Ministranci katedralni wzięli udział w dorocznym turnieju piłkarskim o tytuł mistrza diecezji świdnickiej rozgrywanym po raz XI w Strzegomiu.

Spośród blisko 200 parafii diecezji świdnickiej do Strzegomia w sobotę 27 kwietnia przybyło 19 drużyn, które rywalizowały po raz jedenasty w Strzegomiu o tytuł Mistrza Diecezji. W tym roku nie tylko mistrzowie dekanatów mogli uczestniczyć w zawodach, ale także zespoły zaproszone przez organizatorów, na zasadzie dzikiej karty.

Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych. 11 drużyn rywalizowało w kategorii senior, a 8 w kategorii junior. Z naszego dekanatu Świdnica – Wschód do rywalizacji stanęły dwie drużyny seniorskie. Nasza drużyna katedralna oraz zespół z par. Mysłaków, już wielokrotny mistrz tej imprezy. Wśród juniorów zabrakło naszych reprezentantów.

Turniej rozpoczęła Msza Św. w kościele Najświętszego Zbawiciela, a w homilii ojciec paulin Rafał Kwiecień przekonywał zgromadzonych ministrantów, lektorów i ceremoniarzy, że wszyscy grają w jednej drużynie – Jezusa Chrystusa, mają charakterystyczne białe stroje liturgiczne i bronią tych samych wartości.

Po Mszy św. zawodnicy rozpoczęli rywalizację równocześnie na trzech różnych boiskach. Mecze rozgrywane przy umiarkowanej pogodzie w czterech grupach po 3 zespoły, w  systemie każdy z każdym. Spotkania stały na zróżnicowanym poziomie. Po kilkugodzinnej walce główne trofeum wśród juniorów zdobyli ministranci ze Świebodzic, którzy w finale pokonali ministrantów z Dzierżoniowa. Wśród seniorów po raz kolejny szans rywalom nie dali reprezentanci parafii Mysłaków, pokonując zeszłorocznych mistrzów ze Strzegomia z Bazyliki.

Występu naszego zespołu nie mamy się co wstydzić. Dzięki opatrzności losu wyszliśmy z grupy na 2 miejscu, a rywalizując w ćwierćfinale z drużyną dekanatu Kłodzko dość pechowo przegraliśmy 1 do 2. Ostatecznie zajęliśmy 5 miejsce. Po kilkuletniej naszej nieobecności na mistrzostwach aktualny wynik przyjmujemy jako sukces i z nadzieją patrzymy w przyszłość. Zwłaszcza, że nasz opiekun i trener ks. Mirosław Benedyk w poprzedniej parafii, stworzył drużyny z ministrantów i lektorów, które pięciokrotnie stawały na podium strzegomskich mistrzostw, a w roku 2018 ministranci pod jego opieką wywalczyli w Rzeszowie wicemistrzostwo Polski.

Cały turniej przebiegł bardzo sprawnie dzięki koordynacji i pomocy pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu oraz organizacji przez Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Skład zespołu katedralnego: Jakub Oberszkalski (bramkarz) – Kacper Bortkiewicz, Karol Węgłowski, Mateusz Szydłowski, Wiktor Kruk, Miłosz Krawczyk, Karol Wizimirski.

Nasze  wyniki:

Faza grupowa:
Katedra Świdnica – Bazylika Strzegom 1:5 (0:4) (bramka: Karol Wizimirski)
Katedra Świdnica – Św. Jadwiga Ząbkowice Śl. 3:0 wo

Ćwierćfinał:
Katedra Świdnica – Drużyna Dekanalna Kłodzko 1:2 (1:0) (bramka: Karol Wizimirski)

Klasyfikacja końcowa – kategoria junior
1. Parafia Św. Brata Alberta w Świebodzicach
2. Drużyna dekanalna Dzierżoniów
3. Drużyna dekanalna Kłodzko
4. Parafia Św. Antoniego w Pieszycach

Klasyfikacja końcowa – kategoria senior
1. Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mysłakowie
2. Parafia Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu
3. Drużyna dekanalna Świebodzice
4. Drużyna dekanalna Kłodzko
5. Katedra Świdnica
5. Parafia Św. Józefa Świdnica
5. Drużyna Dekanalna Żarów
5. Parafia Bożego Ciała Międzylesie
9. Parafia WNMP Bielawa
9. Parafia Najświętszego Zbawiciela Strzegom
9. Drużyna Dekanalna Głuszyca

Więcej zdjęć i relacja na stronie GN. Polecamy także relację video przygotowaną przez OSiR Strzegom.