W Niedzielę Wielkanocną o godz. 6.00 z kościoła katedralnego wyruszyła procesja rezurekcyjna, która przeszła w koło placu Św. Jana Pawła II.

Po procesji, która zgromadziła licznie parafian została odprawiona druga Msza Niedzieli Zmartwychwstania, w której dziękowaliśmy Bogu za nowe życie, którego źródłem jest zmartwychwstanie Chrystusa, naszego Zbawiciela. W homilii bp Ignacy Dec mówił, o dwóch znakach zmartwychwstania, czyli o pustym grobie, i o spotkaniach przez zmartwychwstałego Chrystusa z wybranymi ludźmi. Pasterz diecezji mówił także, że zmartwychwstania tego duchowego potrzebuje także dzisiejszy świat, potrzebuje nasz kontynent europejski.

Chrześcijaństwo w Europie jest mocno zagrożone. Na Zachodzie przemienia się świątynie w restauracje, biblioteki, muzea. Słyszymy o pożarach kościołów. 15 kwietnia ofiarą ognia padła katedra Notre Dame w Paryżu, ikona chrześcijaństwa we Francji i w Europie. Kardynał Dziwisz powiedział, że to symbol płonącej Europy. Wielu mówi, że to mocne ostrzeżenie dla naszego kontynentu. Niektórzy pytają, czy będzie odbudowana, czy zostanie odbudowane chrześcijaństwo we Francji, które w pierwszej córze Kościoła stopniało do 5-6 proc. Przywódcy Unii Europejskiej gardzą wartościami chrześcijańskimi i Chrystusa chcą wyrzucić na margines, a może nawet na śmietnik historii – mówił biskup.

Kazanie biskupa Ignacego Deca w całości dostępne tutaj. Relacja GN dostępna tutaj.

Procesja rezurekcyjna jest uroczystym ogłoszeniem prawdy o Zmartwychwstaniu Pańskim, manifestacją wiary chrześcijan – na wzór kobiet, które po doświadczeniu pustego grobu poszły ogłosić tę wieść uczniom. Procesja jest też symbolem wędrówki Nowego Ludu Bożego razem ze swoim Panem do ojczyzny niebieskiej.

Liturgicznie procesja rezurekcyjna powinna się odbywać po liturgii Wielkiej Soboty. Ale w tradycji polskiego Kościoła uroczysta procesja w większości parafii poprzedza Mszę św. rezurekcyjną w niedzielny poranek Wielkanocny. To wynika wyłącznie z naszej tradycji, która w Kościele ma szczególne znaczenie.