiadając słowa:  Prochem jesteś i w proch się obrócisz lub wezwanie Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

W wygłoszonej homilii Biskup Ignacy słowo pokrzepienia zaadresował do trzech grup katolików licznie zgromadzonych na dzisiejszej Mszy św. Pierwszą grupą byli katolicy najgorliwsi, którzy uczęszczają na Mszę św. w każdą niedzielę i uroczystości, a część z tej grupy uczęszcza na Mszę św. nawet codziennie. Druga grupa to wierni, którzy przychodzą na niedzielą Eucharystię od czasu do czasu. Tak po prostu w kratkę. Oczywiście koniecznie na Pasterkę i Rezurekcję. I trzecia grupa to katolicy, którzy może są tutaj jedyny raz w roku, właśnie dzisiaj.

Co biskup powiedział do poszczególnych grup wiernych? Zachęcamy do odsłuchania homilii.

Przesłanie biskupa dla wszystkich obecnych w katedrze brzmi: – Dobrze, że tu jesteście. Zachęcam, wykorzystajcie czas Wielkiego Postu, bo nie będzie powtórki z życia ziemskiego. Mamy tylko jedną szansę, dlatego trzeba mądrze żyć, mądrze przez życie iść. Słuchajmy Syna Bożego, ufajmy Mu w każdym czasie i powtarzajmy za św. Faustyną: Jezu Ufam Tobie.

=================================

Mszy św. przewodniczył:
bp Ignacy DEC – biskup świdnicki

Koncelebransi:

  1. bp Adam Bałabuch – biskup pomocniczy
  2. ks. prał. Piotr Śliwka – proboszcz katedry
  3. ks. prał. Tadeusz Chlipała – rektor WSD w Świdnicy
  4. ks. prał. Marek Korgul – wikariusz biskupi ds. katechezy
  5. ks. kan. Dominik Ostrowski – wykładowca WSD w Świdnicy
  6. ks. kan. Mirosław Rakoczy i ks. Piotr Gołuch – ojcowie duchowni WSD w Świdnicy
  7. ks. Julian Nastałek – wykładowca WSD w Świdnicy

Przygotowanie liturgii – ks. Tomasz Zięba – ceremoniarz katedralny. Alumni WSD Diecezji Świdnickiej wraz z Katedralną Służbą Liturgiczną.
Oprawa muzyczna: Pan Bogusław Janas – organista katedralny.

Więcej zdjęć i relacja w GN tutaj.