W 42. rocznicę inauguracji pontyfikatu św. Jana Pawła II i w jego uroczystość liturgiczną, mieszkańcy biskupiego miasta dziękowali Bogu za tak wyjątkowego patrona.

Wielkiego rodaka uczczono Mszą św. koncelebrowaną w katedrze świdnickiej pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha.

Życie w świetle Ewangelii

W homilii biskup wskazał m.in., że żywa wiara, ale też głęboka miłość jest podstawą pasterskiej służby każdorazowego następcy św. Piotra. Dlatego dialog z dzisiejszej Ewangelii zapewne został ponowiony również w życiu i posłudze św. Jana Pawła II. „Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? (…) Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham”. Ten dialog kończy się poleceniem: „Paś owce moje”. – To pytanie i ta odpowiedź nadały charakter całemu życiu i misji świętego Jana Pawła II – mówił biskup pomocniczy. Bp Adam przypomniał w dalszej części homilii słowa wypowiedziane podczas uroczystości pogrzebowych Ojca Świętego przez ks. kard. Tarcisio Bertone: „Myślę, że wielu z nas pamięta, jak podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II w pewnej chwili wiatr zamknął łagodnie stronice Ewangelii leżącej na jego trumnie. Było to tak, jak tchnienie Ducha Świętego, który chciał zaznaczyć, że życie św. Jana Pawła II od początku do końca było oświetlone Chrystusową Ewangelią. W tej księdze odkrywał on Boże plany wobec ludzkości, wobec siebie samego, ale przede wszystkim poznawał Chrystusa, Jego oblicze, Jego miłość. W świetle Ewangelii odczytywał historię ludzkości i losy każdego człowieka. Z tego spotkania z Chrystusem w Ewangelii wypływała jego wiara”.

Być jak papież

Kaznodzieja przytoczył słowa dekretu pierwszego biskupa świdnickiego bp. Ignacego Deca, który napisał w nim m.in.: „Niech orędownictwo Błogosławionego Jana Pawła II uprasza obfite błogosławieństwo Boże mieszkańcom Miasta i odwiedzającym je oraz umacnia wszystkich we wzajemnej służbie w duchu prawdziwej miłości braterskiej i wartości, o których Ojciec Święty Jan Paweł II świadczył całym swoim życiem”. – Jesteśmy zaproszeni do naśladowania naszego Patrona, by żyć we wzajemnej służbie w duchu prawdziwej miłości braterskiej i postępować oraz promować wartości chrześcijańskie. Szczęśliwy jesteś, umiłowany Papieżu Janie Pawle II, ponieważ uwierzyłeś. Prosimy, byś nadal umacniał z nieba naszą wiarę. Dziś prosimy cię: pobłogosław nam z okna domu Ojca nasz patronie, Ojcze Święty, św. Janie Pawle II! – apelował bp Bałabuch.

Świdnica pierwsza w Polsce

Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie modlili się litanią za wstawiennictwem papieża Polaka – patrona Świdnicy o ustanie pandemii, a na zakończenie wspólnie zaśpiewali „Barkę”. Świdnica jest pierwszym miastem, które Stolica Apostolska obdarzyła tym zaszczytnym patronackim tytułem. Jej decyzję w tej sprawie ogłosił podczas Eucharystii celebrowanej 8 maja 2012 roku w katedrze świdnickiej ówczesny Nuncjusz Apostolski w Polsce ks. abp. Celestino Migliore. O ten patronat zabiegali razem ówczesny włodarz Świdnicy Wojciech Murdzek, radni Rady Miejskiej oraz bp Ignacy Dec.