Szczególna intencja – o pokój – towarzyszyła czcicielom Matki Bożej Świdnickiej, podczas cotygodniowej Mszy św. w katedrze, pod przewodnictwem bp Ignacego Deca.

Rozpoczynając Eucharystię we wtorek 15 lutego, biskup senior diecezji świdnickiej nawiązał do listu abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego KEP, wystosowanego do siedmiu zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Rosji i na Ukrainie, a także w Polsce, cytując zdanie: Połączmy duchowy wysiłek wyznawców Chrystusa różnych wyznań wspólnie zanosząc gorącą modlitwę do tego który sam jest pokojem, aby zażegnać widmo kolejnej wojny w naszym regionie.

– Przez pośrednictwo Matki Najświętszej módlmy się szczególnie o pokój, bo rzeczywiście zawisło widmo wojny nad Europą. Tutaj w naszym regionie mamy świadomość, że jesteśmy sąsiadami zarówno Rosji jak i Ukrainy i to, co może się tam wydarzyć, może mieć skutki bardzo takie poważne dla nas. Dlatego bądźmy obecni w tej modlitwie. Mamy przeświadczenie, które płynie z wiary, że losy świata znajdują się ciągle w dłoniach na Boga, dlatego trzeba modlitwą wypełnić nasze starania o pokój na świecie, bo nie można tylko polegać na politykach i ich rozmowach, które są potrzebne, ale nie mniej potrzebna jest nasza modlitwa i pokuta w tych ważnych intencjach – mówił bp Dec.

Do specjalnej nowenny za wstawiennictwem Maryi i św. Andrzeja Boboli, z modlitwą do Boga o pokój, wezwał także bp Marek Mendyk.