Najbliżsi współpracownicy towarzyszyli bp seniorowi Ignacemu Decowi podczas Mszy św. imieninowej w katedrze świdnickiej, wspominając świętego patrona Ignacego z Antiochii.

Wyrazicielem wdzięczności w imieniu zgromadzonych gości był bp Marek Mendyk, który złożył bp Ignacemu życzenia w klimacie jak to określił Dnia Nauczyciela.

Życzenia z wierszem

Bp Mendyk zacytował zwrotkę wiersza Tadeusza Różewicza pt. „Ocalony”: Szukam nauczyciela i mistrza / niech przywróci mi wzrok słuch i mowę, / niech jeszcze raz nazwie rzeczy i pojęcia, / niech oddzieli światło od ciemności. – Dzisiaj jestem przekonany, Pan Bóg dał nam na przestrzeni lat, takiego właśnie „nauczyciela i mistrza” w osobie księdza biskupa, który stale otwiera wzrok na innych, zwłaszcza utrudzonych i słabszych; który otwiera słuch i mowę na trudne ludzkie sprawy i uczy, jak oddzielić światło od ciemności; oddzielić to co dobre od tego co złe; by jasno widzieć to co ważne i co najważniejsze – mówił bp ordynariusz dziękując bp Ignacemu za odwagę w głoszeniu i obronie prawdy.

Nie możemy milczeć

Tego dnia homilię wygłosił bp Adam Bałabuch, który nawiązując do ewangelii tłumaczył dlaczego prześladowano i zabijano proroków. – Prorocy odważnie nawoływali wszystkich do wierności Przymierzu i wzywali do nawrócenia. Występowali niekiedy gwałtownie i stanowczo przeciwko łamiącym Boże Prawo. Byli heroldami sprawiedliwości społecznej, brali w obronę ciemiężonych. Nikomu nie schlebiali i nie gonili za popularnością. Twarde słowa proroków budziły sprzeciw u możnych tego świata, którzy nie chcieli się nawrócić i zmienić swojego postępowania, korzystali z posiadanej władzy, aby uciszyć głos proroków – mówił bp Adam, który zachęcał do głoszenia słowa Bożego na wzór proroków, jednocześnie dziękował solenizantowi – bp. Ignacemu za odważne głoszenie, za co musiał przyjmować nieraz niesprawiedliwe oskarżenia. – Nie brak i dzisiaj prześladowanych za upominanie się o szacunek dla prawa Bożego w życiu społeczeństw, za upominanie się o prawo do życia dla nienarodzonych i starszych, o uszanowanie stwórczego zamysłu Pana Boga wobec małżeństwa i rodziny, czy tożsamości człowieka, który został stworzony mężczyzną i niewiastą na obraz i Boże podobieństwo. Nie możemy pozostać obojętni i milczeć, gdy dzieje się krzywda człowiekowi i ludzkiej społeczności, nawet za cenę niezrozumienia i prześladowania – apelował bp pomocniczy.

Czciciele Matki Najświętszej

Na zakończenie bp Ignacy Dec poświęcił ufundowane przez siebie dwa nowe obrazy przedstawiające św. Jana Pawła II oraz Sługę Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Przez te obrazy będziemy mieć łączność z tymi wielkimi Polakami, którzy zapisali się wielkimi zgłoskami w historii naszego narodu i Kościoła powszechnego, a, którzy są w niebie. Obydwaj hierarchowie byli wielkimi przyjaciółmi i czcicielami Matki Najświętszej Jasnogórskiej, która jest obecna w naszym ołtarzu – mówił bp Ignacy.