Śpieszymy z informacją dnia, że drużyna ministrantów parafii katedralnej, w sobotę 13 maja 2023 roku, w ramach XIII Turnieju Piłki Nożnej Służby Liturgicznej w Strzegomiu zajęła 1 miejsce, pokonując po dogrywce w finale obrońców tytułu z par. Św. Andrzeja Boboli w Świdnicy.

Chłopcom oraz księdzu opiekunowi serdecznie gratulujemy. Drugi z naszych zespołów w starszej kategorii zakończył rozgrywki na etapie fazy grupowej. Dodajmy, że Kacper Brzuzy został wyróżniony tytułem najlepszego bramkarza turnieju.

– Bardzo się cieszę, że w tym szczególnym turnieju, który odbywa się w Strzegomiu, dzięki życzliwości miejscowych władz, będziemy mogli razem uczestniczyć – mówił bp Marek Mendyk podczas Mszy świętej poprzedzającej piłkarskie zmagania, wskazując na obecnego przy ołtarzu ks. Mateusza Grabonia – Mistrza Europy w piłce nożnej, z drużyną księży.

Sprawność ku dobremu

– Gratuluję wam, że macie pasję – piłkę nożną, to jest piękna sprawa. W ciągu swojego życia będziecie odkrywać kolejne pasje, one są bardzo ważne. Dlaczego? Ponieważ bardzo motywują człowieka do zdrowej rywalizacji, aby pokazać, że w czymś jestem dobry – mówił przed rozesłaniem bp Mendyk, zwracając uwagę, że sama sprawność, jeszcze nie wiele znaczy. – Chcę, żebyście byli też sprawni duchowo. Duch, dusza i ciało. Dbajcie równomiernie o te trzy ważne elementy. Jak mówi powiedzenie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Łączcie tego ducha z tężyzną fizyczną i pamiętajcie, że wielkim jest nie ten, który jest sprawny, sprytny, tylko ten, który też umie tę sprawność wykorzystać ku dobremu – zaznaczył. W podobnym tonie wypowiadał się już na obiektach sportowych OSIR-u organizator i diecezjalny duszpasterz Służby Liturgicznej ks. kan. Krzysztof Ora.

Wyniki zawodów

W starszej kategorii wiekowej uczestniczyło 8 zespołów. Tytuł z zeszłego roku obronili lektorzy z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Bojanicach. – Cały rok czekaliśmy na te zawody. Nie ukrywam, że nasz ksiądz proboszcz Marcin Mazur bardzo nas dopingował. W tym roku mieliśmy silniejszą drużynę, a potwierdzeniem tego była szczelna obrona, która przez cały turniej nie dała sobie strzelić ani jednej bramki – mówił ze zwycięskiej drużyny Dominik Studnicki. Drugie miejsce zajęli zawodnicy z parafii św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie. Podium uzupełnili lektorzy z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Łagiewnikach. Oba zespoły to tegoroczni debiutanci mistrzostw. Tytuł najlepszego strzelca zdobył Marek Duma z Bojanic z 14 bramkami, a najlepszym bramkarzem wybrano Kacpra Brzuzego z parafii katedralnej.

Po złotym golu w dogrywce, w kategorii junior, w której udział wzięło 9 zespołów, pierwsze miejsce zdobyli ministranci reprezentujący Katedrę Świdnicką, rewanżując się tym samym za zeszłoroczny finał ministrantom z parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Trzecie miejsce zajęli kolejni turniejowi debiutanci tym razem z parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach. Z 11 bramkami tytuł strzelca zdobył Borys Święcicki z parafii św. Andrzeja Boboli, a Paweł Rybak ze Świebodzic został ogłoszony najlepszym bramkarzem.

Nasi starsi reprezentanci po trzech porażkach z lektorami z Bojanic (0:5), z Mokrzeszowa (1:6) i Szczawna – Zdroju (3:4) odpadli z turnieju w fazie grupowej.

***

Oto wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach.

Junior

1. Parafia Św. Stanisława i Św. Wacława w Świdnicy – Katedra
2. Parafia Św. Andrzeja Boboli w Świdnicy
3. Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła w Świebodzicach
4. Dekanat Świdnica – Zachód

Najlepszym strzelcem został Borys Święcicki (Świdnica, Św. Andrzej Bobola, 11 goli), a najlepszym bramkarzem Paweł Rybak (Świebodzice).

Senior

1. Parafia Matki Bożej Częstochowskiej w Bojanicach
2. Parafia Św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie
3. Parafia Św. Józefa Oblubieńca NMP w Łagiewnikach
4. Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku

Najlepszym strzelcem został Marek Duma (Bojanice, 14 goli), najlepszym bramkarzem Kacper Brzuzy (Świdnica, Katedra).

W 2022 roku ministranci młodsi zdobyli srebrny medal.