Powstały na zakończenie prac renowacyjnych nawy głównej multimedialny projekt, jest jednym z najnowocześniejszych muzeów sakralnych w kraju, które otwiera swoje zasoby przed internautami.
Katedra Św. Stanisława i Św. Wacława w Świdnicy to jeden z największych kościołów w Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat, dzięki pozyskiwanym przez parafię środkom zewnętrznym, XIV-wieczna świątynia powoli odzyskuje swój pierwotny blask. Jednym z owoców niedawno zakończonych prac konserwatorskich, które obejmowały remont nawy głównej, jest powstanie wirtualnego muzeum, które ma umożliwić internautom zapoznanie się z obiektami sztuki.
Już teraz warto zapoznać się z ze zgromadzonymi na stronie materiałami, które znajdują się pod adresem: www.swidnicakatedramuzeum.pl.
– Wszystkie obiekty poddane konserwacji w ostatnich trzech latach zostały jednocześnie zdigitalizowane, co stanowiło dopełnienie prac konserwatorskich. Przeprowadzona digitalizacja umożliwia prezentację obiektów sztuki w ramach multimedialnego projektu tzw. przewodnika elektronicznego oraz Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej. W ramach projektu opracowano również 2 modele 3D odnowionych obiektów Katedry Świdnickiej dla osób niewidomych i słabo widzących wraz z opisem w języku Braille’a – wymieniał ks. prał. Piotr Śliwka, proboszcz katedry, podczas zorganizowanej pod koniec czerwca br. konferencji naukowej podsumowującej projekt pn: „Konserwacja, rewitalizacja, i digitalizacja barokowego wnętrza Katedry Świdnickiej”.
Całość materiałów przedstawionych na stronie Muzeum zaprezentowana jest w sposób przystępny i jednocześnie dokładny. Dzięki temu serwis posiada ogromną wartość merytoryczną i edukacyjną. Graficznie strona prezentuje się bardzo dobrze: elegancka kompozycja zawiera zarówno historię katedry uwzgledniającą twórców barokowego wystroju świątyni, jak i w nowoczesny sposób prezentuje odrestaurowane eksponaty, w tym:
– cykl 9 figur przedstawiających patronów Świdnicy;
– cykl 9 owalnych przedstawień Chrystusa, Matki Bożej i świętych jezuickich;
– cykl 6 obrazów i ram ilustrujących epizody z życia św. Stanisława i św. Wacława;
– malowidła ścienne w nawie głównej i prezbiterium.
Pieczołowicie odrestaurowane obrazy, rzeźby oraz malowidła na ścianach i sklepieniach są szczegółowo opisane przystępnym językiem, wsparte także mową lektora. Ogromne wrażenie robią prezentowane panoramy obiektu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz kościoła. Całość wzmocniona jest delikatną muzyką w tle, a także odgłosami przyrody. W Wirtualnym Muzeum Katedry Świdnickiej można obejrzeć także godzinny film z przebiegu renowacji nawy głównej. Interfejs strony posiada 5 wersji językowych (polski, angielski, niemiecki, czeski i ukraiński).
Dodajmy, że projekt pn: „Konserwacja, rewitalizacja, i digitalizacja barokowego wnętrza Katedry Świdnickiej” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach VIII osi Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2021. Prace dofinansowało Miasto Świdnica. Pozostałe środki wyłożyła świdnicka parafia katedralna, wspierana przez ludzi dobrej woli. Całość projektu opiewała na kwotę 20 mln zł. Dofinansowanie projektu z UE wyniosło 16 977602,47 zł. Prace wykonała Firma Konserwatorska Piotr Białko Malarstwa Rzeźby Architektury Sp. z o.o. Zakres obejmował konserwację malowideł ściennych w nawie głównej i prezbiterium o łącznej powierzchni 2 713,6 metrów kwadratowych. W projekcie uczestniczyli konserwatorzy, artyści i technicy różnych specjalności, a także zaproszeni do współpracy naukowcy, badacze oraz specjaliści od multimediów.