Bp Marek Mendyk udzielił specjalnego błogosławieństwa lektorom i ceremoniarzom do pełnienia ważnych funkcji w zgromadzeniu liturgicznym.

Od września przygotowywali się do pełnienia ważnych funkcji w swoich wspólnotach liturgicznych. Brali udział w kursie lektorskim i szkole ceremoniarza, podczas których poznawali Pismo Święte i elementy liturgii. Na zakończenie cyklu spotkań prowadzący zwrócili szczególną uwagę na to, aby podczas swojej służby nie skupiać się na zewnętrznych i powierzchownych aspektach posługi, ale przede wszystkim na tych duchowych. Ważne jest, aby wiedzieć, dla kogo się służy. Po takim przygotowaniu 13 czerwca w świdnickiej katedrze biskup świdnicki udzielił młodym chłopcom promocji do posługi lektora i ceremoniarza.

Jeszcze przed symbolicznym nałożeniem krzyża, podczas homilii, biskup zwrócił się do kandydatów odnosząc się do ich posługi podczas Eucharystii: – Drodzy młodzi przyjaciele, zachęcam was, abyście dobrze poznawali liturgię. Byście pokochali Pismo Święte, trzymając je w zasięgu swojej ręki tak, aby było ono dla was wszystkich kompasem, który wyznacza drogę. Drogę, którą trzeba iść. Czytając słowo Boże, wyśpiewując psalmy, kierując liturgią, uczcie się poznawać Chrystusa. Kochajcie Kościół. Kto słucha słowa Bożego i nieustannie się do niego odwołuje, podejmuje piękną i zaszczytną posługę innym. Służcie więc sobie nawzajem z miłością. Budujcie swoje życie na Chrystusie, przyjmujcie z radością Jego słowo i realizujcie je w swoim życiu. I niech to będzie program waszej służby w Kościele – mówił bp Marek zachęcając  do gorliwej służby.

– Po dobrym i odpowiednim przygotowaniu zostałem ustanowiony lektorem. Podczas kursów dowiedziałem się wielu istotnych rzeczach, które na pewno pomogą w mojej posłudze. Jestem też pewien, że dzisiejsza Msza św. na pewno zapadnie w mojej pamięci – mówi świeżo upieczony lektor, Fabian Malak z parafii św. Andrzeja Boboli w Świdnicy.

Natomiast nowy ceremoniarz, Olgierd Hodel z parafii św. Jadwigi w Mokrzeszowie, deklaruje: – Posługa ceremoniarza jest bardzo ważną i odpowiedzialną funkcją. Będę się starał przygotowywać każdą liturgię najlepiej jak potrafię i zawsze pamiętał o Bogu, dla którego to wszystko czynię.

Regularne spotkania były przygotowywane i koordynowane przez ks. Krzysztofa Orę, diecezjalnego i ogólnopolskiego duszpasterza służby liturgicznej i ks. Tomasza Gwizdka, doktoranta liturgiki. Ks. Krzysztof nie krył radości z promocji nowych lektorów i ceremoniarzy: – Cieszymy się bardzo, że jeszcze w czasie trwającej epidemii udało się sfinalizować cały proces formacyjny. Co prawda niektórzy kandydaci zostali już ustanowieni przez swoich proboszczów, ale w katedrze nie zabrakło przedstawicieli z całej diecezji – 23 lektorów i 24 ceremoniarzy. Dzisiaj zostali oni pobłogosławieni i posłani do różnych zadań. Ceremoniarze będą zabiegać o piękno liturgii w swojej wspólnocie parafialnej, a lektorzy będą czytać pięknie i ze zrozumieniem Słowo Boże – tłumaczył ks. Ora.

Należy pamiętać, że posługa przy ołtarzu nie ogranicza się wyłącznie do pomocy kapłanom i wiernym. To przede wszystkim służba dla Boga. Dlatego ważne jest, aby otaczać modlitwą zarówno kapłanów, jak i Służbę Liturgiczną, która dba o to, aby wszystko czynić na większą chwałę Boga.

Z parafii katedralnej do funkcji ceremoniarza zostali pobłogosławieni: Kacper Bortkiewicz, Hubert Gościmski, Jakub Moneta i Krzysztof Plicner.