Ołtarze PDF Drukuj Email

Ołtarz Główny jest podniesiony ze względu na znajdującą się pod nim kryptę. To dzieło Johanna Riedla, ukończone w 1694 r., jest wzorowane na barokowym ołtarzu w kościele Val - de - Grace w Paryżu. Ustawione tutaj rzeźby przedstawiają, w kolejności od południowej strony: św. Floriana, św. Franciszka Ksawerego, św. Wacława, św. Stanisława, św. Ignacego Loyolę i św. Jerzego.

Nad ołtarzem króluje Najświętsza Maria Panna Królowa Wszechświata, Bóg Ojciec i Duch Święty. Siedem kolumn nawiązuje do biblijnej Księgi Przysłów:

"Mądrość wybudowała sobie dom i wzniosła siedem kolumn"

Na ścianie z prawej strony prezbiterium zawieszono olbrzymi obraz przedstawiający zamordowanie św. Wacława, dzieło słynnego śląskiego malarza barokowego Michała Willmanna z 1668 r. Naprzeciw niego jest obraz ukazujący śmierć św. Stanisława Szczepanowskiego. Oba przedstawiają patronów kościoła. Po prawej i lewej stronie ołtarza, wmontowane w ścianę, płyty z łacińskimi inskrypcjami odnoszące się do historii kościoła i zakonu jezuitów.


Kolejny ołtarz (z 1696 r.) poświęcono Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryji Panny. Antepedium pokazuje Arkę Przymierza. Powyżej relief z Esterą wstawiającą się za Żydami przed królem perskim. Główny relief ołtarza to motyw Niepokalanego Poczęcia - Maryja zgniatająca głowę węża, nad nią Duch Święty. Ponad ołtarzem anioł ze złotym sercem. Ołtarz otoczony jest małymi reliefami, nawiązującymi do postaci Maryji. Widzimy m.in. symbole występujące w litanii loretańskiej.


Za kaplicą poświęconą św. Jadwidze w nawie północnej znajduje się ołtarz św. Judy Tadeusza. U stóp świętego przedstawienia osób, które zwracają się do niego ze swoimi troskami.


Dalej również w nawie północnej za kaplicą poświęconą św. Janowi Chrzcicielowi znajduje się ołtarz poświęcony św. Dyzmie. Na nim wizerunek ukrzyżowanego świętego, wedle Ewangelii skruszonego łotra. Poniżej miłosierny Samarytanin z podróżnym, na którego napadli rabusie. Legenda twierdzi, że jednym z nich miał być św. Dyzma.


Za północnym wejściem do kościoła (bramą Oblubienicy) znajduje się pochodzący z ok. 1955 r. ołtarz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Na ścianie nad ołtarzem umieszczono rzeźbę przedstawiającą Golgotę, z postaciami ukrzyżowanego Chrystusa, Najświętszej Maryji Panny, św. Marii Magdaleny i św. Jana Apostoła. Obok barokowa rzeźba ukazująca Chrystusa w Ogrójcu, dzieło Johanna Riedla. Po Ostatniej Wieczerzy Chrystus udał się z kilkoma uczniami do ogrodu Ogrójec (zwanego też Getsemane) na Górze Oliwnej. Podczas gdy uczniowie usnęli, Jezus zaczął się modlić, wówczas anioł podał Chrystusowi kielich goryczy.

Znajdująca się nieco dalej Pieta przedstawia Maryję trzymającą na swych kolanach martwego Chrystusa. Inskrypcja u podnóża tego gotyckiego dzieła brzmi: "Origo hujus 1499 imaginis est", tzn. "Początek tego dzieła to rok 1499". Data ta była kwestionowana, twierdzono jakoby rzeźba powstała w roku 1422.

 

SŁOWO BOŻE

"Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych".
Łk 14,12-14

Msze święte w niedziele

7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00
Msze święte w tygodniu
6:30, 9:00, 12:00, 18:00

Msza św. w Kaplicy MB Świdnickiej
Sobota godz. 6.30
Czwartek godz. 16.00 (trydencka)

Msza święta w rycie trydenckim
Ostatnia niedziela miesiąca 11:00
Kościół św. Krzyża 
ul. Westerplatte

Msza św. w języku łacińskim
3 Niedziela miesiąca godz. 13.00
Poniedziałek godz. 6.30

-------

Nabożeństwo do św. Józefa
Wtorek godz. 18.00
Nabożeństwo do św. Stanisława
Każdy 8 dzień miesiąca 17.50
Nabożeństwo do św. Wacława
Każdy 28 dzień miesiąca 17.50
-------
Godzinki o Naj. Maryi Pannie
Niedziela 6.30
Nieszpory
Niedziela i uroczystości nakazane 17.00
Nabożeństwa okresowe
(różańcowe, wypominkowe, majowe, czerwcowe)

17:30
Koronka do Miłosierdzia Bożego 
codziennie 15:00
-------
POGODA w ŚWIDNICY
-------
Kalendarium biskupa
Bp. Ignacy DEC
Bp. Adam BAŁABUCH

-------
Spowiedź święta jest możliwa w czasie każdej Mszy świętej
W I piątek miesiąca dodatkowa spowiedź od 17:00
Osoby niedosłyszące zapraszamy
na spowiedź w zakrystii


STAŁY KONFESJONAŁ
(podczas wakacji nieczynny)
Poniedziałek-Piątek
10-12 oraz 16-18
Sobota
10-12
-------
W godzinach 
12:30-14:30
Katedra jest zamknięta
-------

Kancelaria parafialna
poniedziałek, środa, piątek
16:00 - 18:00
pierwszy piątek miesiąca
16.00-17.00
-------

ROK WIARY 

Do obejrzenia:
Prezentacja zdjęć
Katedra świdnicka
Dlaczego krzyż na środku?
KATEDRA FOTO 360
KATEDRA Z LOTU PTAKA!! 

MSZA TRYDENCKA 02.11.2012

Do posłuchania:
Biblia AUDIO

LEKTURY NA ROK WIARY:

WYSZUKIWARKA