W ostatnią niedzielę maja odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W tym roku, po raz pierwszy, do Eucharystycznego stołu przystąpiło 61 dzieci.

Dzień wcześniej z bijącym sercem i olbrzymią tremą dzieci także po raz pierwszy uklęknęły przy kratkach konfesjonału, aby doświadczyć Bożego Miłosierdzia w Sakramencie Pokuty i Pojednania.

Pierwsza Komunia to wydarzenie, do którego dzieci przygotowywały się sumiennie przez cały rok, dlatego pełne emocji oczekiwały na przyjęcie Pana Jezusa do swego serca. Uroczystość rozpoczęła się na placu przed kościołem, gdzie ks. prał. Piotr Śliwka – proboszcz katedry powitał i pokropił wodą święconą wszystkie dzieci. Następnie błogosławieństwa udzielili rodzice i w uroczystej procesji dzieci wraz z rodzicami weszli do świątyni.

Cała uroczystość przebiegła w podniosłej atmosferze pełnej uśmiechów i wzruszeń. W homilii ks. proboszcz zachęcił dzieci do częstego przyjmowania Pana Jezusa w Komunii Świętej, która jest pokarmem na życie wieczne. Kierując cenne wskazówki do rodziców homileta mówił, aby przez chrześcijański przykład życia i dobre słowo zabiegali o niebo dla swoich dzieci, które bardzo kochają.

Na zakończenie dzieci podziękowały paniom katechetkom, rodzicom, księżom za przygotowanie ich do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej.

Teraz przez okres tygodnia dzieci będą przychodzić na nabożeństwa ubrane w stroje komunijne. Biały Tydzień symbolizuje czystość duchową, gotowość do przyjęcia sakramentu i podtrzymuje nastrój święta, dlatego ważne jest, by podkreślić to uroczystym strojem komunijnym. Biały Tydzień jest też doskonałą okazją, by przyzwyczaić dzieci do prawidłowego i świadomego uczestnictwa w Eucharystii.

Zwieńczeniem tego wydarzenia będzie pielgrzymka do Polanicy Zdroju. Tam 8 czerwca przed obliczem Matki Bożej, Fatimskiej Pani dzieci i rodzice podziękują za dar Eucharystii i będą prosić o dalsze łaski dla rodzin oraz całej wspólnoty parafialnej.