W 71. rocznicę zamordowania przez komunistów rotmistrza ulicami Świdnicy przeszedł Marsz Pileckiego.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Piotr Śliwka – proboszcz katedry. Zebrani modlili się w intencji ojczyzny, za ofiary systemu komunistycznego oraz za śp. rotmistrza. Stamtąd uczestnicy przeszli na pl. św. Małgorzaty.

Był więziony, przesłuchiwany i zamordowany strzałem w tył głowy. Jego całe życie to świadectwo służby i odwagi.

W katedrze oraz podczas marszu asystę wojskową wystawiła kompania honorowa Akademii Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych Garnizonu Wrocław. Zachęcamy do posłuchania pieśni: Z dawna Polski Tyś Królową oraz Mazurka Dąbrowskiego.

 

 

Rotmistrz Witold Pilecki. Żołnierz niezłomny, żołnierz wyklęty, żołnierz „Rzeczypospolitej utraconej”, ostatni ułan Rzeczypospolitej, „ochotnik do Auschwitz”, jeden z sześciu najodważniejszych ludzi europejskiego ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Jest symbolem Polski, która – w wyniku działań okupujących ją sowieckiej Rosji i hitlerowskich Niemiec – została bezpowrotnie utracona. Należał do pokolenia urodzonego pod zaborami, którego misją było odzyskanie przez Polskę niepodległości, a gdy to się dokonało – praca dla wielkości wolnej ojczyzny. Pokolenia wychowanego na ciągle żywych tradycjach powstań narodowych i ukształtowanego przez zawołanie „Bóg – honor – Ojczyzna”. 25 maja 1948 roku został zamordowany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

Więcej zdjęć na strona GN.