– Jesteście jak apostołowie, ponieważ zostaliście przy Panu Jezusie – mówił bp Adam Bałabuch do setki młodzieńców, którym pobłogosławił do pełnienia kolejnych ważnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej w sobotę 24 kwietnia br. podczas Mszy św. sprawowanej w kościele NMP Królowej Polski w Świdnicy udzielił uroczystego błogosławieństwa do pełnienia funkcji lektora w zgromadzeniu liturgicznym 80 dotychczasowym ministrantom oraz błogosławieństwo do pełnienia funkcji ceremoniarza 18 dotychczasowym lektorom. Wśród promowanych nowych lektorów było 4 kandydatów z naszej parafii: Patryk Gaładyn, Wiktor Kruk, Mateusz Iwan oraz Karol Węgłowski.

Żyję tym w co wierzę

Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii, konferencję wygłosił ks. Tomasz Kula z Bielawy, podkreślając, że służąc przy ołtarzu trzeba być autentycznym: – Co to znaczy być autentycznym? Mam żyć tym w co wierzę, czego słucham – mówił kapłan, podkreślając, aby to co na zewnątrz – zachowanie, mowa, gesty, ubiór, były spójne z tym co jest w sercu. – Można pięknie czytać słowo Boże, służyć przy ołtarzu czy przygotować asystę w kościele. Można też wyjść po liturgii i pokazywać zupełnie co innego, w szkole, w rodzinie, wśród znajomych, że ja nie mam nic wspólnego z tym co robię w kościele. Myślę, że to jest rażące i tak nie wolno postępować – przestrzegał kapłan, zachęcając do wysiłku  bycia autentycznym i podtrzymywania relacji z Jezusem.

O co tak naprawdę chodzi?

W wygłoszonej homilii bp Adam Bałabuch zwrócił się do kandydatów: – Wy jesteście jak apostołowie. Zostaliście przy Panu Jezusie. I może przyjdzie pokusa powiedzieć „trudna jest ta mowa” może i ja odejdę, zostawię to, bo jestem niezrozumiany przez moich rówieśników, pójdę swoją drogą, bo świat jest taki atrakcyjny, wciąga. I w tedy odezwie się w sercu pytanie Jezusa „czy i ty chcecie odejść?” I co wtedy powiesz? Czy będzie cię stać na odpowiedź, jaką udzielił Szymon Piotr? „Panie do kogo pójdę, Ty jeden masz słowa życia wiecznego” – pytał biskup, który w dalszej części zachęcił, aby służący przy ołtarzu trzymali się Pana Jezusa i Jego łaski. – Bo nie chodzi tylko oto, aby pięknie spełniać swoje funkcje lektora czy ceremoniarza, żeby wszystko zrobić zgodnie z przepisami, ale chodzi o moją wewnętrzną relację z Jezusem. Trzymajcie się razem jako wspólnota liturgiczna. Jesteście blisko świętych czynności, niech ta świętość Jezusa promieniuje także na was, a przez was na wasze domy i rówieśników – życzył biskup Bałabuch.

Kurs i  życzenia 

Nowi lektorzy ukończyli kurs w ramach szkolenia, które prowadził duszpasterz katedralnej Służby Liturgicznej. W czasie liturgii nowi lektorzy będą odpowiedzialni za czytanie słowa Bożego. Wszystkim z całego serca gratulujemy i życzymy błogosławieństwa Bożego, a przede wszystkim wytrwałości i gorliwości w pełnionej posłudze.