Uroczystościom odpustowym ku czci św. Stanisława biskupa i męczennika patrona Polski, diecezji świdnickiej i parafii katedralnej przewodniczył abp Józef Michalik, arcybiskup senior archidiecezji przemyskiej.

Eucharystię poprzedziły nieszpory sprawowane w kościele św. Józefa pod przewodnictwem bpa Adama Bałabucha. Następnie uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie górniczej orkiestry dętej z Wałbrzycha przeszli ulicami miasta do katedry śpiewając Litanię Loretańską.

Mszy świętej odpustowej przewodniczył i homilię wygłosił abp Józef Michalik (ur. 1941), który w latach 1993–2016 pełnił urząd metropolity przemyskiego, a w latach 2004–2014 był Przewodniczącym Episkopatu Polski. W homilii emerytowany hierarcha nawiązał do obrazu dobrego pasterza, a także do życia, działalności i heroicznej śmierci św. Stanisława, patrona naszej diecezji. Były Przewodniczący KEP odniósł się również do ostatnich wydarzeń z życia społecznego kraju, a także przypomniał słowa św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara zaniepokojonego sytuacją w czasie rozbiorów:

Wystarczy 10 świętych i światłych kapłanów w każdej diecezji oraz wzorowe seminarium, by odrodził się Kościół w Polsce i polskie społeczeństwo.

Arcybiskup Józef zwrócił uwagę, że na świat trzeba patrzeć nowymi oczyma. 99% młodych ludzi posługuje się Internetem. Jest to dostęp do dobra, do wiadomości, do kontaktu, ale i do zła. Trzeba pomóc młodemu pokoleniu, dzieciom, młodzieży, ale także i sobie w wyborze dobra. Główny celebrans nawiązał także do słów papieża Piusa XII, z Listu apostolskiego do Prymasa i Biskupów Polski w 700-lecie kanonizacji św. Stanisława, w którym zawarte są słowa:

Z Wami jest Chrystus i Jego moc zwycięska. Niech wasza wiara będzie jak skała, której nic skruszyć nie zdoła, niech waszej miłości nie przyćmi żadna ludzka niegodziwość, a wasza nadzieja niech jaśnieje nawet i wtedy, gdy wszystko wokoło zdaje się walić i upadać. Czegóż macie się lękać? Kościół święty potrafi wzrastać wśród cierpień.

Na zakończenie złożył obecnym na Eucharystii kapłanom i wiernym życzenia z okazji 15-lecia istnienia diecezji. Kolejnym wydarzeniem wpisującym się w ten jubileusz będzie 383. Zebranie Plenarne KEP na ternie diecezji świdnickiej.

Zachęcamy do wysłuchania kazania abpa Józefa Michalika.

 

 

Polecamy relację Gościa Niedzielnego, Niedzieli oraz Radia Rodzina.