Osoby odwiedzające katedrę często są obserwatorami prowadzonych prac demontażowych i zabezpieczających monumentalne, wielowiekowe dzieła sztuki.

Pierwszą osobą w diecezji, która codziennie nawiedza świątynię, zwłaszcza podczas godziny miłosierdzia o godz. 15.00, jest bp Ignacy Dec. Dzięki czemu, pasterz diecezji przygląda się postępowi prac, prowadzonych w katedrze. Osoby, które nadzorują prace konserwatorskie nad ruchomymi dziełami sztuki, często dwoją się i troją, aby sprawnie i bez uszczerbku dla zabytków przenieść i zabezpieczyć chociażby same obrazy, które jak pisaliśmy mają wielkość standardowego mieszkania czyli około 50 m².

Jednego dnia podczas czynności technicznej, polegającej na nawinięciu na wałek wielkoformatowego obrazu, ekipie konserwatorów pomocy udzielił sam biskup.

Prezentowane prace prowadzone są na obrazie pn: Święty Stanisław wskrzesza Piotrawina. Jest to dzieło ufundowane w roku 1720 przez opata cystersów w Krzeszowie. Autorem płótna jest Johann Knechtel (1680-1750).

 

 

Zachęcamy do obejrzenia filmu.

 

 

Biskup Ignacy, jest żywo zainteresowany remontem katedry. Jego obecność, chociażby w ostatnim czasie pod odrestaurowanymi już sklepieniami nad prezbiterium w asyście proboszcza katedry ks prał. Piotra Śliwki i konserwatorów, jest tego dowodem.