Spod katedry w niedzielę 15 września wyruszył po raz ósmy marsz promujący życie i rodzinę, którego tegoroczne hasło brzmiało „Rodzina szkołą życia“.

Tegoroczny marsz przeszedł od katedry do sanktuarium św. Józefa przy ul. Kotlarskiej, gdzie na zakończenie wystąpił znany publicysta, dziennikarz i muzyk Pan Jan Pospieszalski, rozpoczynając cykl spotkań o prawach rodziców w szkole, zatytułowany „Szkoła rodziców“. Znany z programów telewizyjnych redaktor opowiadał o swoim domu rodzinnym i chrześcijańskim wychowaniu przez swoich rodziców, podkreślał rolę codziennej Eucharystii i wpływu chrześcijańskiej kultury na jego życie. Więcej o wystąpieniu Pana Jana Pospieszalskiego można przeczytać na strona Gościa Niedzielnego.

Marsz poprzedziła Eucharystia pod przewodnictwem biskupa Ignacego Deca, który w homilii wyraził radość z postawy rodziców, którzy coraz bardziej czują się pierwszymi wychowawcami swoich dzieci. W pochodzie przeszło kilkaset osób, w większości rodzin z dziećmi, przy akompaniamencie wałbrzyskiej orkiestry górniczej. W marszu wziął udział również biskup świdnicki, kapłani świdnickich parafii oraz lokalni posłowie i samorządowcy.

Tegorocznymi organizatorami marszu byli Paweł i Justyna Dochniakowie przy wsparciu Fundacji Małżeństwo Rodzina i Domowego Kościoła.

Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są w celu publicznego świadectwa o podstawowej wartości ludzkiego życia od poczęcia oraz rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci. Mają one pozytywny, radosny i afirmatywny wymiar i każdego roku organizowane są pod innym hasłem. Zawsze jednak wyrażają oczekiwanie takich zmian społeczno-prawnych, które zapewnią pełną ochronę życia ludzkiego i praw rodziny Polsce. Świdnica jest jednym ze 150 miast, w którym odbywa się Marsz dla Życia i Rodziny.