Ruszyły długo wyczekiwane prace konserwatorskie w naszej katedrze. Odnowione zostaną malowidła na ścianach i sklepieniach oraz prezbiterium, a także rzeźby ustawione na filarach nawy głównej zabytkowej świątyni.

Obecnie trwają prace przygotowawcze polegające na ustawieniu rusztowań pod konserwację wielkoformatowych obrazów sztalugowych wraz z ramami z nawy głównej. Rozpoczęcie demontażu 6 prostokątnych obrazów z nawy głównej oraz 8 obrazów owalnych z nawy głównej wraz z ramami powinno rozpocząć się w przeciągu kilku kolejnych dni. Będzie to kolejny etap renowacji gotyckiej świątyni, zwanej Perłą Dolnego Śląska. Katedra świdnicka jest jednym z największych dolnośląskich kościołów.

Projekt, pt. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 17 mln zł ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln zł.

W związku z prowadzonymi pracami będą utrudnienia dla odwiedzających kościół katedralny. Prosimy o zachowanie ostrożności i podporządkowanie się do wskazań obsługi katedry.

Strona ze szczegółowymi informacji postępu prac znajduje się pod adresem:
http://katedra.swidnica.pl/rewitalizacja/