Liturgia w parafii to wspólna sprawa – tak zatytułowano tegoroczne ósme diecezjalne spotkanie rad parafialnych, zorganizowane przez dyrektora wydziału duszpasterstwa ogólnego Świdnickiego Kurii Biskupiej.

Forum rozpoczęła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bpa Ignacego Deca. W homilii pasterz diecezji nawiązał do postaci św. Wacława, czeskiego króla, męczennika, współpatrona świdnickiej katedry. Biskup zaakcentował dwie prawdy w perspektywie tego świętego.

Świętość jest dla wszystkich, kimkolwiek jesteśmy. Świętość to normalność. Św. Wacław zdobył świętość będąc królem Czech, ponieważ wiedział, że Bóg jest potrzebny dla ludu. Dlatego miłował wszystkich ludzi, biednych i bogatych. Wspomagał osoby duchowne, wyposażał kościoły – mówił biskup.

Homileta także zaapelował, byśmy w swoim postępowaniu kierowali się sumieniem, byśmy byli wierni sumieniu. I chociaż sumienie jest subiektywną normą postępowania, należy to sumienie kształtować prawem Bożym.

W części konferencyjnej, która odbyła się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego, podjęto trzy tematy: “Sala usłana” – czyli jak otoczyć liturgię troską, aby była prawdziwa, dobra i pięknaks. dr hab. Dominik Ostrowski, wykładowca liturgiki WSD Diecezji Świdnickiej oraz Papieskiego Wydziału Teologicznego. W służbie Najświętszego Sakramentu – czyli o normach dotyczących posługiwaniu tajemnicy ołtarzaks. Tomasz Zięba, wykładowca liturgiki w WSD Diecezji Świdnickiej, ceremoniarz katedralny. Ambona to nie ambonka – czyli o posłudze słowa w liturgiiks. Tomasz Gwizdek, wikariusz katedralny i wykładowca liturgiki w WSD Diecezji Świdnickiej.

Dodatkowa relacja na strona GN.