Katedra w Świdnicy

 MBS

Wesprzyj fundację nowej sukienki

dla Matki Bożej Świdnickiej!


 

gimnazjum

radiorodzina

baner_przewod

 

  

OGŁOSZENIA PARAFIALNE NA UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWĄ ŚW. WACŁAWA

28 września A.D. 2014


1. Dziś w naszej katedrze obchodzimy uroczystość św. Wacława męczennika, drugiego patrona naszej świątyni. Z tej okazji można dziś zyskać odpust zupełny. Uroczysta suma odpustowa będzie celebrowana o godz. 10.00. Dzisiejszym kaznodzieją jest ks. red. Roman Tomaszczuk. Także dziś z okazji uroczystości patrona katedry św. Wacława o godz. 15.30 będzie sprawowana solenna Msza trydencka ze śpiewem katedralnej scholi cantorum. Adoracja Najświętszego Sakramentu rozpocznie się o godz. 15.00 koronką do Bożego Miłosierdzia, a o godz. 17.00 będą sprawowane nieszpory zakończone błogosławieństwem eucharystycznym. W dniu dzisiejszym modlimy się także w intencji III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w dniach od 5 do 19 października pod hasłem: Wyzwania duszpasterskie wobec rodziny w kontekście ewangelizacji.

 

2. W nadchodzącym tygodniu, w kalendarzu liturgicznym, wspominamy: w poniedziałek św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, we wtorek św. Hieronima (prezb. i dK), w środę św. Teresę od Dzieciątka Jezus (dz. i dK), we czwartek św. Aniołów Stróżów, a w sobotę św. Franciszka z Asyżu. Przypada w nim także pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. We czwartek o godz. 16.00 swoje spotkanie będzie miała straż honorowa NSPJ, o godz. 17.00 adoracja Najśw. Sakramentu, a o godz. 17.30 adoracja z udziałem alumnów WSD w Świdnicy. O godzinie 18.00 Uroczysta Msza Św. w intencji powołań.

 

3. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi św. od godz. 17.00. W pierwszą sobotę przed południem księża odwiedzą chorych, z wyjątkiem ks. Juliana Nastałka, który swoich chorych w tym miesiącu odwiedzi w piątek, 3.10 przed południem.

 

4. Od środy 1.10 zapraszamy na nabożeństwo różańcowe codziennie o godz. 17.30. W  poniedziałki, środy i piątki różaniec dla dzieci o godz. 16.30. W niedziele nabożeństwo różańcowe będzie odprawiane bezpośrednio po Nieszporach. W najbliższą sobotę jako I miesiąca różaniec w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej o godz. 8.30. Przypominamy też, że modlitwa różańcowa (odmówienie jednej części) jest obdarzona odpustem zupełnym pod zwykłymi warunkami.

5. 4 października (sobota) Parafia katedralna organizuje wyjazd na IV diecezjalną pielgrzymkę Żywego Różańca do Barda Śl. Orientacyjny koszt wynosi 25 zł. Zbiórka w dniu wyjazdu na placu przed katedrą o godz. 8.00. Natomiast w niedzielę za tydzień po Mszy św. o godz. 8.30 odbędzie się zmiana tajemnic Żywego Różańca. Jednocześnie serdecznie zachęcamy nowe osoby, kobiety i mężczyzn, młodzież i dzieci do wstępowania do tego modlitewnego stowarzyszenia, co wiąże się z udziałem w przywilejach duchowych nadanych przez Stolicę Apostolską. Uroczyste przyjęcie zgłoszonych osób odbędzie się we wspomnienie Matki Bożej Różańcowej tj. 7 października po Mszy św. wieczornej. Zapisy na pielgrzymkę i do róż różańcowych odbywają się po Mszach św. w zakrystii.

6. W naszej parafii rozpoczyna się trzyletni cykl spotkań przygotowujących do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W najbliższy wtorek o godzinie 18.00 będzie miało miejsce spotkanie organizacyjne dla kandydatów z klas pierwszych. Zgodnie zaś z wcześniejszymi ustaleniami katecheza dla klas drugich będzie miała miejsce w poniedziałek o godz. 19.00, zaś dla klas trzecich we wtorek, o godz. 18.00. Obecność na spotkaniach ma charakter obowiązkowy. Szczegóły będą podane na parafialnej stronie internetowej.

 

7. Przez cały październik odbywać się będzie nabór kandydatów na ministrantów. Zbiórki odbywają się we czwartek o godz. 17.00 na placu przed katedrą.

 

8. W najbliższy piątek (3.10) o godz. 18.00 odbędzie się próba chóru dla całości zespołu, na którą zapraszamy również nowych kandydatów do upiększania liturgii swoim śpiewem.

 

9. W przyszłą niedzielę (5.10) gościć będziemy w naszej katedrze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy będą głosili kazania i rozprowadzali kalendarze misyjne na rok 2015. Ofiary złożone przy okazji ich nabywania przeznaczone zostaną na misyjną działalność Misjonarzy Oblatów.

 

10. Serdecznie zapraszamy do udziału w XI epilogu Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej do Sanktuarium Matki Bożej Strażniczki Wiary w Bardzie, który odbędzie się 4 października 2014 r. Zapisy i bliższe informacje u ks. Krzysztofa Krzaka.

 

11. Kino „Apollo” w Wałbrzychu zaprasza w dniach od 3.10 do 9.10 na projekcje filmu dokumentalnego o kard. Henryku Gulbinowiczu w reż. Jolanty Krysowatej i Krzysztofa Kunerta. Szczegóły na stronie internetowej kina: www.kino-apollo.pl

 

12. W najbliższy piątek (3.10) o godz. 18.30 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej przy al. Niepodległości 11 odbędzie się koncert zespołu świdnickiego WSD złożony z pieśni patriotycznych stanowiących złożenie hołdu dla Powstańców Warszawskich. Organizatorzy przewidują także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

 

13. Wydział Duszpasterski Świdnickiej Kurii Biskupiej w niedzielę 5.10 organizuje projekcję filmu ewangelizacyjnego „Ziemia Maryi”, który ukazuje siłę świadectwa wiary ludzi współczesnych, którzy odnaleźli sens i radość życia dzięki Matce Bożej. Projekcja odbędzie się o godz. 16.00 i 19.00 w Sali Teatralnej ŚOK. Wejściówki w cenie 10 zł można nabyć w zakrystii, a po niedzieli w Wydziale Duszpasterskim Kurii.

 

14. Duszpasterstwo „Kto wierzy, nigdy nie jest sam” zaprasza w środę 1.10 osoby samotne (tzw. singli) na spotkanie formacyjne, które będzie poprzedzone Mszą św. o godz. 19.00 sprawowaną w kaplicy ss. Klawerianek przy ul. Ogrodowej 3.

 

15. Trwa nabór na pierwszy rok zaocznych studiów teologicznych dla osób świeckich w Świdnicy. Chętni mogą zgłaszać się do 7 października. Zajęcia odbywają się w soboty w gmachu Seminarium. Opłata za semestr wynosi 850 zł. Szczegóły na ulotkach dostępnych w zakrystii. Trwa także nabór do Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego. Zgłoszenia na I rok przyjmowane są do 10 października 2014 r. w Wydziale Duszpasterskim Świdnickiej Kurii Biskupiej. Szczegóły są zamieszczone na diecezjalnej stronie internetowej.

 

16. Organizatorzy IV Ogólnopolskiego Kongresu Małżeństw proszą o przyjęcie do swoich domów par goszczących w Świdnicy od 3 do 5 października. Uczestnicy spotkania potrzebują dwóch noclegów, dwa śniadania i niedzielny obiad. Szczegóły na karcie zgłoszenia dostępnej w zakrystii.

17. Zachęcamy do pogłębiania swojej wiedzy religijnej i czytania prasy katolickiej.

 

 


 

 

Bądź pochwalona, Boża Rodzicielko

 

List Biskupa Świdnickiego

zapowiadający peregrynację figury Matki Bożej Fatimskiej

w diecezji świdnickiej

 

Umiłowani Diecezjanie,


1. Maryja – wzorem pełnienia woli Bożej.

W ostatnią niedzielę września słuchamy Słowa Bożego, które przypomina nam o kryterium prawdziwej jedności z Chrystusem. Przypowieść o dwóch braciach, którą przedstawił nam Pan Jezus, wyraźnie wskazuje, że autentyczna przynależność do Niego wyraża się w konsekwentnym pełnieniu woli Bożej. Chrystus zwraca uwagę, że aby być Jego uczniem, nie wystarczą piękne słowa i dobre chęci. Potrzebna jest stanowcza decyzja poparta konkretnym czynem.

Na czele tych, którzy stają się dla nas przykładem opowiedzenia się za Bogiem i Jego wolą, znajduje się Matka Najświętsza. Jej deklaracja: „niech mi się stanie według słowa twego” wypowiedziana w Nazarecie wobec niebieskiego zwiastuna Bożych zamiarów, stała się rzeczywistym początkiem ścisłej współpracy z dziełem odkupienia człowieka. Wydając na świat Zbawiciela, Niepokalana nie zakończyła swojej misji, ale wypełniając testament z Krzyża niezmiennie pełni wyjątkową rolę wobec dzieci Kościoła i całego świata. Bogurodzica Maryja staje się nam w tych dniach jeszcze bliższa, gdy wyczekujemy już nabożeństw październikowych, które będą gromadziły nas licznie na wspólnej modlitwie różańcowej.  Cieszy fakt, że różaniec dla bardzo wielu z nas jest modlitwą najdroższą. Przesuwając jego paciorki, w zamyśleniu nad tajemnicami zbawienia, powierzamy Panu Bogu za przyczyną Maryi naszą konkretną wdzięczność i prośby dotyczące nas samych, naszych rodzin, Ojczyny, Kościoła i świata.


2. Aktualność orędzia fatimskiego.

Tegoroczny miesiąc październik będzie dla naszej diecezji wyjątkowy. Otóż w roku trwających obchodów 10 rocznicy utworzenia naszej diecezji, w sobotę, 18 października,  przystąpimy do dzieła peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej. Przewidziane za trzy lata zakończenie peregrynacji zbiegnie się z przypadającą w 2017 r. setną rocznicą objawień fatimskich, a także trzechsetną rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Wielka Nowenna Fatimska trwa w naszej Ojczyźnie już od 2009 r. Jest ona wyrazem pragnienia zjednoczenia wszystkich sił i wszystkich serc kochających Maryję, by pomóc współczesnemu światu poznać orędzie fatimskie i odpowiedzieć na prośby Matki Bożej w nim zawarte. W wielu parafiach od dłuższego czasu wyjątkowym zainteresowaniem cieszą się nabożeństwa fatimskie, które 13 dnia miesiąca gromadzą wielu z nas na modlitwie różańcowej i procesji światła. Odmawiając prywatnie różaniec na zakończenie każdej tajemnicy dodajemy słowa będące fatimskim dodatkiem: o Mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy. Te praktyki stanowią wyraźne świadectwo, że pomimo upływu wielu dziesięcioleci orędzie fatimskie jest wciąż aktualne i przemawia do współczesnego człowieka.

Zauważmy, że każdy z kolejnych papieży ostatniego stulecia, pośród wszystkich zatwierdzonych przez Kościół objawień maryjnych, wyjątkową rolę przypisywał tym z 1917 r., które zostały przekazane trzem pastuszkom na portugalskiej ziemi.

Święty Jan Paweł II, tak ściśle związany z Fatimą, zwracał uwagę na to, że jej przesłanie przekazane światu za pośrednictwem trojga ubogich dzieci, wzywające do nawrócenia, do modlitwy i zadośćuczynienia za grzechy własne i wszystkich ludzi, wyrasta z Ewangelii. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię – to są przecież słowa Chrystusa wypowiedziane na początku Jego publicznej działalności. Nasz wielki Rodak, który właśnie Pani z Fatimy przypisywał swoje cudowne ocalenie po zamachu w dniu 13 maja 1981 r., nie ustawał w przypominaniu, że Jej orędzie „zaadresowane jest szczególnie do ludzi naszego stulecia naznaczonego wojnami, nienawiścią, deptaniem podstawowych praw człowieka, ogromnym cierpieniem ludzi i narodów, a wreszcie walką z Bogiem, posuniętą aż do negacji Jego istnienia. Orędzie fatimskie tchnie miłością Serca Matki, które jest zawsze otwarte dla dziecka, nieustannie mu towarzyszy, zawsze o nim myśli, nawet wtedy, gdy dziecko schodzi na bezdroża i staje się marnotrawnym synem (por. Łk 15,11-32)” (Homilia na Krzeptówkach, 1997). Wyjątkowych słów pod adresem orędzia fatimskiego nie szczędził także papież-senior Benedykt XVI, który twierdził, że obecnie „trwa cierpienie Kościoła i trwa zagrożenie człowieka, a tym samym nie ustaje szukanie odpowiedzi. Dlatego wciąż aktualna pozostaje wskazówka, którą dała nam Maryja. Także w obecnym utrapieniu, gdy siła zła w najprzeróżniejszych formach grozi zdeptaniem wiary. Także teraz koniecznie potrzebujemy tej odpowiedzi, której Matka Boża udzieliła dzieciom” (Światłość świata, 2012).

Poznając orędzie fatimskie uświadamiamy sobie, że nie możemy przyjmować go jako komunikatu na temat przyszłych losów świata, ale pragniemy odkryć przede wszystkim, że jest ono konkretnym wezwaniem i wskazaniem drogi, co należy uczynić, by świat ratować przed złem, a dusze przed piekłem. W czasie zachodzących wokół nas zmian, kiedy czujemy, że potrzebujemy odnowienia i wzmocnienia naszej wiary, gdy wielu ulega niszczycielskim podszeptom szatana, kiedy otwierają się przed nami tak rozległe horyzonty dla nowej ewangelizacji, wsłuchujemy się w głos naszej Matki, która prosi każdego z nas: Przyjdź do Mnie, „zawierz się mojemu Niepokalanemu Sercu; nie trać odwagi, nigdy Cię nie opuszczę, moje Niepokalane serce będzie Twoją ucieczką i drogą, która Cię zaprowadzi do Boga” (Fatima 1917). Matka Boża zwracała dzieciom w Fatimie uwagę, iż w modlitwie, zwłaszcza modlitwie różańcowej, a także pokucie i systematycznym udziale w życiu sakramentalnym poprzez spowiedź i Eucharystię, zawiera się siła dzieci Bożych do zwyciężania zła dobrem.


3. Przebieg i cele peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej.

Podobnie jak podczas diecezjalnej peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, zakończonej pamiętnego 10 kwietnia 2010 r. w krakowskich Łagiewnikach, tak i teraz figura Matki Bożej Fatimskiej wraz z relikwiami dwojga pastuszków: błogosławionych Hiacynty i Franciszka, odwiedzi wszystkie parafie diecezji świdnickiej. Nawiedzinom tym będą towarzyszyły rekolekcje parafialne, które poprowadzą ojcowie Franciszkanie Konwentualni oraz księża Pallotyni. Ufam, że poprzez liczny i gorliwy udział w rekolekcjach, poprzez zasiew Bożego Słowa,  wejdziemy w głąb fatimskiego orędzia, by ostatecznie dojrzale i wielkodusznie na nie odpowiedzieć.

Liczę, że owocem peregrynacji będzie osobiste, rodzinne i parafialne zawierzenie się Niepokalanemu Sercu Maryi, uregulowanie parafialnej praktyki I sobót miesiąca według zaleceń Matki Bożej, zaangażowanie się wielu rodzin w Apostolstwo Rodzin Fatimskich, które podejmą zobowiązanie do wspólnej modlitwy, a także odnowienie w sobie ducha ascezy i modlitwy różańcowej.

Figura Matki Bożej przybędzie do nas bezpośrednio z sanktuarium w Fatimie. Poświęcimy ją tam w obecności kapłanów i wiernych reprezentujących całą diecezję, podczas centralnych uroczystości fatimskich. Już w sobotę, 18 października, o godz. 18.00 Matka Boża zacznie swoją pielgrzymkę po naszej diecezji od parafii katedralnej.

Mam nadzieję, że Jej przybycie do nas stanie się świętem dla całej diecezji. Dlatego już dzisiaj zapraszam delegacje ze wszystkich parafii do wspólnego powitania Matki Bożej Fatimskiej. Przybądźcie, proszę, ze swoimi duszpasterzami wszyscy, synowie i córki Maryi, którzy znacie kochające Niepokalane Serca naszej Matki. Powitajmy wspólnie naszą Matkę Maryję, w znaku Jej fatimskiej figury, prosząc Boga, by błogosławił naszemu dziełu, o którym poinformowaliśmy także Ojca św. Franciszka.

Choć figura Pani Fatimskiej dotrze do waszej wspólnoty parafialnej za jakiś czas, już dziś gorąco proszę Was o modlitwę, zwłaszcza o modlitwę różańcową, by peregrynacja przyczyniła się do wewnętrznej przemiany grzeszników, do respektowania Bożego Prawa w wymiarze indywidualnym i publicznym, do odnowienia naszego życia osobistego, rodzinnego, społecznego.


4. Apel o wsparcie fundacji sukni dla Matki Bożej Świdnickiej.

Korzystając z okazji, chciałbym także poinformować Was, drodzy diecezjanie, o podjętych przez nas staraniach, by w niedalekiej przyszłości dokonać w naszej katedrze koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej. Wizerunek Pani Świdnickiej cieszy się czcią i kultem od stuleci. Także obecnie wielu wiernych nawiedzających katedrę, zatrzymuje się w kaplicy Matki Bożej Świdnickiej na chwilę modlitwy. Już pod koniec XVII wieku Matka Boża Świdnicka otrzymała srebrną, pozłacaną sukienkę. Obecnie nową suknię dla Matki Bożej przygotowuje p. Mariusz Drapikowski, znany artysta, który wykonał m. in. suknię dla Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze. W związku z tymi pracami zwracam się z prośbą do wszystkich, którzy chcieliby przekazać biżuterię, złoto lub srebro na nową suknię dla Matki Bożej, o kontakt z duszpasterstwem katedralnym. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku Ojciec św. Franciszek będzie mógł poświęcić wykonaną suknię dla naszej Świdnickiej Pani.


5. Zakończenie

Drodzy diecezjanie, najbliższe trzy lata, które dzielą nas od setnej rocznicy objawień fatimskich, będą dla naszej diecezji czasem spotkania z Matką Bożą, proroczo zapowiedzianą Niewiastą, która zdepcze głowę węża, zagrażającemu naszemu zbawieniu. Modlę się o to, by każdy mieszkaniec ziemi naszej diecezji usłyszał przesłanie Matki Najświętszej, które płynie od Niej z Fatimy. Ufam, że przyjmując z otwartym sercem Jej orędzie, staniecie się świadkami wielkich dzieł, które Pan Bóg dokonuje w sercach wierzących.

Na zakończenie raz jeszcze kieruję słowa zaproszenia przybycia do Katedry na uroczystą inaugurację peregrynacji. Przyzywając wstawiennictwa Maryi, Królowej Różańca Świętego wszystkim z serca błogosławię.

 

Wasz biskup Ignacy


 
  ZAPOWIEDZI PRZEŚLUBNE

 

L.p. Adres Daty wygłoszenia zapowiedzi
1. Łukasz Piotr TURCZYN,
stanu wolnego

Alicja Beata FRYCZ,
stanu wolnego 
Zawiszów

Świdnica, ul. Garbarska
14.09 21.09 28.09

 

Jeśli ktoś wiedziałby o przeszkodzie w zawarciu małżeństwa sakramentalnego przez wyżej wymienione osoby, jest zobowiązany w sumieniu powiadomić katedralną kancelarię parafialną.      

 

STAŁY KONFESJONAŁ - DYŻURY SPOWIEDNIKÓW

Poniedziałek
10.00–12.00 – o. paulin
16.00–17.00 – ks. R. Tomaszczuk
17.00–18.00 – duszpasterz katedralny
------------------------------------------------------------------------------
Wtorek
10.00–12.00 – ks. W. Terpiłowski / ks. L. Sienkiewicz
16.00–17.00 – ks. K. Krzak
17.00–18.00 – duszpasterz katedralny
------------------------------------------------------------------------------
Środa
10.00–12.00 – o. franciszkanin / o. redemptorysta /
ks. K. Iwaniszyn / ks. M. Rakoczy
16.00–17.00 – ks. K. Adamski
17.00 – 18.00 – ks. J. Bagiński
------------------------------------------------------------------------------
Czwartek
10.00–12.00 – ks. pallotyn
16.00–17.00 – ks. R. Kisiel
17.00–18.00 – ks. K. Ora
------------------------------------------------------------------------------
Piątek
10.00–12.00 – o. paulin
16.00–17.00 – przełożony WSD Świdnica
17.00–18.00 – ks. Z. Chromy
------------------------------------------------------------------------------
Sobota
10.00–12.00 – o. sercanin / ks. jezuita / o. misjonarz Świętej Rodziny
------------------------------------------------------------------------------
Spowiedź również podczas wszystkich Mszy św.


 
tylem_baner
 
 
baner_pismo  
                     

 


 

SŁOWO BOŻE

"Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim."
J 6,53-56

Msze święte w niedziele

7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00
Msze święte w tygodniu
6:30, 9:00, 12:00, 18:00

Msza św. w Kaplicy MB Świdnickiej
Sobota godz. 6.30
Czwartek godz. 16.00 (trydencka)

Msza święta w rycie trydenckim
Ostatnia niedziela miesiąca 11:00
Kościół św. Krzyża 
ul. Westerplatte

Msza św. w języku łacińskim
3 Niedziela miesiąca godz. 13.00
Poniedziałek godz. 6.30

-------

Nabożeństwo do św. Józefa
Wtorek godz. 18.00
Nabożeństwo do św. Stanisława
Każdy 8 dzień miesiąca 17.50
Nabożeństwo do św. Wacława
Każdy 28 dzień miesiąca 17.50
-------
Godzinki o Naj. Maryi Pannie
Niedziela 6.30
Nieszpory
Niedziela i uroczystości nakazane 17.00
Nabożeństwa okresowe
(różańcowe, wypominkowe, majowe, czerwcowe)

17:30
Koronka do Miłosierdzia Bożego 
codziennie 15:00
-------
POGODA w ŚWIDNICY
-------
Kalendarium biskupa
Bp. Ignacy DEC
Bp. Adam BAŁABUCH

-------
Spowiedź święta jest możliwa w czasie każdej Mszy świętej
W I piątek miesiąca dodatkowa spowiedź od 17:00
Osoby niedosłyszące zapraszamy
na spowiedź w zakrystii


STAŁY KONFESJONAŁ
(podczas wakacji nieczynny)
Poniedziałek-Piątek
10-12 oraz 16-18
Sobota
10-12
-------
W godzinach 
12:30-14:30
Katedra jest zamknięta
-------

Kancelaria parafialna
poniedziałek, środa, piątek
16:00 - 18:00
pierwszy piątek miesiąca
16.00-17.00
-------

ROK WIARY 

Do obejrzenia:
Prezentacja zdjęć
Katedra świdnicka
Dlaczego krzyż na środku?
KATEDRA FOTO 360
KATEDRA Z LOTU PTAKA!! 

MSZA TRYDENCKA 02.11.2012

Do posłuchania:
Biblia AUDIO

LEKTURY NA ROK WIARY:

WYSZUKIWARKA