Mariusz Barcicki, który od wielu lat nie tylko oprowadza turystów po świdnickiej katedrze, ale także dokumentuje prace renowacyjne gotyckiej świątyni, przedstawił wyjątkowy pokaz zdjęć.

Przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. C.K. Norwida w Świdnicy przewodnik katedralny zorganizował specjalny pokaz fotografii, które prezentują prace remontowe prowadzone przy kościele św. Stanisława i św. Wacława na przestrzeni minionego ćwierćwiecza. Pokaz odbył się 29 kwietnia w sali cysterskiej miejskiej biblioteki. Gośćmi specjalnymi pokazu byli bp Marek Mendyk oraz wieloletni proboszcz parafii katedralnej ks. prał. Jan Bagiński.

– Mija 25 lat od rozpoczęcia remontu katedry świdnickiej. Jest z nami ks. Bagiński, który ten remont rozpoczął. Ja też to pamiętam z autopsji jak to było, a Pan Mariusz Barcicki od samego początku dokumentował fotograficznie tenże remont – mówił Andrzej Protasiuk, organizator wydarzenia, dodając, że jest to bardzo cenny dokument w historii miasta, i że przyjdzie czas, kiedy ta katedra będzie w pełni piękna i wspaniała.

– To jest wystawa nietypowa, która prezentuje ludzi, którzy z zaangażowaniem pracowali na dachu, na wieży, we wnętrzu, na rusztowaniach. Pod tym względem w skali kraju jest to unikalny dokument, swoiste tablo pamięci poświęcone wszystkim, którzy pracowali, a także parafianom, którzy materialnie wspierali ratowanie świdnickiej katedry – podkreślał Mariusz Barcicki.