Biskup Ignacy Dec przewodniczył Drodze Krzyżowej, która w piątek 12 kwietnia przeszła ulicami Świdnicy.

Wraz biskupem Ignacym i biskupem Adamem w miejskiej drodze krzyżowej uczestniczyli duszpasterze katedralni na czele ks. prał. Piotrem Śliwką, kapłani i wierni świdnickich parafii, a także klerycy seminarium wraz z przełożonymi i siostry zakonne. Wszyscy przeszli ulicami miasta, aby wspólnie wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa, który jest Miłością.

Procesja za drewnianym krzyżem rozpoczęła się o godz. 19:30 przy kościele św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Stacje Drogi Krzyżowej prowadziły ulicą Wałbrzyską przez pl. Grunwaldzki, ulicę Łukową, Rynek, ulicę Długą na plac Św. Jana Pawła II przy świdnickiej katedrze. O godzinie 21:20 po wysłuchaniu słowa końcowego biskupa Ignacego uczestnicy Drogi Krzyżowej odśpiewali Apel Jasnogórski, a następnie biskupi udzielili zebranym błogosławieństwa.

Biskup Ignacy mówił:

– Kończymy modlitwę pod pomnikiem naszego kochanego papieża, św. Jana Pawła II. Być może w takim składzie spotykamy się w zaistniałych okolicznościach ostatni raz. Cieszymy się, że w niesienie krzyża włączyły się wszystkie siedem parafii naszego miasta, jak również grupy apostolskie i świdnickie seminarium. Mogliśmy na nowo wspólnie odkryć miłość Pana Jezusa, która promieniowała gdy brał na swoje ramiona narzędzie zbrodni, upadał pod jego ciężarem, a następnie na nim konał. Wdzięczny za Jego ofiarę, chcemy żyć w przyjaźni z Bogiem, nie tylko w czasie nadchodzących świąt, ale i w całych naszym życiu.

Krzyż podczas nabożeństwa nieśli reprezentanci parafii świdnickich, księża, biskupi, siostry zakonne, klerycy, bractwo św. Józefa i nadzwyczajni szafarze Eucharystii.

To już dziewiąta Droga Krzyżowa, która przeszła ulicami Świdnicy. Tradycję rozpoczęto w roku 2011 w związku z przygotowaniami do beatyfikacji Jana Pawła II. Nabożeństwo zorganizowały parafie miasta Świdnicy we współpracy z Urzędem Miejskim oraz Wydziałem Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej. W tegorocznej modlitwie na ulicach Świdnicy uczestniczyło ponad 1000 osób.