Kiedy w kalendarzu liturgicznym obchodzimy wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, w tym samym dniu swoje imieniny obchodzi biskup Ignacy Dec. Z tej racji w katedrze dostojny solenizant wraz z kilkudziesięciu kapłanami sprawował dziś uroczystą Eucharystię.

W Eucharystii uczestniczyły siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych i parlamentarnych oraz wierni świeccy parafii katedralnej i wspólnoty diecezjalnej.

Homilię wygłosił ks. prał. Czesław Majda, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu, który przypomniał żywot świętego Ignacego. – Podczas prześladowania chrześcijan za cesarza Trajana Ignacy został uwięziony i wysłany pod eskortą żołnierzy do Rzymu, gdzie miał być rzucony na pożarcie dzikim zwierzętom w czasie igrzysk.

Homileta podkreślił, że św. Ignacy znany jest przede wszystkim z siedmiu listów, które pisał w czasie podróży do Rzymu. Głównym tematem listów św. Ignacego była jedność. – Ignacy nazywa sam siebie “człowiekiem, któremu zostało powierzone zadanie jedności”. Jedność jest nade wszystko cechą Boga, który istniejąc w trzech Osobach, jest Jednym w całkowitej jedności. Jedność, którą chrześcijanie mają zrealizować na tej ziemi, nie jest niczym innym, jak naśladowaniem jedności Boskiej – mówił ks. Czesław Majda.

Solenizantowi w imieniu całego duchowieństwa i wszystkich diecezjan życzenia złożył bp Adam Bałabuch, a także klerycy świdnickiego seminarium. Po Mszy św. każdy mógł złożyć życzenia osobiście.