Z taką dewizą już po raz dwunasty do Świdnicy małżonków z całej Polski zaprosiła Fundacja Małżeństwo Rodzina.

Ponad 160 par na 12. Ogólnopolskim Kongresie Małżeństw w sali teatralnej 7 października powitali tradycyjnie Dorota i Damian Nowakowscy. – Zaprosiliśmy państwa do udziału w wyjątkowej randce małżeńskiej, pełnej atrakcji, różnorodnych doznań i kilku niespodzianek. Zaprosiliśmy dla państwa wspaniałych gości, dzięki którym nasze trzydniowe spotkanie na pewno będzie bardzo ciekawe i wartościowo – zapewniało małżeństwo.

Wypełniona sala

Treści związane z tegorocznym tematem „w dobrej i złej doli” przygotowane przez doświadczonych prelegentów mają pomóc w przeżywaniu w przyszłości różnych chwil, także tych niełatwych. Nawiązanie do słów przysięgi małżeńskiej miało także przypomnieć, że pary zaproszone na kongres ślubowały sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską wyrażające się we wzajemnym wsparciu w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i złej doli aż do końca życia. Patronat nad tegorocznym kongresem objął biskup toruński Wiesław Śmigiel, przewodniczący rady ds. rodziny Konferencji Episkopatu Polski; biskup świdnicki Marek Mendyk; Ministerstwo Edukacji i Nauki, jak również Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które doceniło organizatorów przez wsparcie finansowe w ramach programu „Po pierwsze rodzina”.

 

– Powiem uczciwie, że jako organizatorzy bardzo się za państwem stęskniliśmy. Bardzo czekaliśmy na ten moment, żeby zobaczyć tę salę wypełnioną uczestnikami i prelegentami. To dla nas zawsze bardzo podniosła chwila, gdy zaczynamy kolejną odsłonę kongresu, którego historia toczy się od 12 lat nieprzerwanie – mimo okresu rygorów sanitarnych – wspominał ks. Krzysztof Ora, koordynator całego wydarzenia. Podkreślał zasługi państwa Joanny i Sławomira Kapturów, których już rok wcześniej zabrakło w zespole z uwagi na chorobę pana Sławomira. Z uwagi na to organizatorzy wręczyli już po zakończeniu kongresu statuetkę „przyjaciół małżeństw”, a w tym roku – po śmierci pana Sławomira – przypomnieli jego sylwetkę ze sceny.

Prelegenci

Cykl wykładów rozpoczął ks. Mirosław Maliński, który również został wyróżniony kongresową statuetką. Mówił o byciu „na dobre i na złe” przytaczając historie pokazujące sens małżeńskiej przysięgi. Podobne zagadnienia poruszali też pozostali prelegenci: Ewa Liegman (Gdańsk),  Lech Polakiewicz (Toruń), Małgorzata Kornacka (Gdynia), Iga i Konrad Grzybowscy (Warszawa), Grzegorz Górny (Warszawa), Jacek Pulikowski (Poznań) czy ks. Adam Rybicki (Lublin). Ostatnim akcentem była wspólna Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, na której małżonkowie odnowili swoją przysięgę sakramentalną. Nie zabrakło też zaplecza gastronomicznego, czasu na rozmowy z prelegentami i pozostałymi uczestnikami czy rozrywkę, którą zapewniły zaproszone zespoły muzyczne.

Prelekcje jego i pozostałych gości można wysłuchać na kanale YouTube fundacji: